Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z porowatością spoin

porowatość szczelność

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grzegorz94

Grzegorz94

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 05 grudzień 2020 - 13:37

Witam serdecznie! Jestem nowy na tym forum, w związku z tym proszę o wyrozumiałość jeśli napiszę coś niewłaściwie. Jestem technologiem w firmie produkującą maszyny rolnicze.

 

Mój problem polega na tym, że w złączach spawanych często pojawiają się pory, których nie można wychwycić i ocenić gołym okiem, a konstrukcje mają być spawane na szczelność - kontrola jest na montażu poprzez zanurzanie pomalowanego elementu w wodzie. 

 

Kilka słów o technologii: Materiał spawany to S355JR; metoda MAG 135; drut Lincoln Supramig HD, mieszanka M23 (5% 02; 5%C02; 90%Ar), pozycje podolna i naboczna, urządzenia to Lorchy bez pulsu modelu nie pamiętam. Parametry spawania - natężenie około 250 A, napięcie 28 - 30V - grubość blachy 6 mm. 

 

Konstrukcje są spawane od 35 lat i nigdy co prawda nie zwracano dużej uwagi na czyszczenie materiału do spawania - wielkość produkcji jest ogromna, a to dodatkowa operacja w procesie. Grubsze złącza są ukosowywane ręcznie przez spawacza. Wcześniej takiego problemu nie było... po prostu ostatnio coraz bardziej problem się nasila i tracimy nad tym kontrolę, gdzieś wystąpi mała "dziurka" której nie widać i później konstrukcja jest cofana do poprawy (koszty związane z malowaniem). Spawalnia jest bardzo duża i korzystamy z mieszalnika zewnętrznego. 

 

Przewody doprowadzające gaz są szczelne, natężenie przepływu gazu jest kontrolowane i prawidłowe... 

Ostatnio zmieniłem drut spawalniczy na Lincoln Supramig HD i jest podejrzenie, że tu może być pies pogrzebany, ale specyfikacja drutu jest bardzo dobra, drut świetnie się stapia, spoiny są czyściutkie i łatwo się układają, drut jest tylko nawijany nieprecyzyjnie, ale w podajniku jest podawany równomiernie - osobiście wątpię że to wina drutu... Wcześniej drut był testowany i żadnych problemów nie było. Zmieniłem drut ze względu gównie na mniejszą ilość odprysków i poprawę wydajności - wcześniej był chińczyk EnergoMAG.

 

Mam sygnały żeby wymienić reduktory bo może pobierają lewe powietrze i ogólnie zamierzam skontaktować się z dostawcą gazów żeby zrobić kompleksowy przegląd instalacji.... 

 

Proszę o jakieś wskazówki osób doświadczonych co sprawdzić i na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji.

Dodam, że nie nasze wyroby nie są objęte specjalnymi przepisami, więc nie mamy 3834 ani nic z tych rzeczy.

Konstrukcje nie są odbierane w 100% przez kontrolę bo zwyczajnie nie ma na to czasu i tak jak mówiłem wcześniej od lat nie było z tym problemu.

 

Pozdrawiam i bardzo dziękuję, za jakiekolwiek sugestie. 



#2 kuba9449

kuba9449

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 styczeń 2022 - 07:47

Witam

Podłączę się, żeby nie zaczynać nowego tematu.

Od jakiegoś czasu mam problem z besterem 1801, robi porowate spoiny. Myślałem że to wina materiału ale próbowałem już wszystko i grube i cienkie i czyste i brudne. Wymieniałem gaz, drut dysze i nadal jest ten problem. Przy spawaniu mocno strzela, jest dużo odprysków i zostawia porowatą spoinę. Gdzie szukać przyczyny?



#3 SPAVAM

SPAVAM

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 07 lipiec 2022 - 13:44

Witam,

 

Grzegorz:

1. Nie słuchaj wszystkiego co Ci majstry na zakładzie opowiedzą. Drut, gaz, reduktory... bardzo szerokie, rzekłbym losowe spektrum. Znam ten temat. Każdy co innego gada.

2. Ustal początek zaistnienia niezgodności i skoreluj z nową zmienną jaka pojawiła się w tym czasie. To jest najtrudniejsze. Nic na gębę.

3. Mam wrażenie, że problem był zawsze tylko albo nie był monitorowany (czułość kontroli), albo były ważniejsze rzeczy - zapewne pracujesz tam od niedawna lub od niedawna są to Twoje obowiązki :-)

4. Aby wyeliminować tego typu problemy, w zakładzie o takiej charakterystyce, moim zdaniem trzeba zacząć pracę od podstaw - ISO 3834 - nie musisz kwalifikować zakładu, by jej używać - to bardzo sensowna norma spawalnicza.

Przyczyn tego typu problemów potencjalnie jest około 100. Gwarantem wyeliminowania takich problemów jest systemowe podejście.

 

Ps: I nie przejmuj się za bardzo. Pamiętaj, samuraj nie ma celu, tylko drogę. Nawet jak nie wyeliminujesz tych problemów, jako młody technik/inżynier zrobisz w międzyczasie dużo dobrego dla firmy - poprawisz reduktory, przewody, potestujesz materiały itp etc. to jest właśnie ta droga.

 

Kuba:

1. Wyeliminuj tematy związane z otoczeniem spawarki - prąd, gaz, materiał etc.

2. Sprawdź mechaniczne elementy spawarki.

3. Wzorcuj spawarkę

4. Kalibruj spawarkę.

 

Tak, jeżeli "spawało dobrze" i przestało - to coś się w sprzęcie posypało :-)

 

Szanuję, że nie zaczynałeś nowego wątku tylko nadpisałeś.

 

Pozdrawiam






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych