Skocz do zawartości


Zdjęcie

spawanie bez spawarki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 jteye

jteye

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 20 styczeń 2020 - 19:13

da rade zespolić cienki miedziany przewod z miedziana plytka rozgrzewając koncowke przewodu i przytykając ja do plytki?



#2 spaweiro

spaweiro

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 59 postów

Napisano 21 styczeń 2020 - 05:25

NIE

 

Nawet spawanie ze spawarką jest problematyczne.

 

Przecudnie można natomiast miedź lutować.



#3 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 21 styczeń 2020 - 09:44

Co masz na myśli zespolić? bo to jest zasadnicza kwestia...

 

Owszem się da zespolić bez spawarki, metoda nazywa się zgrzewanie oporowe, ale myślę że koszty urządzenia mogą być znacznie większe niż zakup spawarki. Miedź bardzo dobrze przewodzi prąd. W pracy jako ślusarz spotkałem się ze zgrzewaniem ale wyłącznie stali niskostopowej, czarnej.

 

Miedź jak kolega spaweiro zauważył można lutować, ale takie połączenie nigdy nie będzie miało właściwości mechanicznych takich jak spawanie.

Mamy dostępne spawanie miękkie lub twarde, różni się to temperaturą, topnikiem oraz materiałem dodatkowym.

 

Do lutowanie miękkiego jeśli element nie duży to można lutownicę oporową użyć, plus jakiś topnik (np. kalafonię lub lepsze), oraz cynę np elektroniczną.

 

W przypadku lutowania twardego, dobrze zaopatrzyć się w palniczek precyzyjny np. od Dremela, porządny topnik oraz lut srebrny, matkę, czyścić do miedzi oraz fajnie położyć element nagrzewany na cegle szamotowej. Palniki służące do lutowania rurek miedzianych mają słabą regulację, no i drut może się szybciej upalić niż przylutować.


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#4 jteye

jteye

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 21 styczeń 2020 - 13:28

chcialem polaczyc tak zeby przewodnosc cieplna byla jak najwieksza. zespolić czyli tak żeby 2 kawałki metalu staly się jednym, jeden w drugi się wtopil bo cyna o wiele słabiej przewodzi cieplo. spawarka działa tak ze laczy metale bez uzycia innego metalu? wtapia jeden metal w drugi?



#5 Admin

Admin

    Weteran

  • Administrator
  • 119 postów

Napisano 21 styczeń 2020 - 17:16

Usunąłem utarczkę słowną.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych