Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spawarka MMA 230V względnie dobrej firmy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 19 listopad 2020 - 20:53

Cześć. Jako, że kupiłem już sobie w miarę porządny MIG-MAG teraz pora wymienić spawarkę MMA, która również na gospodarstwie bywa niezastąpiona. Do tej pory używałem welder fantasy adore x160, która niestety po 7 latach uległa uszkodzeniu. Stary chiński migomat sprzedałem ( chociaż miał funkcję MMA) i chcę kupić coś w miarę firmowego (produkcji europejskiej) ale bez  zbytniej przesady. Chcę coś na długie lata. Myślałem o inwerterach czeskiej firmy kuhtreiber/tiger. Miał ktoś do czynienia ze spawarkami MMA tej firmy? Ewentualnie co innego wziąć pod uwagę?



#2 frank horrigan

frank horrigan

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 277 postów

Napisano 20 listopad 2020 - 09:49

Na gospodarstwie przyda ci się MMA w technologi PFC, dzięki której możesz spawać m.in. na przedłużaczu.

Jeśli jesteś w stanie wydać nieco więcej kasy to polecam fińskiego producenta KEMPPI model Minarc Evo 180.



#3 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 20 listopad 2020 - 10:07

Kurcze, prawie 3000zł to już trochę za dużo jak dla mnie na mały inwerter. Trochę poszperałem i znalazłem jeszcze za 2000zł (absolutny max jaki planuje wydać) fronius transpocket 150. Za tą kasę oferuje bardzo dużo funkcji i nawet puls co wydaje się przydatne w spawaniu np. pionów. Ktoś może ma i mógłby podzielić się jakąś opinią?

#4 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 20 listopad 2020 - 10:15

Bierz w ciemno, będziesz bardzo zadowolony. Sprzęt na następne dwadzieścia lat :) Jeden z najlepszych

#5 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 20 listopad 2020 - 16:12

Chyba tak zrobię. Minarc evo 180 nie oferuje nawet połowę tych opcji, a jest sporo droższy ( no może ma trochę wyższy prąd, ale i tak spawam  głównie elektrodami 3.25 ).



#6 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 20 listopad 2020 - 22:01

Dokładnie. Poza tym kemppi to starszy technologicznie sprzęt. 150 Amper wystarczy z nawiązką do 3,2, a nawet do 4. Bez wahania wybrałbym froniusa, nawet mimo 30 amper mniej. Szyn kolejowych spawał nie będziesz? ;)

 

ps. poza tym kemppi ma nie 180, a 170 amper przy elektrodzie jak się dobrze wczytać. I niestety, bezpiecznik 16A wyrzuca, jak się ustawi powyżej 150Amper, także średnio to przydatne te 20 amper więcej, niestety. Wiem co mówię, bo miałem taką. Aktualnie mam ewm pico 160 cel puls(150 amper mma), i w 100% wystarcza, nawet do spawania grubych hebów.

 

Daj znać jak wrażenia, jak już kupisz :)


Użytkownik maniek669 edytował ten post 20 listopad 2020 - 22:12


#7 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 21 listopad 2020 - 21:17

Na pewno dam znać i będę prosił o rady co i jak ustawić, bo to dosyć zaawansowany sprzęt.



#8 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 22 listopad 2020 - 09:50

Spoko, w elektrodzie to w zasadzie ustawia się bardzo łatwo. Głównie prąd i czas HOT STARTU, no i prąd spawania oczywiście. We froniusie łuk jest idealny, także nie ma co zmieniać więcej. Jeżeli chodzi o puls, to ten jest przydatny tylko w bardzo specjalistycznych zastosowaniach, a poza tym w codziennej pracy raczej nie ma sensu go używać. Taki bajer.



#9 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 22 listopad 2020 - 22:31

Zastanawiałem się jeszcze nad KUHTREIBER 170 TIG LA, bo jest fajna promocja i można go kupić za 900zł... Ale zważywszy na fakt, że jest to zakup ostateczny-na długie lata, to dołożyłem sporo kasy i wziąłem froniusa. Jeszcze małe pytanko o elektrody 3.2mm. Do spawania stali konstrukcyjnej nadadzą się OERLIKON OVERCORD E? Słyszałem, że są bardzo dobre. W zasadowe chyba nie ma co się pchać na garażowe roboty?


Użytkownik lobudek edytował ten post 22 listopad 2020 - 22:32


#10 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 22 listopad 2020 - 22:39

dlaczego nie? mając taką spawarkę, spawanie zasadowymi nie sprawia problemu, a powiedziałbym, że jest o wiele przyjemniejsze. Jedyne co trzeba, to przed ponownym zajarzeniem pamiętać o zdjęciu zgorzela z czubka elektrody, żeby łatwiej ponownie odpalić. No i jednak spoina jest pewniejsza. Spróbuj oerlikon special. Super elektrody. I trzeba pamiętać o podłączeniu przewodu, pod biegun zalecany na opakowaniu! 

 

ps. ten kuhtreiber to zupełnie nie ta liga.


Użytkownik maniek669 edytował ten post 22 listopad 2020 - 22:41


#11 spawmisza

spawmisza

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 84 postów

Napisano 23 listopad 2020 - 11:24

Kuhtreiber po Niemiecku oznacza: poganiacz krów, pastuch.

 

Moim zdaniem to oznacza, że Kuhtreiber jest kolejną marką chińską, za która nic niemieckiego nie stoi.



#12 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 23 listopad 2020 - 14:19

Może być, ale ponoć to czeski sprzęt. Co do elektrod to wziąłem paczkę overcord 6013 i paczkę spezial 7016. Dotrze sprzęt to będzie na czym testować.

Użytkownik lobudek edytował ten post 23 listopad 2020 - 14:19


#13 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 27 listopad 2020 - 14:45

Spawarka dojechała pod moją nieobecność. Dopiero dzisiaj ją przetestuje.
7105286900_1606484669_thumb.jpg

#14 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 27 listopad 2020 - 19:47

dawaj recenzję :)



#15 lobudek

lobudek

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 27 listopad 2020 - 20:48

Spawarka jak spawarka. Jakość wykonania na bardzo wysokim poziomie, w komplecie karta z kalibracji urządzenia itp. Zarejestrowałem produkt na stronie froniusa by otrzymać dodatkowy rok gwarancji. Co do spawania działa :). Pobawiłem się kilkoma opcjami m.in. pulsem i tak jak pisałeś mało przydatny przy elektrodzie-no ale jest w zanadrzu. Zajarzenie elektrod bardzo dobre, mam ustawiony hot start na 0,5s i na 130% prądu ustawionego (ustawienie fabryczne). Łuk również bardzo dobry zarówno na zasadowej elektrodzie jak i na rutylowej. Nie mam jakiś super umiejętności spawania metodą MMA, muszę poćwiczyć PF i PD, bo PA i PB mam w miarę opanowane.



#16 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 27 listopad 2020 - 20:58

PF - jak najmniejszy prąd, i powoli. Łuk będzie stabilny, i cały czas taki sam, bo fronius, jak to firmowa, trzyma zadany prąd, bez względu na wszystko. 

I gratuluję mądrego zakupu, nie jak większość kupuje 'wszystkomające' magnumy tig z acdc. Nie dość, że zaraz zardzewieje i sparcieje(jakość wykonania), to jeszcze w życiu nie pospawają tigiem, nie mówiąc już o alu. :) :) :)

 

Może i trochę droższa, ale licząc różnicę w rozłożeniu na 10 lat, to nie ma znaczenia. I nie trzeba po pięciu latach wymieniać na nowy szajs.

Potrenuj, przyzwyczaj się, jak się nauczysz, zobaczysz kolosalną różnicę.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych