W pracy przedstawiono innowacyjne metody przeróbki plastycznej metali należące do głównych osiągnięć naukowo-badawczych autora.
Metoda cyklicznego wyciskania spęczającego – CWS (cyclic extrusion compression – CEC) zapewnia przekształcenie konwencjonalnego materiału w nanomateriał.
Metoda wyciskania promieniowego na zimno umożliwia otrzymanie wyrobów z zastosowaniem techniki ostatecznego kształtu i wymiarów (NS – net shape) lub prawie ostatecznego kształtu i wymiarów (NNS – near net shape), czyli bez użycia obróbki wiórowej lub z wykorzystaniem jej w bardzo ograniczonym stopniu.
Metoda walcowania rur poprzecznie żebrowanych zapewnia wytwarzanie integralnych rur ze znacznym rozwinięciem powierzchni zewnętrznej. Wymienniki zbudowane z takich rur mogą pracować w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych.
Metoda wyciskania z przesycaniem na wybiegu prasy pozwala na wysokojakościową produkcję prętów, rur i kształtowników ze stopów AlMgSi.
Recenzenci książki podkreślają, że opisywane metody przeróbki plastycznej metali i wyniki badań nie mają swojego odpowiednika zarówno w skali krajowej, jak i światowej. Czytelnik dostaje kompendium wiedzy, dzięki której może zrozumieć szczegóły złożonych procesów kształtowania metali i skutecznie projektować technologię produkcji różnych wyrobów. Książka z racji swej zawartości i oryginalności, nawiązującej do aktualnych wysokozaawansowanych technik wytwarzania wyrobów z metali i stopów, zainteresuje szerokie grono specjalistów, począwszy od badaczy zajmujących się inżynierią materiałową, poprzez specjalistów z obszaru metalurgii i mechaniki specjalizujących się w przeróbce plastycznej metali, a skończywszy na ekspertach z zakresu budowy i eksploatacji maszyn.