Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spoiwo (drut) do tiga. Jakie i skąd? DC a Alu?

tig mma spawanie spoiwo mig tanie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 camre

camre

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 12:48

Witam! Na forum jestem nowy. Ze spawaniem miałem co nieco do czynienia, jednak głównie z MMA i MIG. MMA miałem starą, wielką transformatorową, aż w końcu się zjarała. Dawno planowałem zakup zgrabnej inwentorowej MMA. A gdy zobaczyłem na półce w sklepie urządzenie 2w1 (MMA i TIG) pokusiłem się i o to. Nie jest to sprzęt z górnej półki, ale potrzebna była na szybko, a kasiuty za dużo nie było. Jest to DERA 200A. Niestety nie ma funkcji spawania prądem zmiennum, natomiast jest pulsacyjny, więc wielkiej biedy nie ma. I teraz moje pytania. 1. Czy na prądzie stałym na prawdę nie da się pospawać alu? 2. Czy jako spoiwa dodatkowego można bez obaw używać kawałka materiału, który się spawa? (np. wycięty pasek) Wiem, że spoina przy tym nie będzie piękna, ale to nic. 3. W zestawie były elektrody nietopliwe. Podglądałem sprzęt znajomego, i używał ostrych elektrod. Te, które mam ja, są natomiast tępe. Można je naostrzyć? i czy jej kształt jakoś wpływa na efektywność spawania? :) Wiem, że trochę zboczyłem z tematu działu, ale mam nadzieję, że wybaczycie. Pozdrawiam!

#2 waco

waco

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 424 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 21:36

Witam Odp; 1-Na DC (prąd stały) nie da rady spawać aluminium i stopów i na Pulsie tez odradzam bo raczej puls to najlepszy jest do ciękich blaszek.Prądem DC najlepiej się spawa stal zwykłą jak i nierdzewkę .Do alu najlepsze to AC (prąd przemienny) ponieważ w większości aluminium występuje w różnych stopach i często jest zabrudzone a noi bez praktyki to ciężko się je spawa. 2-Tak jak najbardziej z braku laku wiadomo czasem może się zdążyć że akuratnie może nie być spoiwa do danego gatunku stali i lub aluminium to wtedy nie ma wyjścia.Do zwykłej stali St3s polecam ten sam drut co do Maga tniemy z szpulki i jest. Do alu i stopów to najpopularniejsze to ALMg5, ALMg3,ALSi5 czasem trzeba zaopatrzyć się w AL01-czyste aluminium np arkusz blachy pociąć na paski i git. 3-Można je ostrzyć na szlifierce stołowej,kątówce, ustawiamy pod kątem na wprost i kręcimy delikatnie dociskając aż wyjdzie stożek:))wystarczy się wprawic i będzie dobże. Ogólnie to elektrody wolframowe podzielone są na kolory najbardziej stosowane (ja używam) WT20 czerwone -spawamy nimi stal zwykłą i nie rdzewkę, Zielone (nie pamiętam oznaczenia) nie ostrzymy bo tymi spawamy aluminium,miedź, ołów i wszystkie te stopy kolorowe (znal nie spawalny się nie da typowy odlew śmieciowy za dużo cynku) Prądem przemiennym AC. Polecam również koledze zaopatrzyć się w jakąś książkę na temat spawania TIG lub poszukać w necie odpowiedzi na trudne pytania (nie żebym był złośliwy) taka rada a ksiażka w "kieszeni czasem pomaga:))) Powodząka Marcin

#3 camre

camre

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 01 luty 2012 - 13:31

dzięki serdeczne i pozdrawiam:)

#4 DDSERVIS

DDSERVIS

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 18 luty 2012 - 20:45

WACO, dlaczego piszesz, że ALU nie pospawadz prądem DC. A co z DC(+)????? Przecież wystepuje najintensywniejsze oczyszczanie pow. ALU z warstewki tlenków, przy czy elektroda ma duże obciążenie prądowe.

#5 camre

camre

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 19 luty 2012 - 23:34

Z tym, ze u mnie przy tigu jest tylko DC(-) :(

#6 DDSERVIS

DDSERVIS

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 20 luty 2012 - 11:01

Aha, no to już inna sprawa ;)

#7 camre

camre

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 20 luty 2012 - 23:36

Chociaż przy złączu uchwytu nie ma oznaczenia bieguna. Może gdybym podłączył masę pod (-), miałbym DC (+) ;)

#8 inzzbigniew

inzzbigniew

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 18:12

przy prądzie stałym nie można pospawać alu ze względu na wydzielanie się tleku aluminium o temperaturze topnienia ok.2500 stopni C.Przy zmianie biegunowości większośc energii wydziela się na masie więc jest to bez sensu.

#9 Gość_miron91_*

Gość_miron91_*
  • Gość

Napisano 24 maj 2013 - 19:07

Witam. Da radę spawać aluminium na DC- tylko czystym gazem helem ale jest bardzo drogi do tego elektroda torowa 2 %. Albo tak samo na DC- i elektrodą do mma gaz ochronny argon i elektroda esab 96.50,do napraw się nadaję do spawania ogólnego nie bardzo





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tig, mma, spawanie, spoiwo, mig, tanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych