Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spawarka TIG do rur gazowych stalowych

rury gazowe tig

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 redhot12

redhot12

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 05 styczeń 2020 - 11:11

Witam,

Wykonuję instalacje gazowe w budynkach. Dotychczas jako metody łączenia rur używałem spawania acetylenem. Po kilku rozmowach ze znajomym spawaczem on by mi radził przejść na metodę TIG ze względu na jakość i szybkość oraz wygodniejsze przenoszenie sprzętu. 

 

99% mojego spawania o rury od 1" do 2". Jaką spawarkę byście polecali w kwocie od 3000 do 5000zł? Co o tym sądzicie?

 

Pozdawiam



#2 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 05 styczeń 2020 - 12:12

No metoda TIG jest uważana za jedną z najczystszych metod, jeśli spawacz umie sobie poradzić z nią to spoiny są bardzo dobrej jakości, pewnie przewyższą te powstałe w wyniku spawania acetylenowego, tylko że...

 

Spawanie acytelynowe poradzi sobie z brudniejszym materiałem tak w przypadku TIG i rur czarnych dochodzi żmudne czyszczenie, nie jest to wielką tajemnicą aby uzyskać dobry przetop należy rurę obczyścić minimum jeden centymetr z jednej strony spawanej i drugiej ale również od środka musi być wyszlifowane, TIG ceni czystość i nie wybacza błędów, nierdzewkę wystarczy ogradować i alkoholem przemyć, tutaj zendra powinna być  zjechana do białego. Istotne jest też że jeśli nam się trafi jakiś materiał słabszej jakości, to w przypadku TIG będzie porować.

Przy spawaniu TIG przy biegunowości DC jest niezwykle istotne, aby posiadać najbardziej ostrą elektrodę - nie jest problemem zakleić ją, bo nam jakiś brud podejdzie czy dotkniemy materiału. Czyli musimy szlifować, owszem można odwrócić szlifierkę kątową i z czasem uda się nam zmniejszyć ilość ale nadal jest problem.

Do tego co może być istotną wadą spawanie TIG to jakość prądu dostępnego na miejscu, każda ze spawarek potrzebuje ileś tam Amperowe zabezpieczenie, nie wszystkie spawarki tak samo zachowują się na przedłużaczu, najczęściej tracą na amperażu a jak zastosujemy chiński cienki przedłużacz to nam długo nie wystarczy, bo zacznie się jak wąż skręcać. W starym budownictwie widziałem zabezpieczenia z max 16 A a nawet i 10 A, także eRBetki na jakiś budynkach też ssały na pełnej linii, za słabe były na dłuższe spawanie.

 

W sumie do butli można podpiąć wąż od minimum 5m w górę, więc można mieć dłuższe przewody, to nie musimy aż tak daleko butli taszczyć no i nie musimy się martwić, że nie mamy gdzie się podłączyć, aby mieć własny prąd. No w sumie dobrze by było mieć na wszelki wypadek w zanadrzu porządny agregat prądotwórczy...

 

To tylko takie uwagi.

 

Na sprzęcie się nie znam, pracuję na tym co mam pod ręką...


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych