
Uprawnienia do pracy na stoczni
jakie certyfikaty odnowic
Witam
Spawam juz kilka lat metoda 141 i 111 i w kwietniu skonczyly mi sie uprawnienia ;) Moj obecny pracodawca nie wymaga zadnych certyfikatow, tylko rury maja byc szczelne :)
Moje certyfikaty to: DNV wszystkie
EN 287-1 111 P BW 1.2 B t13 PF bs (wiem, ze to blacha i tylko pion)
EN 287-1 141 T BW 1.2 S t3,6 D57 H-L045 ss nb
EN 287-1 141 T BW 8 S t2 D50 H-L045 ss nb
Teraz kilka pytan:
1. Czy moge zrobic uprawnienia na rury metoda 111 bez kursu ponadpodstawowego?
2. Czy tiga odnawiac na takich samych srednicach czy moze wybrac wieksze?
3. To samo z gruboscia scianek.
4. Czy duplex miesci sie w jednej z tych grup materialowych - 8, 9.2, 9.3, 10 (taki mam zakres uprawnien)?
5. Jakie stale podchodza pod te grupy materialowe - 1.1, 1.2, 1.4
6. Po co sa pozycje z gory na dol i czy pracodawcy wymagaja takich uprawnien (chodzi o TIG)
Jesli chodzi o teorie to jestem laikiem i nie rozumiem za bardzo tych certyfikatow, ani grup materialowych. Chce zmienic pracodawce, spawam juz kilka lat na stoczni w Norwegii i obrzydlo mi zycie tutaj, chce wracac do Polski, tez mozna niezle zarobic w Trojmiescie. Czesc odpowiedzi znalazlem na stronie gku2000
Wyświetleń: 7348, Nadawca: adam.kruciak
Dodano: 29.10.2009, 22:55
Odpowiedzi: 5
Aktywni użytkownicy: 3
adam.kruciak, Pioko, Tekman


Odpowiedzi:
Wyjaśnienie i odpowiedź
EN 287-1 111 P BW 1.2 B t13 PF bs (wiem, ze to blacha i tylko pion)
Tak naprawdę to nie tylko pion , bo spawanie w PF kwalifikuje cie do spawania w PA, PB, PF.
Ad.1 Jak dla mnie tak, ze względu na kilkuletnie doświadczenie w spawaniu, ale było tu już kilka wątków o kursach podstawowych i ponadpodstawowych, niech wypowiedzą się bardziej obeznani w temacie
Ad.2 Nie ma potrzeby brać większych średnic, poprawne wykonanie próbki na rurze o średnicy powyżej 25 mm, kwalifikuje się na wszystkie średnice powyżej 25 mm
Ad.3 Tak samo jak dla średnic, jeżeli wykonasz poprawnie próbkę o grubości ścianki powyżej 3 mm kwalifikuje cię do spawania wszystkiego powyżej 3 mm
Ad.4 Duplexy to grupa 10 zgodnie z EN ISO 15608. Czyli jak masz Tiga zrobionego na 8 grupie to to kwalifikuje cie także do spawania grupy 10, czyli Duplexu
Ad.5 Ogólnie grupa 1 i podgrupy 1.1; 1.2; 1.4 to stale "czarne" (jak dla mnie to C-Mn Węglowo Manganowe)
Ad.6 Z góry na dół to pozycja PG i czy ktoś jej wymaga nie wiem, u mnie jest nie potrzebna.
Nadawca: Tekman. Dodał wątków: 6, odpowiedział 97 razy.
Dodano: 30.10.2009, 08:07
dzieki za odpowiedzi
Probke na czarnej rurze wykonalem na grubosci scianki 3,6mm i mam zakres od 3 do 7,2 mm na stykach. Czyli rur poza tym zakresem nie wolno mi spawac? Bez sensu robic chyba oddzielny certyfikat na kazda grubosc scianki z jaka moge sie spotkac :)
Nadawca: adam.kruciak. Dodał wątków: 2, odpowiedział 4 razy.
Dodano: 30.10.2009, 16:05
Uzupełnienie
Postaram się może trochę uzupełnić odpowiedzi po Tekmanie na ile mnie będzie stać.
Przede wszystkim nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie jakie certyfikaty są obecnie najbardziej poszukiwane na rynku pracy, więc nigdy nie wiadomo jakie certyfikaty się przydadzą dopuki nie znajdziesz nowego pracodawcy a on dopiero wtedy powie co mu jest potrzebne. Np. możesz mieć certyfikaty na najczęściej stosowane metody spawania 111, 136, 141 ale towarzystwa DNV albo innego a tu pracodawca zażyczy sobie certyfikat GL, bo tak chce główny odbiorca. I chociaż egzamin DNV i GL i LRS żądzi się tymi samymi prawami to przez ich brak możesz nie dostać tej roboty. Nie wspominając o podziale na towarzystwa morskie i lądowe jak polskie UDT i niemieckie TUV - te królują we wszelkiego rodzaju elektrowniach, rafineriach. Więc jak masz tylko certyfikaty morskie to nie ma co tam startować. Chyba że bardzo potrzebują i nie ma w kim wybierać to wtedy cię zatrudniają i robią odpowiednie uprawnienia. Ale sęk w tym, że mają teraz w kim wybierać. Sam jestem w takiej sytuacji jak Ty bo mam wszystkie DNV. Nikt nie ma i nie będzie miał wszystkich certyfikatów, wszystkich towarzystw aktualnych naraz.
Teraz odpowiedzi na serrrię pytań:
Ad.1. Kursy prowadzone przez IS i podległe jednostki w kraju np. ZDZ zakładają szkolenia kursowe przed każdym z trzech mobułów szkoleniowych spawania w obrębie jednej metody: poziom 1 - spawanie pachwin, poziom 2 - spawanie blach, poziom 3 - spawanie rur. Natomiast towarzystw klasyfikacyjnych nie obchodzi twoja edukacja, jeśli pospawasz zadowalająco próbkę to dostajesz certyfikat po zapłaceniu. Zależy tylko jak się czujesz na siłach do takiego podchodzisz. Przynajmniej ja nie słyszałem nigdy o jakichś problemach ze zdaniem egzaminu z tego powodu.
Ad. 2. Jak pisze Tekman nie warto spawać rur o dużej średnicy bo wtedy się nie ma uprawnien na te o mniejszej średnicy a odwrotnie owszem.
Ad. 3. Z rubościami ścianek bywa różnie bo jak pospawasz na egzaminie grube (dajmy na to 12 mm) to nie będziesz miał uprawnień na grubość poniżej 3mm. Jak pospawasz rurkę do 3 mm grubości ścianki na egzaminie to nie będziesz miał uprawnień na grubościenne. I znów powraca pytanie co będziesz spawał zawodowo?
Ad. 4. Za Tekmanem
Ad. 5. Za Tekmanem
Ad. 6. Większość metod spawalniczych ma ograniczone zastosowanie względem pozycji spawania. Pozycja PG ma z wszyskich pozycji najmniejsze zastosowanie. Jednak własności żużla wytwarzanego przez niektóre otuliny elektrod umożliwiają spawanie z góry na dół stąd pozycje PG i J-L045. Są to elektrody zawierające w otulinie celulozę lub mieszaninę celulozowo-rutylową. Spawa się tak rurociągi dalekiego zasięgu na montażu .
Z pracą w 3-mieście jest kicha (albo ja nie umiem szukać a też mi się nie chce już jeździć za granicę). Więc dobra rada: nie porzucaj obecnej roboty dopuki nie znajdziesz nowej w Polsce. Jak znajdziesz nową wtedy podziękujesz starej i zapytasz nowego pracodawcę jakie sobie życzy certyfikaty, jeśli umiesz spawać to zrobisz je bez problemu.
Pozdrowienia
Powodzenia
Nadawca: Pioko. Dodał wątków: 0, odpowiedział 25 razy.
Dodano: 30.10.2009, 17:05
Błąd
Przepraszam za błąd.
W mojej odpowiedzi na punkt 3 pytania, pomyliłem tabele i racją jest że spawanie ścianki o grubości 3,6 mm uprawnia do spawania od 3 do 2xt dla połączeń doczołowych. Źle zerknąłem do normy i podany wcześniej przeze mnie zakres obowiązuje dla połączeń pachwinowych.
Nadawca: Tekman. Dodał wątków: 6, odpowiedział 97 razy.
Dodano: 02.11.2009, 07:54

Nie możesz odpowiedziećTylko zalogowany użytkownik forum ma prawo odpowiadać na wątki. Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowany zrób to teraz -
Rejestracja