Skocz do zawartości


Zdjęcie

grupy materialowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 spawacz89

spawacz89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 03 luty 2013 - 09:37

witam koledzy orientuje sie ktos ile kosztuje podniesienie grupy materialowej na mag i jak to sie odbywa i jakie grupy najlepiej zrobic,pozdrawiam

#2 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 03 luty 2013 - 11:09

zalezy co chcesz spawać .... jeśli stal czarna to próbka z 5 lub 6 grupy , stale energetyczne sa w tej grupie , robią je na probce masz wszystkie stale czarne w zakresie uprawnien , jak nierdzewka 8 grupa , aluminium chyba 22 grupa ale nie jestem pewnien bo nie spawam alu.

#3 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 03 luty 2013 - 12:01

więc jeżeli ktoś ma H-L045 a grupy matriałowe 1.1 1.2 i 1.4 to są że tak powiem najsłabsze grupy materiałowe?

#4 spawacz89

spawacz89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 03 luty 2013 - 12:05

wlasnie tak mam H-L 045 i grupa 1 a orientujecie sie jaki to koszt podniesienia na 5lub6 grupe

#5 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 03 luty 2013 - 12:57

koszt ponownego egzaminu , czyli ok 400-700 zł chyba ze nie umiesz spawac stali energetycznych to koszt kursu + egzamin. grupa 1 jest słaba masz bardzo waski zakres uprawnien , poza tym robiac tiga głównie uderza sie w energetyke niewiem czy wiedzieliscie o tym jak robiliscie kurs czy kupowaliscie te papiery , tak przynajmniej robi wiekszosc tigowców...innymi słowy kazdy robi kurs pod siebie i dana robote..

#6 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 03 luty 2013 - 13:38

moim zdaniem te kursy to drenowanie kieszeni. uprawnienia powinny być na daną metodę i materiał czyli np. 141 stal. a nie grubości średnice pozycje. to tak jakby ktoś był stolarzem z uprawnieniami na obróbkę tylko drewna brzozowego w pozycji podolnej o grubości deski nie przekraczającej 24 mm

#7 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 03 luty 2013 - 14:11

to ze sciągaja kase to nie od dzis wiemy o tym , dlatego przed robieniem kursu trzeba sie dowiedziec i pomyslec troche , w co sie startuje , jakie sa tam wymagania i co najbardziej mi sie przyda. i robic kurs a nie zrobimy jeden na slepo i pozniej kolejne bo a to nie ta grupa a to za mala scianka i srednica itp..

#8 spawacz89

spawacz89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 03 luty 2013 - 14:40

odrazu nie da sie zrobic wszystkiego i nikt cie nie dopusci zebys mial dozorowe papiery na start chyba ze kupisz je sobie,wiec potrzebuje 6gr na mag i mi to wystarcza wtedy

#9 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 03 luty 2013 - 16:09

a jak prowadzisz działalność i raz masz zapytanie o pospawnie tigiem rur innym razem konstrukcję magiem a jeszcze innym razem trzeba przyspawać "uszy" do dźwigu na budowie elektrodą i za każdym razem chcą skany uprawnień dozorowych? ja tak miałemi mam i co pod każdą robotę przeważnie za parę stów, mam lecieć dorabiać następne uprawnienia?

#10 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 03 luty 2013 - 16:13

to robisz doróz na 3 metody w 5 grupie i mozesz spawac wszystkie stale czarne w kazdej pozycji i kazde złącze w 3 metodach proste i logiczne. oczywiscie doróz na rury , bo maja na rury mozesz spawac blachy.

#11 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 03 luty 2013 - 16:59

a aluminium? bo na to też jest czasem zapytanie. A żeliwo osobno? miałem też zapytanie z ciepłowni o jakieś stale pełzające o ile pamiętam

#12 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 03 luty 2013 - 20:00

a spawasz to wszystko codziennie ? i energetyke i kwasiaka i aluminium ? jesli tak to musisz na to miec papier proste i logiczne. jesli aluminium spawasz raz na pol roku to na huj ci papier skoro praktycznie tego nie spawasz? kazdy ma inna sytuacje i potrzebe a to ze w naszym kraju jest to takie pojeb... to juz inna sprawa

#13 spawacz89

spawacz89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 03 luty 2013 - 20:53

ja spawam na codzien roznego rodzaju stale czarne i musze podniesc do 6 grupy poniewaz mam zamiar szukac lepszej pracy i papierek(zna ktos dobra firme) nierdzewke spawam raz na ruski rok wiec glupotom by bylo kase na to tracic,

#14 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 03 luty 2013 - 21:19

a spawasz to wszystko codziennie ? i energetyke i kwasiaka i aluminium ? jesli tak to musisz na to miec papier proste i logiczne. jesli aluminium spawasz raz na pol roku to na huj ci papier skoro praktycznie tego nie spawasz? kazdy ma inna sytuacje i potrzebe a to ze w naszym kraju jest to takie pojeb... to juz inna sprawa


a ja większość dość rzadko, ale powiedzmy trafia się większa fucha i żądają ksero papierka więc ją odrzucam. potem trafiają się drobiazgi gdzie nie podtrzeba dozrów więc myślę że nie ma sensu robić, a po jakimś czasie znowy zapytanie o jakieś większe spawanie ale papiery do wglądu i takie błędne koło.
mam dozorowe na 135, a resztę podstawowe i tak na tym ciągnę

#15 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 03 luty 2013 - 21:37

jeśli sie ''łapiesz '' wszystkiego co popadnie to tak to jest ze trzeba miec na wszystko , ale to sie nie opłaca , najlepiej miec aktualne uprawnienia na dana robote , kontrakt , jesli celujesz w cos innego odnawiasz sobie inna metode i jediesz na inny kontrakt , tylko trzeba umiec spawac , bo odnowienie papierka a robienie od nowa kursu to....jesli macie duza robote np na aluminium to nieraz warto odnowic papierek za powiedzmy 400 zł koszt egzaminu niz ja odrzucic , ale pytanie czy bedziecie umieli zrobic próbke bo jak nie to dochodza koszty szkolenia...

#16 igor85

igor85

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 150 postów

Napisano 10 luty 2013 - 08:49

n

to robisz doróz na 3 metody w 5 grupie i mozesz spawac wszystkie stale czarne w kazdej pozycji i kazde złącze w 3 metodach proste i logiczne. oczywiscie doróz na rury , bo maja na rury mozesz spawac blachy.


no i tu jest problem bo spoiny czołowe nie kwalifikuja juz pachwin
wiec potrzeba ci na jedna metoda 2 papiery

#17 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 10 luty 2013 - 10:45

no i żeby było tak jak kolega pisze na 3 metody no i czołowe i pachwiny to już trzeba robić 6 egzaminów.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych