Na pytania odpowiada: Stanisław Paruzel, specjalista spawalnik, Air Products
Dlaczego tak ważne jest kontrolowanie wielkości przepływu gazu?
Równomierny przepływ gazu osłonowego jest niezbędny, aby zapewnić skuteczną ochronę ciekłego metalu w jeziorku spawalniczym przed gazami atmosferycznymi. Mogłyby one spowodować utlenienie, lub porowatość otrzymanej spoiny. Oczywiście, przepływ gazu może być różny, dlatego ważne jest, aby dobrać właściwy przepływ do każdego zastosowania i wielkości dyszy, ponieważ może to zwiększyć wydajność i zapewnić wysokiej jakości spoinę.
Jak wybrać odpowiedni przepływ gazu?
Odnośnie wyboru odpowiedniego przepływu gazu, należy rozważyć kilka kwestii.
Do większości procesów spawalniczych wykorzystuje się mieszaniny na bazie argonu, jako gazy osłonowe. Gazy te są cięższe od powietrza i zazwyczaj wymagają mniejszego przepływu niż mieszanki gazowe oparte na helu, ponieważ hel jest zdecydowanie lżejszy niż powietrze. Warto także zwrócić uwagę na grubość spawanego materiału. Na przykład, dla materiału o grubości 1-3 mm, zazwyczaj stosuje się niższy przepływ gazu, czyli 8-12 litrów na minutę. Może on jednak zostać zwiększony do 15-20 litrów na minutę dla grubszego materiału. W przypadku stosowania mieszanin zawierających hel, wielkość przepływu gazu może być jeszcze większa. Przepływ gazu może również zależeć od jego zastosowania, np. spawanie ręczne wymaga zazwyczaj mniejszego przepływu gazu niż zmechanizowane lub automatyczne systemy spawalnicze.
Jak kontrolować przepływ gazu osłonowego?
Po dobraniu przepływu gazu do konkretnego procesu spawalniczego można sprawdzić czy reduktor działa prawidłowo. Wykonuje się to za pomocą prostego rotametru z kulką , który umożliwia dosyć dokładny pomiar przepływu w miejscu użytkowania gazu. Ponadto firmy wykorzystujące 10 lub więcej maszyn spawalniczych mogą zastosować system dystrybucji gazu, który pozwala na dokładne ustawienie wielkości przepływu odpowiednio do potrzeb użytkownika.
Jaki jest prawidłowy przepływ gazu dla danego procesu spawalniczego?
Tradycyjne praktyki spawalnicze określają to do pewnego stopnia. Kiedy jednak użytkownik nie jest pewien, jaki jest zalecany przepływ gazu, wtedy powinien skonsultować się w tej kwestii ze swoim dostawcą gazu.
Źródło: Stanisław Paruzel, Air Products - materiał przekazała firma Questia Sp. z o.o.
dodano: 20:04, 16.2.2012