Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spoina tig


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 XiviX

XiviX

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 24 luty 2021 - 12:34

Witam, co robię źle? Materiał 3mm, elektroda wolframowa złota 1.6mm, soczewka gazowa, porcelanka 6, argon 6-7l/min, prąd 70A
https://ibb.co/vJy9QfX
https://ibb.co/CmgkRtV

Użytkownik XiviX edytował ten post 24 luty 2021 - 12:35


#2 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 24 luty 2021 - 18:06

z 100-120 a gazu z 10l gazu i więcej drutu dawaj bo masz pod topione krawędz a po drugie wyczyść materiał do białego 



#3 XiviX

XiviX

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 24 luty 2021 - 19:19

Ale elektroda 1.6 i 100-120 amper?

#4 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 24 luty 2021 - 21:01

Ale elektroda 1.6 i 100-120 amper?

 

Pójdzie najlepiej sobie załóż 2.4 bo to co pisza czy na kursach uczą to nie to samo co praktyka 



#5 XiviX

XiviX

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 25 luty 2021 - 09:44

100a, drut 2.0 sg3, elektroda 1.6, porcelanka 7


https://ibb.co/74MMyT4
https://ibb.co/80mWbBb
https://ibb.co/zskCsjW
https://ibb.co/YLBJwnB

Użytkownik XiviX edytował ten post 25 luty 2021 - 09:44


#6 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 25 luty 2021 - 20:32

Więcej drutu aż tak nie rozlewaj bo wychodza pod topienia. Na pierwszym zdjęciu przejdzie a następne nie za bardzo.. Trenować trzeba każdy od czegoś zaczyna... 



#7 XiviX

XiviX

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 25 luty 2021 - 21:19

Zastosować grubsza średnica druta ? Np 3.2mm czy podawać poprostu wiecej drutu 2mm?

#8 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 26 luty 2021 - 12:38

Dobrze robisz. Mniej prądu i wolniej, będziesz dokładał więcej drutu wtedy łatwiej. Na razie max 80, i jak zacznie wychodzić to można trochę zwiększyć. Nie zwiększaj prądu do 120 bo to bez sensu, jak się nie ma wprawy w podawaniu druta. I elektroda 2.4, wyrzuć te mniejsze, i nigdy ich nie używaj :)

1.6 i 120 Amper? Wow, pierwsze słyszę, że to pójdzie.


Użytkownik maniek669 edytował ten post 26 luty 2021 - 12:39


#9 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 26 luty 2021 - 18:06

Dobrze robisz. Mniej prądu i wolniej, będziesz dokładał więcej drutu wtedy łatwiej. Na razie max 80, i jak zacznie wychodzić to można trochę zwiększyć. Nie zwiększaj prądu do 120 bo to bez sensu, jak się nie ma wprawy w podawaniu druta. I elektroda 2.4, wyrzuć te mniejsze, i nigdy ich nie używaj :)

1.6 i 120 Amper? Wow, pierwsze słyszę, że to pójdzie.

 

Trzymaj 

Clipboard02.jpg

 

Im mniejszy tym dłużej grzeje, i jak na pcha drutu to nie ma wtopienia tylko przyklejenie 

a co mnie tam nie znam sie 

 

 



#10 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 26 luty 2021 - 20:34

No widzisz, ja tyle lat spawam na rentgen, i jeszcze nie widziałem kogokolwiek spawającego elektrodą 1.6 wogóle, a co dopiero mówić prądami powyżej 100 :) :) :)

Nie wiem skąd takie mądrości ściągnąłeś, ale to lekko śmieszne jest ten rozkład prądów spawania. Musiał to stworzyć jakiś wybitny spawalnik teoretyk, w latach 60 ubiegłego wieku.

Prawidłowo naostrzona elektroda czerwona 2.4, w połączeniu z jakąkolwiek współczesną spawarką , sprawdza się w zakresie od 30 do 220A. Idealnie.

 

A już polecać zwiększać prąd, gościowi, który nie nadąża podawać drutu i robi podtopienia, to naprawdę rada, jak na wybitnego specjalistę przystało...

O jakich Ty przyklejeniach mówisz??? Co najwyżej przegrzeje materiał, to normalne przy nauce.

Prąd ma być dostosowany do materiału i do szybkości podawania drutu, a nie grzać na maksa, bo przyklejenia będą...

Jak sobie z 100A nie radzi, to chyba logiczne, że musi zmniejszyć prąd i robić wolniej, a nie zwiększyć, bo podtopienia będą tym większe.

 

Ps. do pytającego, używaj drutu 2, max 2,4. Drut 3,2 przeznaczony jest do większych prądów, musisz po prostu nauczyć się podawać więcej drutu, dłużej grzać, mniejszym prądem, wtedy będzie łatwiem


Użytkownik maniek669 edytował ten post 26 luty 2021 - 20:41


#11 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 26 luty 2021 - 21:04

A ja widziałem i nawet sam spawałem, spożywka drobnica, a wzwyż to wiadome 2.4 

czerwonej elektrody wolframowej nie powinno się używać bo jest promieniotwórcza 

a z prądami, może na uczy się szybciej podawać drut ?  Ja wolę jak ktoś zrobi pod topienie niż przyklejenie. 



#12 XiviX

XiviX

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 27 luty 2021 - 10:26

Przy 70-75a i elektrodzie 2.4 złotej, to spoina poprostu wyglądała jakby rosła, nie chciała się wtopic i robił się taki garb.

#13 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 27 luty 2021 - 20:02

Przy 70-75a i elektrodzie 2.4 złotej, to spoina poprostu wyglądała jakby rosła, nie chciała się wtopic i robił się taki garb.

 

o Tym co pisałem mały prąd i jest przyklejona spoina nie wtopiona już daj se na na do czoła jak spawasz 90-100 a na pachwinę spokojnie te 10 amp mozna dołożyć 

i na tnij tą spoinę jak mówisz ze rośnie czy nie ma dziurek w środku, jak są to znaczy ze powietrze się dostało i powstały pory czyli słaba osłona gazowa 



#14 XiviX

XiviX

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 27 luty 2021 - 21:01

Nie nie, kratery się nie robią.

#15 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 27 luty 2021 - 21:05

Nie nie, kratery się nie robią.

to znaczy że spoina jest przyklejona nie wtopiona za mało prądu dużo drutu 



#16 XiviX

XiviX

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 28 luty 2021 - 00:46

developers jest szansa gdzieś złapać do ciebie kontakt?

Użytkownik XiviX edytował ten post 28 luty 2021 - 00:47


#17 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 28 luty 2021 - 08:39

A ja widziałem i nawet sam spawałem, spożywka drobnica, a wzwyż to wiadome 2.4 

czerwonej elektrody wolframowej nie powinno się używać bo jest promieniotwórcza 

a z prądami, może na uczy się szybciej podawać drut ?  Ja wolę jak ktoś zrobi pod topienie niż przyklejenie. 

Ta, cienka spożywka, bez drutu, to z reguły królowie spawania. Elektroda promieniotwórcza, może i tak, ja jako spawacz raczej żadnych promieni się nie boję, bo ze spawania idzie ich 10 razy więcej.

Odnośnie przyklejeń w tigu, to chyba coś Ci się pomieszało, bo trzeba już wybitnie się postarać, żeby zrobić przyklejenie tigiem :) :) :)

Nie od razu kraków zbudowano, logiczne jest, że kierowca, który się uczy, jedzie wolno, tak samo ze spawaniem. Najpierw wolno, potem szybko. 



#18 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 28 luty 2021 - 08:41

Przy 70-75a i elektrodzie 2.4 złotej, to spoina poprostu wyglądała jakby rosła, nie chciała się wtopic i robił się taki garb.

To daj 80  i wolniej, dłużej grzej, aż będzie drut wchodził jak w masełko, dostosuj prąd i prędkość podawania drutu do materiału i umiejętności, tak żeby robić to na luzie, a nie partolić. Jak za mało to 85. Nie śpiesz się, bo to wbrew dobrym radom właśnie jest przyczyna tych podtopień na bokach. Jak zwiększysz prąd to po prostu nie nadążysz płynnie i ładnie podawać druta. Będziesz zwiększał prąd bez płynnego podawania druta, to co najwyżej będzie właśnie takie papranie na szybko z podtopami. Proponuję spróbować zrobić spoinę z dołu do góry z dużym prądem, to zobaczysz, że duży prąd jest tylko dla wyrobionych spawaczy, albo papraków umiejących pospawać pachwinę w podolnej i nic więcej  :)


Użytkownik maniek669 edytował ten post 28 luty 2021 - 08:52


#19 SPAVAM

SPAVAM

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 czerwiec 2022 - 11:36

Witam serdecznie,

1. Tabela jest nieprawidłowa
2. W spawaniu tig przyklejenia właściwie nie występują.
3. Spoiny widoczne na zdjęciach oznaczają dwie rzeczy:
Przed Tobą duzo cwiczen, zaczalbym od prostszych rzeczy, np napawanie.
Należy przeczytać jakąś książkę o spawaniu (TIG) ze zrozumieniem.

Nie ma to zabrzmieć niegrzecznie, jest to dobra rada. ;-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych