Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naprawa spawu, uchwytu napędu


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rustin

Rustin

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 09 luty 2020 - 12:39

Witam wszystkich serdecznie. Jestem laikiem ale większość w domu tobie sam. Dwa lata temu były montowane napędy do bram, słupki cynkowane ogniowo. Autoryzowany serwis przyspawał jak na zdjęciu i w miejscu które widać spaw puścił i podczas zamykania gdy siłownik dociska słupek część słupka gdzie jest przyspawane ciągnie na zewnątrz. Jak to naprawić?
Czy wyciąć trójkąt z metalu i do spawać do końca słupka w Lini z tym u uchwytem a potem ze spawać ten trójkąt z uchwytem?
Czy wystarczy poprawić jakoś spaw?
A może wogole nie powinno być spawane, tylko szukać jak wogole jest szukać uchwytu z podstawą kwadratowa i przykręcić na 4 śruby?
Spawarke kupię jakoś inwentorowa, oczywiście jedna z tanszych na allegro bo od czasu do czasu przyda się w majsterkowaniu.

Załączone pliki#2 Vagabundo

Vagabundo

  Weteran

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 219 postów
 • LokalizacjaAl mundo

Napisano 09 luty 2020 - 16:58

Zdjęcie nie jest jakiejś cudownej jakości, widać pęknięcie jakby po prostu spoina puściła. Jeśli tak, to filozofii nie ma większej filozofii. Starą spoinę należy wyszlifować do zera (no i tak nie trzyma), z farby oraz ocynku. W płaskowniku z dziurkami warto zrobić lekką fazkę, aby uzyskać lepszy wtop, profil tylko szlifujemy. Po spawaniu dajemy zaprawkę z farmy podkładowej, na to czarna. Gorzej jest, jeśli to pęknięcie zmęczeniowe, no i materiał został wyrwany.

 

Aby żeby nie było tak fajnie, jeśli ten element wygląda tak jak wgrałeś na zdjęciu, czyli górna spoina jest uszkodzona to bramę najlepiej było by po prostu ściągnąć i obrócić aby było ci łatwiej pospawać, ponieważ grawitacja zrobi swoje - możesz po prostu przykleić, zamiast wtopić. Szczególnie jak dopiero co trzymasz uchwyt spawarki w ręce...

 

A nie masz na tą bramę gwarancji od producenta? Rozumiem, że chcesz sobie pomajsterkować, no ale sorry, żeby po dwóch latach brama puściła... raczej to jest coś nie hallooo...


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#3 Rustin

Rustin

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 09 luty 2020 - 19:11

Coś się nie zrozumieliśmy, jaka bramę obrócić? Co ma gwarancja bramy do montażu napędów? Uchwyt jest od siłownika przyspawany do słupka więc go nie odwrócę.

#4 Vagabundo

Vagabundo

  Weteran

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 219 postów
 • LokalizacjaAl mundo

Napisano 09 luty 2020 - 20:07

Jeszcze raz spojrzałem na zdjęcie, teraz już rozumiem. Mógłbyś zrobić poprawne zdjęcie, żeby było widać gdzie jest pion a gdzie poziom. Chociaż w byle jakim programie obrócić, dopiero przyglądając się zauważyłem że ten srebny element to zawias. Nie każdy spawacz składa bramy czy też montuje napędy. Jak masz przekoszone zdjęcie małe zdjęcie można się pomylić.

 

OK, nie ma znaczenia - jest łatwiej. Ponieważ w tej pozycji jest łatwiej o położenie poprawnie wtopionej spoiny, zeszlifuj resztki farby i spoiny do zera, od góry lekko zukosuj płaskownik i dajesz amperażem, tylko poćwicz rękę przed położeniem dolnej, na jakimś kawałku blachy, elektrodą otuloną nie jest łatwo bez doświadczenia pospawać spoinę która będzie odpowiednio wtopiona, rękę trzeba poćwiczyć (po prostu trzeba uważać na amperaż, ze względu na siłę ciężkości spoiwo z elektrody może ściekać).

 

A co do gwarancji, mam na myśli gwarancję montażu. Jeśli firma jest porządna to powinna ci to za darmo naprawić, żeby nie stracić wizerunkowo, bo jak ci spoina odpadła po dwóch latach to nie jest normalna rzecz.


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#5 Rustin

Rustin

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 3 postów

Napisano 09 luty 2020 - 22:16

Jakiej elektrody użyć do tego i jakiej mocy na spawarce? Słupek chyba jest 2mm lub z 3mm ścianki.
Problem w tym że koniec tego uchwyty napędu wypada na środku tam gdzie jest szew słupka a siłownik ma taką siłę że go aż wyciąga na zewnątrz. Dlatego myślalem aby do spawać płaskownik po całości i przyspawać do tego uchwytu.
Co znaczy aby złukosowac płaskownik?

#6 Vagabundo

Vagabundo

  Weteran

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 219 postów
 • LokalizacjaAl mundo

Napisano 10 luty 2020 - 17:39

Nie mocy a amperażu!

Zanim cokolwiek zrobisz, przejrzysz jakieś podstawowe poradniki nawet na YouTube o spawaniu elektrodą otuloną, powinny ci wystarczyć do majsterkowania oraz naprawy tego wadliwego połączenia.

 

Zanim jednak zaczniesz to naprawiać ze zdjęcia, najpierw weź poćwicz na złomie, układanie spoiny... aby to zrobić poprawnie. Stal też ma swoje ograniczenia, jeśli będziesz ciągle poprawiał spawy jako to nazywasz, to możesz osłabić strukturę, no i kolejnym razem wyrwie ci kawałek profila.

 

Spawacz to nie aptekarz, tu trzeba myśleć i obserwować jak się spoina zachowuje (znaczy układa), często wartości ustawione na spawarce, mają się nijak to rzeczywistości. Dlatego aby poznać swoją spawarkę weź kawałek złomu, myślę że elektrodą otuloną dobrą na start będzie 2.5 mm2 najbardziej dostępna czyli EN6013 znana również jako ER150 (elektroda rutylowa), jak jej dasz ok.80-85 amper powinno być OK. Na pudełku masz opisane od jakiej minimalnej wartości amperów działa, oraz jaką ma optymalną wartość. Firm produkujących elektrody jest trochę, więc kup na początek 1 kg tych elektrod, no i sprawdź czy ci się nimi dobrze spawa.

 

Co to może być ukosowanie?, po prostu robisz skos, nazywany również fazą w w tym twoim płaskowniku na długości z 5 mm i głębokości do 1/4 czy 1/3 grubości materiału - ma to na celu głębszą penetrację czyli poprawny przetop. Jak nadal nie rozumiesz wpisz w Google Ukosowanie blach do spawania lub fazowanie.

 

Pamiętaj też o tym, że musisz zeszlifować warstwę ocynku oraz farbę trochę więcej niż potrzebuje spoina oraz odtłuścić to, po pierwsze ocynk będzie się utrudniał pospawanie a farba nie dość że się złuszczy od temperatury, to dostanie się do spoiny i ją osłabi.

 

Z mojej strony to wszystko w tym temacie, spokojnie znajdziesz jakieś poradniki o spawaniu elektrodą otuloną, nawet Leroy Merlin jakiś zrobił a na YouTube, jest sporo nauczycieli, czasem lepszych czasem gorszych. Jak ograniesz podstawy będziesz też wiedział czy potrzebujesz te dodakowe wzmocnienie.


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych