Skocz do zawartości


Zdjęcie

spawanie tigiem miedzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#41 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 04:33

"cytat który podałem o tym boraksie dotyczył spawania mosiądzu tigiem" boraks i TIG ?! pierwszy raz szłyszę. Jeżeli mowa o boraksie i srebrze to jest to lutowanie twarde. Piotr miał rację i zamiast go gnoić to się trochę poduczcie , sugeruję poszukać w książkach definicji : spawania oraz lutowania miękkiego i twardego , które różnią się przede wszystkim temperaturą oraz rodzajem spoiwa

#42 piotrek152

piotrek152

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 294 postów
  • Lokalizacjamińsk mazowiecki

Napisano 15 marzec 2013 - 08:14

No nareszcie, a traciłem już nadzieje..... ona umiera ostatnia...

#43 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 11:41

"pytam bo dzwonił do mnie gość że odłamała mu się miedziana "noga" jakiejś zabytkowej lampy od miedzianej podstawy i pytał czy mu to pospawam" 1 - czy słyszał ktoś o odlewach miedzianych? , a o mosiężnych ? 2 - miedz jest plastyczna czy krucha? 3 - co to jest mosiądz ? a co to jest brąz ? z czego najczęściej wykonuje się tego typu rzeczy? 4 - z jakiego materiału jest wykonana lampa?

#44 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 12:18

1 - czy słyszał ktoś o odlewach miedzianych? , a o mosiężnych ?

(nigdzie nie było napisane że to odlew)

z tego co usłyszałem to podstawą jest rzeźbiona gruba blacha o kształcie elipsy. do niej w jakiś sposób zamocowana była "rura". wyobraź sobie końcówkę trombki. czyli taka rozszerzająca się rura. Więc do tej podstawy w jakiś sposób była zamocowana taka rozszerzająca się rura. drugi koniec tej rury też ponoć się rozszerza tak jak "noga" i wykończony jest kloszem z bursztynu i jakimiś inkrustowanymi złotem figurkami. tak to zrozumiałem

#45 tombak25

tombak25

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 14:50

i znowu burza haha

#46 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 15 marzec 2013 - 17:09

nie no, bez przesady. poprostu konstruktywna wymiana poglądów

#47 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 16 marzec 2013 - 01:42

Weldek to ty podejmujesz się jakiegoś zadania, a nie ja . Ja tylko zadałem kilka pytań merytorycznych. Chyba dobrze by było żebyś otrzymał jakieś fotki, wtedy będziesz wiedział coś więcej, co to za materiał , jakie wygląda uszkodzenie itp ,a najlepiej to chyba osobiście to obejrzeć, oczywiście jak nie sprawia to zbyt dużego problemu :)

#48 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 16 marzec 2013 - 08:30

Wygląda Panowie na to że zmarnowałem ( swój , ale to pan pikuś) Wasz czas, bo frajer miał zadzwonić i się umówić i nie zadzwonił :(

#49 spoko

spoko

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 17 marzec 2013 - 16:56

"cytat który podałem o tym boraksie dotyczył spawania mosiądzu tigiem" boraks i TIG ?! pierwszy raz szłyszę.
Jeżeli mowa o boraksie i srebrze to jest to lutowanie twarde.
Piotr miał rację i zamiast go gnoić to się trochę poduczcie , sugeruję poszukać w książkach definicji : spawania oraz lutowania miękkiego i twardego , które różnią się przede wszystkim temperaturą oraz rodzajem spoiwa

To że o czymś nie słyszałeś to znaczy że jest nie możliwe...?
Gość pisał że tak robi i ja mu wierzę.
Co do tego co to jest spawanie a co lutowanie to potrafię je odróżnić i znam definicje.
Podawałem źródło z którego korzystałem pisząc o spawaniu gazowym miedzi - Poradnik inżyniera spawalnictwo.
Jeśli się nie mylę tom drugi ( nie pamiętam teraz a piszę z dala od domu więc nie mam jak sprawdzić)
Dokładny rozdział i stronę mogę podać w środę
Również polecam się dokształcić zanim znów napiszesz .

pozdrawiam

#50 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 17 marzec 2013 - 17:20

..lutować mozna i spawać też...miedź+"czarna"...miedź+miedź ....metoda 135 blacha 2-3mm ...robiłem... ciężko się spawa ....przy tym bardzo duży "syf" w powietrzu...

Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#51 tombak25

tombak25

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 17 marzec 2013 - 17:27

panowie że miedź się spawa i lutuje to wiadomo. Poszło o to że ja napisałem że miedź się spawa GAZOWO i upierałem się że mam rację. Niestety nie miałem racji miedź się lutuje przy użyciu palnika acetylenowo- tlenowego i faktycznie jest to lutowanie twarde. Co do spawania wyczytałem że tigiem śmiało pójdzie

#52 spoko

spoko

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 15:03

Nie umiesz czytać ze zrozumieniem czy jak??
Miedź można spawać gazowo i lutować!
Nie chce mi się już więcej tłumaczyć więc daje link do skanów z poradnika:

http://chomikuj.pl/d...e gazowe miedzi

Dodatkowo dla hotwanderer wrzuciłem skan strony gdzie opisane jest zastosowanie topnika przy spawaniu miedzi tig.
Strona 130 punkt 2 tej samej książki.
pozdrawiam

#53 tombak25

tombak25

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 139 postów

Napisano 19 marzec 2013 - 17:39

spoko to ja nie wiem bo mam kumpla ktory właśnie robi kurs na tig i dostał literature o tematyce spawania gazowego metodą 311 i tam wyraźnie pisze że się nie spawa miedzi gazowo. W wolnej chwili też wrzuce skany tej książki

#54 tomsky

tomsky

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 marzec 2013 - 19:26

Panowie lutowanie to nie spawanie. Spawanie to proces, w którym dochodzi do nadtopienia brzegów láczonych blach, dodatkowo dodaje sie spoiwo. W lutowaniu nie nadtapia sie brzegów, dochodzi do adchezi lutu w gláb blachy. Powstaja polaczenia miedzyczasteczkowe, ale to nie jest tak mocne polaczenie jak przy spawaniu. Miedz definitywnie spawa sie gazowo (311). Jest najnowsza norma 4063:2011, sporo nowych metod serii 14. pozdro tom

#55 mcmcmc

mcmcmc

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 61 postów

Napisano 29 marzec 2013 - 22:00

ostatnio spawalem ze sobą 2 miedziane płaskowniki 5mm tigie, 200amper dc- i szło ale bardzo długo musiałem grzać żeby zaczeło iść

#56 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 30 marzec 2013 - 06:51

do spoko cyt: "Nie umiesz czytać ze zrozumieniem czy jak??" to ty poczytaj ze zrozumieniem , załączasz link tekstu którego sam nie rozumiesz , przeczytaj kilka razy uważnie to co napisałem, może w końcu zrozumiesz. Jak nazywa się topnik który stosuje się do spawania metodą tig , boraks ??????!!!!!!!!!! czy może cupro-gaz. Co niczym się nie różnią :D cyt: "Co do tego co to jest spawanie a co lutowanie to potrafię je odróżnić i znam definicje." co do tego twojego odróżniania to nie był bym tak do końca przekonany, zamiast zamieszczać lin dotyczący spawania miedzi lepiej zamieść definicje spawania , lutowania twardego oraz miękkiego , a następnie przeczytaj sobie kilka razy żeby na pewno je zrozumieć , a jak dalej będziesz miał problemy ze zrozumieniem to wtedy przeczytaj znowu kilka razy tylko tym razem na głos żeby poszło ci łatwiej z tym zrozumieniem.

Użytkownik hotwanderer edytował ten post 30 marzec 2013 - 06:51


#57 karlik30

karlik30

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów
  • LokalizacjaKonin

Napisano 30 marzec 2013 - 20:09

ostatnio spawalem ze sobą 2 miedziane płaskowniki 5mm tigie, 200amper dc- i szło ale bardzo długo musiałem grzać żeby zaczeło iść

Ja też jakiś czas temu próbowałem pospawać tigiem miedź. No i nawet idzie tylko prąd musi być duży.

#58 mcmcmc

mcmcmc

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 61 postów

Napisano 30 marzec 2013 - 20:38

material jak juz zaczal sie stapiać to zrobił się cały czerwony jakby miał zaraz popłynąć

#59 szakal1021

szakal1021

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaKrynica Zdrój

Napisano 31 marzec 2013 - 19:54

Siemanko
Czy ktoś to robił? :)
kiedyś dawno temu o ile pamiętam to blachy miedziane łączyło się cyną?

a teraz w opisie tiga jest że spawa się m.in. miedź
pytam bo dzwonił do mnie gość że odłamała mu się miedziana "noga" jakiejś zabytkowej lampy od miedzianej podstawy i pytał czy mu to pospawam.

Witam
jeżeli chodzi o lampę to warto wiedzieć jaki jest gruby materiał a dokładnie różnica między nogą a podstawom
jak nie ma wielkiej różnicy i jest to czysta miedz to ja bym użył do tego tiga z czystym argonem a jako topnika ( za co pewnie koledzy spawacze się ze mną nie zgodzą ) zwykłego przewodu elektrycznego a jak nie to elektrody OK94.25 paczka około 100zł dobre też do brązu mosiądzu ( ja zbijam otulinę i spawam tigiem )
jeżeli podstawa jest znacznie grubsza to radził bym ja trochę podgrzać podobnie jak przy spawaniu aluminium miedz szybko oddale ciepło

A może da się to naprawić inaczej ? ale to trzeba widzieć
Pozdrawiam
szakal1021

#60 szakal1021

szakal1021

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaKrynica Zdrój

Napisano 31 marzec 2013 - 19:57

Ja też jakiś czas temu próbowałem pospawać tigiem miedź. No i nawet idzie tylko prąd musi być duży.

Trzeba podgrzać palnikiem zwykłym miedz oddaje szybko ciepło




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych