Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grubości I oznaczenia spoin


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Stempel96

Stempel96

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 grudzień 2019 - 00:23

Witam , dopiero zaczynam swoją przygodę ze spawaniem I mam pytanie odnośnie spoin a mianowicie oznaczeń typu: a5 , a3 itd ,wiem że są to grubości spoin. Dałem próbki do pracy i wyszły dobrze majster kazał położyć spoine 6 nie za bardzo wiedziałem o co chodziło więc powiedział że jeden ścieg ( na kursie nie wspominali tego) więc chciałem się dowiedzieć od doświadczonych kolegów jak rozumieć to oznaczenie np.ile ściegów przy a10 itd. Jak wymierzyć grubość podczas spawania żeby nie spartolić roboty. Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

#2 sdb

sdb

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 113 postów

Napisano 03 grudzień 2019 - 19:06

Pewnie ktoś lepiej wytłumaczy niż ja, ale skoro nikt się nie odzywa to spróbuję.

Jeżeli chodzi o spoiny pachwinowe, to grubością spoiny jest wysokość trójkąta równobocznego wpisanego w spoinę

Do pomiaru spoin służą spoinomierze. Z reguły dla spoin pachwinowych jednostronnych a=0,7 t, gdzie "t" jest grubością cieńszego materiału, bo kto powiedział, że blachy muszą być tej samej grubości.

Natomiast przy spoinach pachwinowych dwustronnych a=0,5 t cieńszego materiału. Tak naprawdę ile ma wynosić "a" określa dokumentacja. Jak nie masz spoinomierza, wówczas można zrobić proste przymiary, wzorniki, ale spoinomierz kupisz za kilkadziesiąt złotych, więc przysłowiowa skórka nie warta wyprawki. Zrobiłem skan z podręcznika o spawaniu świetnie obrazujący co to jest "a", ale nie umiem wkleić do treści wiadomości. Co do ilości ściegów, to chyba trochę sprawa umiejętności. Zasada jest taka, że im więcej ściegów na daną grubość spoiny tym lepiej. Tyle teoria, a jak wiadomo życie warsztatowe rządzi się swoimi prawami. Jest coś takiego jak WPS (technologiczna instrukcja spawania). Tam między innymi są zawarte informacje typu ilość ściegów dla osiągnięcia konkretnego "a".

Tak nawiasem. Może ktoś podpowie jak wstawić zdjęcie, skan, dokument Worda do wiadomości ? Będę wdzięczny za podpowiedź. JEDEN OBRAZ WART TYSIĄCA SŁÓW :)

Pozdrawiam



#3 Stempel96

Stempel96

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 04 grudzień 2019 - 23:22

Dzięki wielkie za odpowiedź już wszystko zaczyna się robić jaśniejsze. W wiadomość prywatnej wysłałem maila byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie tego dokumentu.Pozdrawiam

#4 sdb

sdb

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 113 postów

Napisano 09 grudzień 2019 - 20:14

Wysłałem






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych