Skocz do zawartości

Zdjęcie

esab c280 - podlaczenie pod 230

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 dawiddawid

dawiddawid

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 styczeń 2020 - 11:42

witam głowy mądrzejsze ode mnie.

Na wstepie powiem, ze jestem laikiem w sprawach wyższych niż 230v i ogolnie spawalniczych. 

mam okazję kupić/dostać migomat Esab C280, bedzie on glownie do spawania elementow w samochodach, progi kielicy wydechy ogolnie blacha nie grubsza niz 2mm

ten migomat jest na 400v, a ja nie mam niestety siły na garażu... podlaczenie 400v nie wchodzi w gre (garaz wynajmowany), na garazu mam glowne zabezpieczenie 35a, w skrzynce w środku 25, nie znam przekrojów kabli w garażu

i chciałym spytać madrzejsze głowy, czy jakiekolwiek podlaczenie tego miga pod siec jest możliwe? np zmostkowanie 3 faz i przerobienie wtyczki na 1 fazowa? wiem, że zmiejszy sie moc miga, ale do takich prac jak napisałem wyżej raczej nie potrzebuje nie wiadomo czego:) 

na tabliczce znamionowej na migu jest napisane ze jest to typowo pod 3x400...

prosze o wyrozumiałość.

dziekuje

dawid poczatkujacy heftacz-smarkacz

#2 Vagabundo

Vagabundo

Weteran

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 10 styczeń 2020 - 15:34

Nie znam zasad działania tej spawarki, uprawnienia SEP elektryczne dawno mi wyszły... elektryk ze mnie żaden w sumie, ale chciałbym zauważyć, że nie po to jest stosowane w zasilaniu siłowym w 5 lub 4 przewody (stare instalacje bez rozdziału PEN) w przeciwieństwie do instalacji jednofazowej gdzie są trzy lub dwie (stare czasy żyły). Istotną różnicą jest to że w 3 fazówce te przewody mają przesuniętą amplitudę (prąd zmienny) o 120 stopni... no właśnie, o ile jeśli podłączysz jakieś urządzenie pod 230 V używając neutralnego i jednego z fazowych, tak urządzenie trójfazowe musi mieć możliwość podpięcia pod 230, tak są robione np. nie które płyty indukcyjne lub widziałem jakąś tańszą spawarkę, chińczyka z możliwością podpięcia 2x230 V. Ale producent informuje o takiej możliwości.

Urządzenia podpinane pod te niby mostkowane 230 V są zasilane z osobnej grubszej lini zasilania, jak w domu stosuje się 2,5 mm2 tak już do płyty ceramicznej to już od 4 mm2. Raczej w garażu może nie być aż takich średnic przewodów. Do tego garaż jest już sam w sobie obciążony, bo masz oświetlenie, pewnie coś podpięte a jak stary to nie wiadomo, w jakim jest stanie...

Nie ma co się sugerować również, jaki jest bezpiecznik, robiłem na nowo instalcję gdzie były bezpieczniki 63 A na głównym zasilaniu, a w jednym gniazdku w mieszkaniu był ciągle zonk, osmalone jedno miejsce. Po wyrwaniu przewodów okazało się że są dwa kable, nie jeden przewód 2x jedna żyła to 2,5 mm2 a druga 1,5 mm2.

Jeśli chcesz się bawić w spawanie to i narzędzia by ci się przydały, jakaś porządna wiertarka, kompresor a takie rzeczy są mocniejsze na siłę... Lepiej więc innego garażu poszukać lub spawarki na 230V o ile ta instalacja która jest ją pociągnie, to nie jest reguła... zależy co ta instalacja wytrzyma

Tu activo más valioso no es tu dinero, sino tu tiempo, así que no pierdas ni un solo segundo de tu vida.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych