Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie odnośnie certyfikatu HL-045


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 02 marzec 2012 - 12:29

Witam koledzy mam pytanie odnośnie uprawnień na rure hl-045 uprawnienia IS gliwickie. mianowicie czy posiadająć jeden certyfikat na rure hl-045 np na Tiga muszę posiadać pozostałe 2 ( na spoiny pachwinowe i 2 na spoiny doczołowe blachy) ??? Czy moze mając Certyfikat na Rure pod kątem uprawnia mnie on do spawania i blach doczołowo i pachwinowo i nie muszę się ''legitymować'' najpierw posiadaniem na pachwiny nastepnie blachy doczołowo i dopiero na rury doczołowo?? biorąc pod uwagę to że w książeczce spawacza są wbite wszytkie 3 kursy. A posiadał bym 1 certyfikat na hl-045.

#2 Answer

Answer

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaNorge

Napisano 02 marzec 2012 - 23:44

H-LO45 Daje ci uprawnienia na blachy doczołowo i pachwiny we wszystkich pozycjach. Jest to wyszczególnione na certyfikacie. Pozdrawiam.

#3 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 03 marzec 2012 - 10:53

czyli wystarczy mieć certyfikat na HL-045 rozumem?

#4 Answer

Answer

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaNorge

Napisano 03 marzec 2012 - 20:03

Właśnie tak.

#5 Gospaw

Gospaw

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 12:49

A co Pan na to powie, że spawacz mający uprawnienia TUV 111 HL045, nie ma wpisanej w certyfikacie pozycji PD i TUV usilnie twierdzi, że nie ma uprawnień do spawania w tej pozycji i utrzymuje, że ten spawacz musi zrobić osobny certyfikat na pachwinę w tej pozycji. Pozdr

#6 Answer

Answer

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaNorge

Napisano 07 marzec 2012 - 20:41

Hm...Bardzo dziwne. W moim każdym certyfikacie H-LO45 jest wpisany typ złącza BW i zakres BW+FW a w pozycjach spawania PA+PB+PC+PD+PE+PF+H-LO45. Tak więc o co chodzi? :unsure: Jeśli ten spawacz faktycznie nie ma takiego wpisu w certyfikacie to jest to bardzo dziwne. Albo zmienili coś w procedurach(bo wiem,że jakieś zmiany zaszły w styczniu 2012,ale to chyba tylko dotyczyło zakresu średnic),albo ktoś próbuje zarobic na kimś dodatkową kasę. Z tego co wiem przynajmniej do końca 2011 roku H-LO45 dawało uprawnienia na doczołowe i pachwinę. Zresztą kilka dni temu robiłem aktualizację jednego certyfikatu i jakoś nikt nic o takich zmianach nie mówił. No chyba,że w TUV jest inaczej. Chociaż takowy też miałem i były to uprawnienia H-LO45 z zakresem BW+FW. Ale jeśli to się zmieniło to chyba tylko po to żeby więcej kasy wydusić ze spawaczy.... :angry: Może niech jakiś spawalnik się wypowie na ten temat. Pozdrawiam.

#7 lukasz177

lukasz177

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 07 marzec 2012 - 20:48

A co Pan na to powie, że spawacz mający uprawnienia TUV 111 HL045, nie ma wpisanej w certyfikacie pozycji PD i TUV usilnie twierdzi, że nie ma uprawnień do spawania w tej pozycji i utrzymuje, że ten spawacz musi zrobić osobny certyfikat na pachwinę w tej pozycji. Pozdr

Zgodnie z nową normą kwalifikowania i egzaminowania spawaczy EN 287-1:2011 spoina czołowa nie kwalifikuje spoiny pachwinowej i na odwrót. Do tej pory było tak, że spoina czołowa kwalifikowała pachwinę, ale był zapis w normie, że jeśli w produkcji występuje większość spoin pachwinowych to spawacz musi być osobno egzaminowany na ten rodzaj złączy.

Zapis odnośnie tego, że spoiny na rurach o średnicy zewnętrznej D>25mm obejmują spoiny na blachach nie zmienił się.

Pytanie kiedy miałeś wyrabiany certyfikat...

#8 Gospaw

Gospaw

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 marzec 2012 - 09:42

Certyfikat ten był robiony w 10.2011. Próbka na BW, a wymienione pozycje spawania to PA, PC, PE, PF, HL045.

#9 lukasz177

lukasz177

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 08 marzec 2012 - 10:08

- No to brakuje wypisanych PB oraz PD - są to pozycje dla spoin pachwinowych, które H-L045 wg "starej" normy dopuszcza. Ale spawalnik, który będzie weryfikował taki certyfikat nie powinien czepiać się tego. Zawsze może zajrzeć do normy. - Jak w produkcji spoiny FW nie będą stanowiły większości nie musisz mieć ddodatkowego papieru (chyba, że wymaga tego klient...) - Powyższy certyfikat upoważnia Cię również do spawania blach (o ile próbka H-L045 miała średnicę D>25mm).

#10 Gospaw

Gospaw

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 marzec 2012 - 09:17

Średnica rury wynosiła 159 mm.

#11 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 09 marzec 2012 - 15:05

Panowie jestem świeżo po kursie i własnie przysłali mi certyfikat. EN-287-1 141 T BW 5 S t7 D44 H-L045 ss nb czy mam papiery w miare dobre? 5 grupa materiałowa na egzaminie to ok ale chodzi mi o zewnętrzną rury 44 mm mialem na egzaminie , na certyfikacie mam zakres uprawnień >=25 czyli rozumiem ze mogę spawać rury do 25 mm średnicy zerwnętrznej??? dobrze to rozumiem? bo jak tak to niezle dałem dupy....

#12 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 09 marzec 2012 - 15:13

i koledzy ja się jeszcze załapałem na spoiny pachwinowe na certyfikacie HL-045 pozycje spawania mam PA,PB,PC,PD,PE,PF HL-045 a rodzaje spoin FW ; BW :) jeśli gdyby któs napisał mi o co chodzi z tą średnicą rury i jaki mam zakres uprawnień bym był wdzięczny.

#13 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 09 marzec 2012 - 15:29

czy moze jednak jest tak że mam zakres uprawnień od rury 22 mm do powyżej 25mm

#14 spoko

spoko

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 01:37

Panowie jestem świeżo po kursie i własnie przysłali mi certyfikat.
EN-287-1 141 T BW 5 S t7 D44 H-L045 ss nb czy mam papiery w miare dobre? 5 grupa materiałowa na egzaminie to ok ale chodzi mi o zewnętrzną rury 44 mm mialem na egzaminie , na certyfikacie mam zakres uprawnień >=25 czyli rozumiem ze mogę spawać rury do 25 mm średnicy zerwnętrznej??? dobrze to rozumiem? bo jak tak to niezle dałem dupy....


>=25 czytaj wieksze równe czyli od 25 mm włącznie i większe
pozdrawiam

#15 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 10:09

dziękuję kolego

#16 lukas297

lukas297

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 10 lipiec 2012 - 23:52

Zgodnie z nową normą kwalifikowania i egzaminowania spawaczy EN 287-1:2011 spoina czołowa nie kwalifikuje spoiny pachwinowej i na odwrót. Do tej pory było tak, że spoina czołowa kwalifikowała pachwinę, ale był zapis w normie, że jeśli w produkcji występuje większość spoin pachwinowych to spawacz musi być osobno egzaminowany na ten rodzaj złączy.

Zapis odnośnie tego, że spoiny na rurach o średnicy zewnętrznej D>25mm obejmują spoiny na blachach nie zmienił się.

Pytanie kiedy miałeś wyrabiany certyfikat...




czytam i nie wieze Kolego skad ty takie wiadomosci bierzesz? odnawiałem w tym roku ( maj 2012) uprawnienia ( ASME IX 6G lub zeby bylo prosciej EN287 H-L045 ) i oto ono własnie pokrywa wszystkie pozycje i rodzaje Spawów- pachwinowe , doczołowe Blach i rur. Jeden egzamin nie 150, pozdrawiam

#17 lukasz177

lukasz177

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 11 lipiec 2012 - 19:51

czytam i nie wieze Kolego skad ty takie wiadomosci bierzesz? odnawiałem w tym roku ( maj 2012) uprawnienia ( ASME IX 6G lub zeby bylo prosciej EN287 H-L045 ) i oto ono własnie pokrywa wszystkie pozycje i rodzaje Spawów- pachwinowe , doczołowe Blach i rur. Jeden egzamin nie 150, pozdrawiam


Z najnowszej normy Kolego. Widać jednostka, która Cię certyfikowała nie ma pojęcia o najnowszych wytycznych. Poza tym to, że ktoś Ci napisał że kwalifikuje Cię na spawanie BW i FW nie znaczy nic. Zweryfikuje to spawalnik klienta, który zażąda osobnych kwalifikacji na BW i osobnych na FW.
Zaufaj i sprawdź! (jeśli nie wierzysz).

#18 lukas297

lukas297

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 11 lipiec 2012 - 23:49

http://www.artecengi...ed-welders.html , tak pewnie masz racje oni nic nie wiedza o spawaniu itd ;) he dobry jestes kolego krzyczysz i do swoich racji przekonujesz a mam dla Ciebie niespodzianke poczytaj sobie o ASME IX 6G coded , nie o en287 wówczas pogadany B) bo te normy to pewnie tylko w polsce obowiazuja- no tak jakby inaczej. BERGEN GROUP kolego

#19 lukasz177

lukasz177

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 12 lipiec 2012 - 06:42

http://www.artecengi...ed-welders.html , tak pewnie masz racje oni nic nie wiedza o spawaniu itd ;) he dobry jestes kolego krzyczysz i do swoich racji przekonujesz a mam dla Ciebie niespodzianke poczytaj sobie o ASME IX 6G coded , nie o en287 wówczas pogadany B) bo te normy to pewnie tylko w polsce obowiazuja- no tak jakby inaczej. BERGEN GROUP kolego


Kolego ale ten wątek dotyczy certyfikatu z IS czyli spawacz egzaminowany zgodnie z normą PN-EN 287-1:2011 a nie ASME.

#20 Sou

Sou

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 19 lipiec 2012 - 09:01

Ja tylko dodam, że zgodnie z PN-EN 287-1:2011 wykonanie spoiny pachwinowej w pozycji PB w trakcie egzaminu na złącze doczołowe kwalifikuje pachwiny w tym samym zakresie co wykonywane złącze doczołowe. Tylko jak jest w przypadku starych certyfikatów? Można je przedłóżać na starych zasadach czy nie?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych