Właściwy dobór materiału na elektrody do zgrzewania oporowego warunkiem optymalizacji procesu.
Firma La Bronze Industriel jest wiodącym europejskim producentem miedzi stopowej i elektrod kapturowych. Poniżej omówiliśmy najczęściej stosowane stopy miedzi grupy Electral®, dostępne na polskim rynku.
Zgrzewanie punktowe
Podstawowym materiałem używanym do produkcji elektrod jest stop CRM16X (CuCrZr). Charakteryzuje go stosunkowo wysoka twardość HB = 160, przy konduktywności na poziomie 82 %IACS. Elektrody z tego materiału ( tabela 1) od lat są stosowane do zgrzewania stali węglowych i ocynkowanych na liniach produkcyjnych koncernów VW, GM, Fiat, Daimler-Chrysler, PSV i innych.
Stop ten jest również często stosowany do produkcji obsad elektrod i ramion kleszczy. Produkt finalny posiada doskonałe właściwości robocze, a wysoka twardość i temperatura mięknięcia w sposób istotny wpływają na żywotność elementów.
W efekcie, bezpośrednio przekłada się to na wymierne korzyści ekonomiczne wypływające nie tylko z ceny produktu, ale przede wszystkim z ograniczenia strat spowodowanych przestojem linii produkcyjnych.
Dążąc do obniżenia kosztów produkcji zastąpiono jednorodną konstrukcję elektrody do zgrzewania punktowego rozwiązaniem: obsada (część stała) + elektroda kapturkowa
( wymienna), znacznie obniżając koszty eksploatacyjne.
Elektrody kapturkowe wytwarzane są obecnie wielkoseryjnie metodą kucia na zimno, co w istotny sposób poprawiło ich parametry techniczne i pozwoliło na obniżenie ceny. Podstawowe kształty i wymiary obejmują normy DIN 44750 i NFA 82.104 (tabela 2), jednocześnie niezależnie funkcjonują wewnętrzne normy poszczególnych koncernów samochodowych.
Z uwagi na różnorodność kształtów obsad, ramion i elektrod produkowanych zasadniczo z CRM16X, opracowano stop CRM16N, (CuCrZr) z przeznaczeniem do obróbki plastycznej na zimno. Charakteryzuje się on nieco mniejszą twardością HB = 145 oraz większą ciągliwością. Walory te uzyskano przez zastosowanie odpowiedniej technologii przy procesach metalurgicznych. Materiał ten znajduje zastosowanie głównie przy produkcji mocno wyprofilowanych elementów.
Uzupełnieniem oferty jest stop o handlowej nazwie BICOP (CuAl2O3). Dzięki bardzo dobrej konduktywności 85%IACS, przy twardości 145HB, uzyskujemy przeciętnie od 20-30% dłuższą żywotność elektrody. Główną jego zaletą jest znacznie wyższa tzw. temperatura mięknięcia, ograniczająca powstawanie deformacji elektrody, mającej decydujący wpływ na długość pracy elektrod i parametry zgrzewania. Prowadzi do zwiększenia ilości zgrzanych punktów między kolejnymi operacjami regeneracji elektrod.
Walory te nie są jednak współmierne do wciąż bardzo wysokiej ceny tego stopu. Na dzień dzisiejszy jest on stosowany zasadniczo na liniach w pełni zrobotyzowanych, głównie w USA.
W przypadku zgrzewania punktowego stali nierdzewnej, zazwyczaj wymagane jest zachowanie dużej estetyki powierzchni zewnętrznych. Stosuje się wówczas elektrody ze stopów CB4 lub NS5 o płaskich powierzchniach roboczych. W szczególnych przypadkach konstruktorzy oprzyrządowania zakładają zastosowanie górnej elektrody o konstrukcji wahliwej, dopasowującej się samoczynnie do detalu, wyposażonej często w kanaliki doprowadzające argon. Niweluje się w ten sposób przebarwienia blachy po stronie zewnętrznej.
Zgrzewanie garbowe
Zgrzewanie garbowe ze względu na specyficzny przebieg procesu stawia przed materiałami na elektrody szczególnie wysokie wymagania. Stopem o doskonałych parametrach technicznych jest CB4 (CuCoBe). Dzięki wysokiej twardości i konduktywności na poziomie 47%IACS, doskonale sprawdza się przy zgrzewaniu nakrętek, detali specjalnych z garbami technologicznymi, rurek itp. Odrębną grupę jego odbiorców stanowią firmy zajmujące sięzgrzewaniem wszelkiego rodzaju krat, ogrodzeń oraz pomostów technologicznych.
Alternatywnym bez-berylowym odpowiednikiem CB4 stosowanym głównie na stanowiskach roboczych niewyposażonych w odciągi powietrza jest stop NS5 (CuNi2Si). Jednakże wyeliminowanie berylu spowodowało obniżenie twardości materiału do 205 HB.
Zgrzewanie liniowe
Elektrody krążkowe do zgrzewania liniowego stali węglowych produkowane są zasadniczo z materiału CRM16 oraz odpowiednio z CB4 lub NS5 dla stali nierdzewnych.
Materiały specjalne
CB2 (CuBe2) potocznie znany jako brąz berylowy, jeststosowanym głównie w miejscach, gdzie przenoszone są ekstremalnie wysokie siły mechaniczne. Znajduje zastosowanie przy produkcji elektrod do zgrzewania oporowego, form do tworzyw sztucznych, jak również tłoków do zimno-komorowych maszyn ciśnieniowych oraz kokili dla odlewów metali nieżelaznych.
Zgrzewanie oporowe jest procesem specjalnym na którego przebieg wpływa kilka czynników. Oprócz omówionej kwestii materiałowej, bardzo duże znaczenie ma sposób i częstotliwość regeneracji elektrod oraz właściwe ich chłodzenie.
Szczegółowe informacje dotyczące stopów
produkowanych przez Le Bronze Industriel
Marcin Niemiec
„Laska” Technika Przemysłowa Sp. z o.o.
Źródło:
'Laska' Technika Przemysłowa Sp. z o.o.
www.laska.com.pl
dodano: 15:07, 16.8.2004