Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kilka pytań TIG

argon ndmuch grań przetop rurociąg rura

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 milka

milka

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 16 styczeń 2013 - 21:53

Witam wszystkich Jestem nowym użytkownikiem forum więc proszę o odrobinę wyrozumiałości ;) Spawam tigiem blisko rok na początku spawałem tylko czarne rurki od dwóch miesięcy działam na nierdzewce mam kilka ważnych pytań związanych ze spawaniem tych rur (średnice 22-114,3 ścianka 1,2-2,0) -jak długo rura powinna sie wypełniać argonem aby przetop był ladny jest może jakiś przelicznik czy jakaś tabela z tym zwiazana? -czy ważne jest aby materiał po obu stronach przetopu nie miał przebarwień jak to wpływa na jakość spawu czy rtg? -jak duży powinien być otwór i jaki przepływ argonu i czy ma znaczenie ilość otworków i ich rozmieszczenie ? Do tej pory przepływ argonu ustawiałem orientacyjnie ale na większych średnicach przetop wychodzi biały a obok materiał jest kolorowy, rura jest prebarwiona czy jest to związane z argonem? (argon 4,8 nie używam i nie posiadam filterka) Niestety współpracownicy też nie maja doświadczenia z nierdzwewką i nikt nie umie mi tego wyjaśnić Czy może mi ktoś pomóc :) albo ewentualnie podesłać jakieś linki gdzie mogę znaleść odpowiedzi na te pytania szukałem w sieci ale nie udało się trafić na nic sęsownego

#2 nitro

nitro

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 307 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 23:04

najwazniejsze to dobrze uszczelnic rure zeby powietrze sie nie dostawalo .Na wylocie mozesz zrobic dziurke srednicy 2-3 mm aby sprawdzic czy gaz wypelnil rure najlepiej do tego sluzy zapalniczka. Dobrze tez jest obkleic tasma aluminiowa szczeline gdzie bedzie przetop poczym odkleic tyle ile na raz pospawasz np cwiartke lub polówke zalezy od srednicy rury przeplyw argonu tez w zaleznosci od srednicy tak jak i czas im wieksza rura tym dluzej czeba czekac ale na reduktorze ustaw okolo 10-15 L a zabarwienie fioletowe moze byc spowodowane temp wysoka.Grubosc scianki jaka podales 2mm w zasadzie spawa sie doczolowo bez druta wiec powinien przetop wyjsc bialy.Mysle ze ci troszke pomoglem pozdro ^_^

#3 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 16 styczeń 2013 - 23:28

poszukaj dobrze w starym forum tam jest wypowiedz jednego z użytkowników w której znajdziesz większość odpowiedzi na swoje pytania

#4 vegeta

vegeta

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów
  • Lokalizacjakatowice

Napisano 17 styczeń 2013 - 09:28

Tak jak kolega pisze . Ja używam korków z gumy transportera ( na pewno macie koronki z wiertłem i pilotem taką gumę zawsze gdzieś znajdziesz na zakładzie ) ja używam takich korków i jest ok .. Co do taśmy aluminiowej jest dobra tyle że zostawia dużo kleju i jest ciężko potem zmyć ale taśma malarska papierowa też jest dobra ja oklejam taśmą malarską , co do przebarwień to się tym nie martw mi też w środku i na zewnątrz wychodzą przebarwienia to jest normalne przy nierdzewce :)) Gaz jak ustawisz na początku tak jak piszesz 10/15 lit .... jak zaczniesz spawać zmniejsz wszystko zależy jaką masz średnice rury wiadomo że na rurce 25 nie ustawisz 15 lit musisz to wyczuć ,

#5 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 17 styczeń 2013 - 20:42

A przy średnicy np 32" - 36" jakie ciśnienie gazu do formownia użyjecie ?? tez 10-15 litrów? :lol: , po taśmie malarskiej nie zostaje klej??? :)

#6 piotrek152

piotrek152

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 294 postów
  • Lokalizacjamińsk mazowiecki

Napisano 18 styczeń 2013 - 06:53

Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów pomocniczych (ja wstawiałem korki ale to była rura 24''). Przepływ gazu na formowanie musi być mniejszy jak na palniku

#7 vegeta

vegeta

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów
  • Lokalizacjakatowice

Napisano 18 styczeń 2013 - 12:17

Chopeczku....... hotwanderer...... czytaj co pisze ...wiadomo ze jak większa srednica to tego gazu idzie więcej !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Miałem na myśli , ze łatwiej go zmyć klej po taśmie malarskiej !!!!!!!!

#8 milka

milka

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów
  • Lokalizacjapodkarpacie

Napisano 20 styczeń 2013 - 21:11

Dzięki za pomoc :)





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: argon, ndmuch, grań, przetop, rurociąg, rura

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych