Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filtr do maski - ktróry wybrać ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 tezapl

tezapl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 luty 2020 - 16:28

Witam

 

Pierwszy raz spawam takze mam takie pytania poczatkujacego:

 

Mam taki zestaw filtrow:

- filtr lustrzany za 9 zł din 13

- filtr esab za 4 zł din 12

- filtr z zestawu din 11

 

1) czy rzeczywiście filtr lustrzany jest najbezpieczniejszy?

 

2) jak zaklada sie taki filtr ?

napisami do wewnatrz maski czy to jest obojetne ?

 

3) jak dlugo korzysta sie z jednego filtra ?

 

przejrzałem sporo youtuba ale odpowiedzi na te pytania nie znalazlem

 

pozdrawiam serdecznie

Załączone pliki



#2 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 21 luty 2020 - 17:53

Istotą wybierania filtrów jest dostosowanie wartości DIN pod swoje oczy, nie ma co się sugerować innymi, tylko wybrać własną drogę - czyli używać wg preferencji.

 

Zobacz po prostu od najciemniejszego 13 DIN, czy widzisz łuk spawalniczy na tyle dobrze, abyś mógł obserwować jeziorko spawalnicze.

 

Jeśli nie widzisz dobrze użyj 12 DIN, następnie 11 itd, spotkałem osoby co używały 10 a nawet 9 DIN...

 

Przysłonę też dobiera się trochę inaczej do różnych metod spawania, bo mają różną jasność łuku.

 

Dobrze mieć po prostu kilka filtrów DIN, bo jeśli przyjdzie ci do pospawania na dużo niższym prądzie co zawsze to możesz nie widzieć jeziorka lub analogicznie na wyższych ustawieniach będziesz miał za jasno.

 

To podstawa ochrony wzroku, starać się używać najwyższego DIN jak nasz wzrok pozwala, filtry możesz wkładać jak chcesz. Napisy służą tylko informacji, jakie DIN ma filtr.

 

Co do tych lustrzanych, nie używałem. Sprawdź sobie czy ci podejdą czy też nie... czy lepiej ci się spawa w zwykłych czy lustrzanych, mam na myśli jak szybko oczy ci się męczą, bo to sprawa indywidualna

 

Filtr DIN jest minimalnie zabezpieczony z przodu szybką lub poliwęglanem. Czasem można zamontować od wewnątrz kolejną szybkę czy poliwęglan, te najczęściej wymieniasz, kosztują tyle co nic. Raczej rzadko się zmienia sam filtr, jedynie jak zapomnisz zamontować te przed szybkę i wtopisz odpryski, albo po prostu zbijesz szkło...

 

Osłonięty filtr z obu stron albo poliwęglanem lub szkłem, powinien długo posłużyć... a jak nie nowy nie kosztuje zbyt wiele.


Użytkownik Vagabundo edytował ten post 22 luty 2020 - 07:37

Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#3 tezapl

tezapl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 luty 2020 - 18:11

super :) bardzo dziękuje za pomoc :)



#4 tezapl

tezapl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 22 luty 2020 - 10:51

mam jednak jedno pytanie dalej

 

filtr lustrzany z jednej strony jest zloty a z drugiej strony czarny

i też bez znaczenia czy złoty kolor ma byc od wewn czy zewn ?



#5 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 22 luty 2020 - 14:21

Tak jak pisałem wcześniej, nigdy nie używałem filtrów lustrzanych, więc raczej nie pomogę.

 

Jest dobra zasada w spawalnictwie, dotyczy to podstawowych rzeczy o elektrodach w tym otulonych, z dodatkiem wolframu czy nawet filtrów wszelakich, każdą taką rzecz dobrze jest wyszukać, czy to w sklepie spawalniczym online czy na Allegro, po prostu część sklepów czy aukcji ma opisy. Jak znajdziesz dwa podobne opisy, znaczy że tak może być. Sporo też sklepów nie ma prawie żadnych opisów.

 

Oczywiście, mogę się mylić ale jak filtr ma dwa kolory, to może być podobnie jak jest z folią NRC. Jak na mój gust, logicznie by było aby strona złota by była od zewnątrz, no aby odbijać dodatkową (w porównaniu ze zwykłym filtrem) część światła powstałego z łuku spawalniczego. Od środka czarna. OK, mogłem palnąć teraz głupotę, jak podkreśliłem nigdy nie używałem takich filtrów, nie jestem też na bieżąco z zakupami spawalniczymi, bo myślę że chyba wracam po przerwie do spawania... chyyba :P


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#6 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 22 luty 2020 - 15:22

Ja tam zawsze używam przeważnie ESABa szkła lub jakieś innej firmy niemieckiej, światło żółte bo po tych jest ok, a innych przeważnie jest widoczność niebieska i mnie oczy bolą, może tylko mnie ? W masce mam przeważnie 12-11 a w małpce na przymusy 10din 



#7 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 22 luty 2020 - 16:13

Developers, kup sobie może jakieś żółte okulary lub gogle (jeśli masz okulary korekcyjne) od  Uvex'a lub od R.E.I.S.a, używaj ich nie tylko do szlifowania, ale do noszenia na warsztacie, jak również podczas spawania. Do małpki raczej ciężko by było.

 

Spawanie to nie wszystko, to nie jedyny powód problemu z oczami. Dlatego trzeba używać jeszcze dodatkowej ochrony, samo to, że na ogół po tych firmach oświetlenie jest ciulowe, albo za słabe, albo za mocne lub jeszcze lepiej jarzeniówki, nie podłączone przemiennie na trzy fazy. Nawet jak skończysz spawanie, było w miarę ciemno, wystawiasz na światło. Do tego dopada nas odblask spawania podczas naszego spawania lub innych. Czasem jak dobrze się ustawisz, no i masz pasywną maskę to możesz spawać a w filtrze widzisz co się dzieje za tobą.

 

Dlatego istotne jest, aby oprócz podstawowej ochrony dodać okulary, które rozproszą bardziej promieniowanie świetlne. Na plaży czy na rowerze, nartach też się używa okularów czy gogli, a tam nie ma łuku elektrycznego nawet... więc nie jest całkiem głupie, nosić w pracy dodatkową ochronę na oczy, nie tylko podczas spawania ale cały czas...


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych