Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kurs? Metoda? Miasto?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Andradiel90

Andradiel90

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 01 czerwiec 2013 - 16:42

Witam. Na wstępie Informuje, że zarejestrowałem się na tym forum w celu zdobycia odpowiednich informacji! Mam 23 lata Szkoła: Liceum Profilowane Praca: Aktualnie pracuje za granicą, jest to praca produkcyjna owoców (Pakowanie,sortowanie) Do końca Sierpnia mam umowe z aktualną firmą! Po tym czasie chcę zjechać do Polski i zrobić Kurs! Rozmawiałem ostatnio z Chłopem co spawie na stoczni i opisze tylko to na jego "słowach". Metoda- Zaproponował mi 135/136 Bym zrobił obie (Najłatwiej będzie o prace bo w tej metodzie jest jej duzo) Chciał bym by ktoś odniósł sie do tego? Czy robić dwie metody czy lepiej zająć sie pierw jedną? Jaką i dlaczego? Tak naprawdę nigdy nie miałem styczności z spawaniem, nie mam pojęcia tak do końca o co w tym chodzi (Ale uważam, że zaden uczony z nieba nie spadł ) w aktualnym wolnym czasie mógł bym trochę o tym poczytać tylko co? Czym sie kierować? Wiadomo, że jak zrobie kurs to będe szukał pracy w Polsce by nabyć odpowiednie doświadczenie! Rozumie, że idąc do pracy będę potrzebował swój własny sprzęt (Ubrania, maski? coś jeszcze?) Jeżeli tak to gdzie najlepiej sie zaopatrzyć i jaka jest mniej więcej cena? Kurs- Jeżeli wybiore dwie metody to będzie to pewnie kurs podstawowy, z jaką ceną powinienem się liczyć? Co jaki czas podnosi się takie kwalifikacje (GDzieś czytałem, że są one 3, Podstawowy, 1 poziom i 2 poziom?) Miasto- W Jakim mieście najlepiej go zrobić (Jestem z Rybnika woj, Śląskie) Czytałem coś o Gliwicach i o Zabrzu? Nie znam się więc wole by ktoś mi doradził! Z Góry dzięki za Pomoc!

#2 Epsztyfikator

Epsztyfikator

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 297 postów

Napisano 01 czerwiec 2013 - 16:48

a tig UDT,niepryska roboty jest w ch.j.

#3 Andradiel90

Andradiel90

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 01 czerwiec 2013 - 16:51

Nie rozumie kolego twojej odpowiedzi ;) Chce by mi ktoś pomógł doradził, twoja odpowiedź tyczy się metody tak? wiem, że nie polecał mi spawać aluminum (Ze wzgledu na kości) Powiedział, że jak idzie to unikać aluminum, nierdzewka?

Użytkownik Andradiel90 edytował ten post 01 czerwiec 2013 - 16:56


#4 marcinsm

marcinsm

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 01 czerwiec 2013 - 20:13

Z własnego doświadczenia zawodowego jak i zdrowotnego powiem ci tyle. Jak masz możliwość wykonywania innego zawodu, to wybierz inny. Pozdrawiam

#5 asta

asta

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 czerwiec 2013 - 21:10

135 i 136 to w zasadzie to samo. Roznica polega na tym, ze w136 spawasz drutem proszkowym. Robiac uprawnienia na 135 potem robisz kilku dniowy kurs rozszerzajacy na 136. Poziomow uprawnien jest 3 (1 - pachwiny, 2 - blachy, 3 - rury). Jak masz kase to mozesz zrobic wszystkie trzy na raz. Cena w Warszawie to okolo 2500 za jeden modul spelniajacy wymagania UDT. Najlepiej idz na jeden modul a potem podejmiesz decyzje czy jechac dalej. Zarejestruj sie jako bezrobotny i ubiegaj sie o zfinansowanie szkolenia indywidualnego - kursu spawania. W wawie w tym roku daja 6000 co starcza na dwa moduly z egzaminem. Cen sprzetu ochrony osobistej poszukaj sobie na allegro (maska, rekawice, buty, do migomatu obowiazkowo kurtka).

#6 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 05:07

Z własnego doświadczenia zawodowego jak i zdrowotnego powiem ci tyle. Jak masz możliwość wykonywania innego zawodu, to wybierz inny.


Pozdrawiam


zgadzam się z marcinsm , dobrze się zastanów , spawanie to nie jest lekka robota no i przede wszystkim szkodliwa, z zarobkami i pracą też jest różnie,

jeżeli byś się zdecydował to robić jedną metodę ale do końca , np jeżeli wybierzesz TIG'a to moduł 1,2, 3 (rury) i potem od razu nierdzewkę (też rury) bez przerw po między modułami chyba że będziesz miał możliwość trenowania po za ośrodkiem szkolenia to można sobie robić przerwy 1-3 tygodniowe w trakcie których możesz sobie poćwiczyć i "doszlifować" umiejętności zdobyte na kursie a następne przejść do następnego modułu , takie szkolenie w zależności od zdolności przyswajania tego typu umiejętności powinno potrwać od 2,5 do 4 miesiący. W przypadku MAG'a (czyli 135) również trzy moduły a następnie odrazu 136 na rury tzn. drut lity lub proszkowy metaliczny przetop i następnie (wypełnienie, lico) drut proszkowy z topnikiem zasadowym (met. 136) tutaj szkolenie może być trochę krótsze (łatwiejsza metoda). Jeżeli planujesz robić dwie metody to np. do TIG'a w późniejszym czasie dobrze jest zrobić spawanie elektryczne (elektordą otuloną - 111) na rury, tu dobrze jest opanować spawani rur elektrodą rutylową (el. grubo otulona) przetop, wypełnienie, lico oraz spawanie elektrodą celulozową (z góry na dół) i el. zasadową, certyfikaty dwa jeden na czystą el rutylową (którego prawdopodobnie nie wykorzystasz dlatego jak najtańszy np IS) a drugi przetop celuloza z dołu do góry i wypełnienie i lico zasadową. Do MAG'a jako drugą metodę chyba najlepiej zrobić TIG'a.

Najlepiej idz na jeden modul a potem podejmiesz decyzje czy jechac dalej. Zarejestruj sie jako bezrobotny i ubiegaj sie o zfinansowanie szkolenia indywidualnego - kursu spawania. .


tak jak powyżej w cytacie Asty


Jeżeli jesteś z Rybnika zdecydowanie udaj się do Rafko mają nowy ośrodek i szkolą według starych dobrych zasad tam otrzymasz dobre podstawy no i próbki są już nacięte po fazowane, tylko zabielić i spawać więc płacisz za szkolenie anie za cięcie i fazowanie materiału, są ośrodki które w ten sposób oszczędzają kosztem kursanta np ośrodek WELDER z Gliwic którego stanowczo odradzam, mają ładną stronkę i niskie ceny na co łapią klientów ale szkolenie totalne dno i w rezultacie tracisz mimo że płacisz mniej nie wspnę ze instruktorzy cieniutcy. W Rafako nie przeszkolą cię na el celulozową, nie mają doświadczenie tu najbliżej Rybnika sugeruję Mostostal Zabrze z Gliwic, Gazobudwę lub ZRUG obie z Zabrza. Jeżeli chcesz robić samego MAG'a i 136 to ośrodek Mostostalu Zabrze ma wysoki poziom i dobre ceny również dobrych doświadczonych instruktorów i tam po odbytym kursie możesz pytać o pracę (lub Vassenroot w Gliwicach na ul Bojkowskiej, jest tam ośrodek szkolenia SLV pytać o pracę w Vassenroot, to obóz pracy ale takie najleprze na zdobycie doświadczenia) , jeżeli ją dostaniesz w mostostalu to otrzymasz bdb doświadczenie zawodowe , ta sama sytuacja jeżeli chodzi o spawanie w metodzie TIG tu zdecydowanie szkolenie w jakieś fabryce kotów i później pytaj tam o pracę np. Rafako jest bardzo dobrym miejscem na szkolenie i późniejsza praca w tym zakładze do zdobycia doświadczenia w spawaniu rur.


Powodzenia

Użytkownik hotwanderer edytował ten post 02 czerwiec 2013 - 07:25


#7 obywatel2x

obywatel2x

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 27 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 09:41

Spotkałeś pana który pracuje na styczni i tam głównie 135/136.Jestem od roku spawaczem i też tak jak Ty chciałem obrać jakiś kierunek zawodowy tak samo myśląc ze zrobię kwit i wyjadę na jakąś stocznie do norwegi. Niestety nie jest tak kolorowo. Obecnie mam 2 moduły mag i tig pachwiny nierdzewka. Sprowadze Cię na ziemię po kursach trzeba wyspawać trochę żeby ktoś wogole twoje Cv brał pod uwagę na prace zagranica. Ja robię za 9 pln za godzinę netto o brutto nie mowie bo nie jestem zatrudniony od roku a spawaczy po kursach z bezrobocie jest sporo a miejsc pracy nie wiele. Więc najpierw się zastanow czy to jest to co chcesz robić jeżeli tak kolega wcześniej opisał co i jak

#8 don Carlito

don Carlito

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDTR

Napisano 02 czerwiec 2013 - 10:14

od siebie dodam tylko że na początek(rok, może dwa) nie spodziewaj się kokosów. nawet jak się zahaczysz gdzieś na robocie to nie dadzą cię do poważnej roboty. nie licz na to że pracodawcy rzucą się na twoje certyfikaty (przeważnie mają je w d*pie). i jak już popracujesz kilka miechów za 1600 netto, naświetlisz sobie oczka, poparzysz łapki i stópki to wtedy podejmij decyzje czy chcesz wykonywać ten (zeszmacony ostatnio) zawód.

#9 Andradiel90

Andradiel90

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 10:36

Witam Serdecznie. Dziekuje za pomoc i odpowiedź, Powiem tak, Spawacz wydaje mi sie odpowiednią pracą, liczyłem się z tym, że przez pierwsze 2lata będę pracował za jakieś 1600zł nie myśle wogole o wyjechaniu z Kraju, tylko bardziej o tym by zrobić pierw kurs i popracować z 2lata by zdobyć doświadczenie ponieważ tak jak mówiłem nie znam się na tym. Zastanawiałem bądź zastanawiam się nad kilkoma różnymi kursami CNC/Koparko ładowarki/ Jednak wydaje mi się, że przyszłościowy zawód to właśnie Spawacz! Młody jestem, w przyszłości starsi odejdą i młodzi będą musieli Pracować! Jak narazie bardzo dużo ich za granicą, a w Polsce będą potrzebni pracownicy więc myśle, że odpowiednie pieniądze też wtedy będą płacić ? Nie miałem pojęcia jak sie za to zabrać i tutaj bardzo dziękuje za pomoc! Mysle ze Zaczne od 135 i zrobię ją do końca później zrobie te rozszezenie na 136 o którym kolega wspomniał wyżej, musze policzyć koszta całkowite i to czy czy urząd Pracy mi pomorze

#10 obywatel2x

obywatel2x

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 27 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 12:25

Pup pomaga z tym ze najchętniej tym ktorzy maja propozycje pracy po kursie. W Polsce bardzo długo spawacze nie zarobia dobrze bo nikt nie broni tej grupy zawodowej tak jak jest to w norwegi a co za tym idzie większość godzi się pracować za takie stawki bo nie mają wyjścia a rodzina na utrzymaniu. Jedyna twoja szansa to zagranica

#11 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 14:18

W Polsce bardzo długo spawacze nie zarobia dobrze bo nikt nie broni tej grupy zawodowej ...... Jedyna twoja szansa to zagranica

...a może i jeszcze dużej .....obecnie jest powrót do szkolnictwa zawodowego i jak myslicie jaki zawód najczęściej jest proponowany :) ..wiadomo ..spawacz .....co do zarobków i stawek za granicą to od 01.01.2014r Europa a w tym Niemcy otwieraja swój rynek pracy dla Rumunów i Bułgarów...już teraz jest nacisk ze strony niemieckich pracodawców na firmy z zewnątrz na obniżenie stawek roboczo godziny !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ph34r:

Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#12 Andradiel90

Andradiel90

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 15:32

Ja jednak chyba jestem zdecydowany na ten kurs. Zrobie 135 (Wszystkie 3 poziomy) A Później poszerzenie na 136 Tak jak kolega to opisał (A przyszłościowo może pomysle o 111) Dowiem się jak dokładnie to wygląda w tym Rafako w Raciborzu czy robią kursy odpłatnie czy ze starzem pracy? Bo coś jest na Stronie internetowej, (A mam tam z 35km) Musial bym przeanalizować Dowiem się też jak to wygląda z UP i dofinansowaniu z UE! Zobacze sprzęt dla siebie do kupienia (Ochronny) I coś pomyślimy! Myśle jednak, że to jeden zawodów w którym przyszłościowo mozna zarobić i utrzymać Rodzinę! CNC- Wydaje mi sie malo pracy, mało ofert, w moim regionie nie orientuje się by było tego sporo Koparko/Ładowarki- Zima brak pracy i wydaje mi sie, że w tym zawodzie ma się "Mało życia Prywatnego" Dotego BARDZO CIĘŻKO Znaleść ofertepracy bez doświadczenia

#13 don Carlito

don Carlito

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDTR

Napisano 02 czerwiec 2013 - 15:46

tak jak zawsze będzie zapotrzebowanie na spawaczy, tak też operatorzy obrabiarek CNC też zawsze będą mieli zajęcie i to za nie gorsze pieniążki :)

#14 Andradiel90

Andradiel90

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 16:32

Ja bym do konca nie był tego taki pewien kolego no ale kazdy ma swoje zdanie

#15 don Carlito

don Carlito

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDTR

Napisano 03 czerwiec 2013 - 20:31

Ja bym do konca nie był tego taki pewien kolego no ale kazdy ma swoje zdanie

co masz na myśli?

#16 wojrog

wojrog

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 27 czerwiec 2013 - 18:22

Aktualnie jestem w podobnej sytuacji co ty . Ale zrobiłem sobie kurs 135 pachwina i doczołowo blacha za swoje pieniążki następnie napisałem podanie do pupu o zrobienie Tiga całego do rur i go dostałem co było moim celem tak naprawde bo ktos mi wczesniej powiedzial o takim pomysle a ,bez zadnych uzasadnionych podstaw tzn (jeślinie masz wykształcenia w kierunku spawalnictwa lub jakiegos kursu to ci go nie przyznadzą ) Więc polecam ci zrobienie np spamej podstawy w mag za ok 2500 zl a potem np złożenie do pupu podania o indywidualne szkolenie np 136 lub co wolisz a oni raczej ci go przynadzą bo mają środki z uni i muszą je wykożystac. A ośrodek szkolenia polecam ci mostostal zabrze. Jak cos to pisz priv

Użytkownik wojrog edytował ten post 27 czerwiec 2013 - 18:23


#17 Raper

Raper

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 44 postów

Napisano 30 czerwiec 2013 - 00:07

2500 podstawowy mag!!! panowie we Wrocławiu na ulicy Krakowskiej ceny to 1500 :D

#18 wojrog

wojrog

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 03 lipiec 2013 - 17:33

i pewnie trzy osoby przy jednej spawarce




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych