Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ból jednego oka tylko po tig, natrętnie wraca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ptr

Ptr

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 26 październik 2019 - 02:22

Witam, jestem tu nowy i chciał bym się spytać o pewien problem.

 

Nie jestem zawodowym spawaczem tylko od czasu do czasu chciałem drobne rzeczy pospawać tigiem i trwa to dosłownie chwilę. dosłownie kilkanaście kilkadziesiąt sekund.

Kupiłem tiga i po spawaniu mam bóle jednego oka jak by coś wlazło, powidoki i jakby rozsynchronizowanie ostrości. Goi się to parę dni. Kilka razy próbowałem i za każdym razem jak użyję tiga jest to samo.

Nie dostałem światłem po oczach, i tylko przy tigu. Przy mma nawet jeśli dostanę światłem po oczach nic takiego się nie dzieje.

 

Używam przyłbicy pasywnej esab, wymieniłem filtr na ciemniejszy i dalej to samo. Jakiś pomysł o co to może chodzić?

 

Wyczytałem gdzieś tu na forum że trzeba pod przyłbicę okulary dawać, to prawda? ale jakie?

 



#2 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 26 październik 2019 - 13:08

Nie było by głupie pójść i sprawdzić wzrok u okulisty, może masz problem z tęczówką, rogówką czy coś, raczej za szybko łapiesz problem. Spawanie nie jest dla każdego, chociaż sprzęt jest łatwo dokupić, wzroku niestety się nie da kupić.

 

Jeszcze jakby to była aktywna przyłbica, to może by i było wytłumaczenie, chyba że masz przyłbice z wizjerkiem, tam jest szkło 5 DIN.

 

Okulary ochronne, wcale nie były by głupie, np. ochronne UVEX lub nawet Rejs, używam tych drugich bo mają nie drogie żółte Google, noszę korekcyjne oprócz nich. Promieniowanie świetlne przy spawaniu może odbijać się od ścian i trafiać w jakimś stopniu do ciebie, przez to ściany w warsztatach nie są białe, raczej szare lub zielone, aby nie odbijać. Dodatkowe okulary powinny trochę rozpraszać to światło...

 

Często w pracy problem z naświetleniem oczu jest też spowodowany tym że zbieramy błyski od innych spawaczy, bo ci nie używają osłon, parawanów...

 

U ciebie jednak oprócz założenia sugerowałbym pójście do okulisty, no bo możesz mieć jakąś zmianę w oku. Spawacze raczej na ogół mają kontrolowany m.in. wzrok przed zatrudnieniem, akurat amatorzy nie... warto o tym pomyśleć...


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#3 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 26 październik 2019 - 23:58

Tak jak kolega wyżej, tak samo możesz zobaczyć, czy w dziennym świetle będzie to samo może po prostu masz ciemne pomieszczenie i dotajesz szota po oczach. I z Tymi szkłami jet różnie, kolor łuku jęziorka jaki masz kolor ? NIebieski to jest lipa ( zaraz bedzie najlepszy czy jaki ) Sprawdz szkło żeby było żółte, nie jesteś kretem to szkło din 12 zobaczysz wszystko nawet na malym prądzie. Tak samo związki chemiczne jak się dostano pod przyłbicę to może też na to wpływać.



#4 Ptr

Ptr

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 27 październik 2019 - 03:35

Wiem ze nie dla każdego ale z mma nigdy nie było problemów a i tiga wziąłem z wypożyczalni do testów przed kupnem i też nic się nie działo, ale ten był lift, a kupiony jest hf czy to może sprawaić jakieś problemy? to chyba nie możliwe.

 

Okulista po 3 tygodniach znalazł "ślady gojącej się erozji" poza tym rzekomo wszystko jest ok. Ale chwila zabawy tigiem i znowu to samo się zrobiło. przyłbicę mam ESAB ECO ARC II, szybę orginalną 9 zamieniłem na spartus 12 są one zielone, łuk jeziorko jest w niej biało-zielone, o odbiciach nie pomyślałem że mogą być szkodliwe. Mam ciemne pomieszczenie, ale shotów po oczach z tiga raczej nie było.

 

"Sprawdz szkło żeby było żółte," nie bardzo rozumiem

Czy to szyba do przyłbicy złota lustrzana o to chodzi? znalazłem w sklepie coś takiego.

 

Nie rozumiem co z okularami ochronnymi. Spawalnicze w sklepach są zielone (jakby to miało być zamiast przyłbicy) a tu było o żółtych, albo bezbarwnych gdzieindziej ktoś pisał.

 

Na razie zmajstrowałem wyciąg, wtedy było przy otwartych drzwiach na dwór.

Zastanawiam się dlaczego przy mma nic się nie dzieje a przy tigu tak.


Użytkownik Ptr edytował ten post 27 październik 2019 - 03:35


#5 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 27 październik 2019 - 09:45

Szkło czarne które montujesz do przyłbicy pod światło jest koloru niebieskiego lub żółtego o to mi chodzi. Bo nie które szkła nie mają filtrów 



#6 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 27 październik 2019 - 10:42

 

Nie rozumiem co z okularami ochronnymi. Spawalnicze w sklepach są zielone (jakby to miało być zamiast przyłbicy) a tu było o żółtych, albo bezbarwnych gdzieindziej ktoś pisał.

 

Na razie zmajstrowałem wyciąg, wtedy było przy otwartych drzwiach na dwór.

Zastanawiam się dlaczego przy mma nic się nie dzieje a przy tigu tak.

 

Napisałem ochronne a nie spawalnicze. Spawalnicze są zielone, mają DIN 5 i służą do spawania, cięcia tlenowego. 

 

Okulary ochronne mam na myśli takie w których możesz szlifować oraz używać pod maską, są twarde, z jakiegoś poliwęglanu czy też plastiku. Mają formę klasycznych okularów czy też Googli. Żółte są lepsze od przeźroczystych jak pracujesz z powierzchniami odbijającymi światło, blacha ocynkowana, nierdzewka czy aluminium, przy słonecznym dniu lub ciulowym oświetleniu można bez włączenia światła być ślepym. Weź po prostu sobie wygooglaj okulary ochronne UVEX lub Reis. Nie używam UVEX'ów ponieważ miałem takie tylko pełne Google przylegające nie znam nazw, a normalnie używam tanich: REIS GOG-ICE-LIGHT ŻÓŁTE - ponieważ jak się zarysują to lądują w koszu.

 

Noszę je nie tylko podczas spawania, również na warsztacie podczas szlifowania oraz ogólnie w nich chodzę, jak jest robota w toku, chronię się troszkę przed błyskami innych spawaczy, również przed słabym jakościowo oświetlaniem lub materiałem typu lustro.

Nie porównuj tych samych metod spawania, bo w jednej jest lepiej a drugiej gorzej.

 

One mają różne charakterystyki, TIG jest bardziej agresywny, o ile nie cieple ale promieniowanie jest większe, więc stosuje się jakieś ubrania cieńsze ale materiał lepszy, np. skóra w przeciwieństwie do spawania półautomatem MiG/MAG - tu odpryski duży problem robią.

 

Łatwo jest sobie przypiec skórę spawając TIG niż MMA czy MAG od samego promieniowania, a co do tego oczy. Nawet spawanie gazowe też ma wpływ na gałki.

 

Nie wiem jakie masz możliwości ale również powinieneś zainwestować w jakieś oświetlenie punktowe dodatkowe. Lampka warsztatowa z giętkim uchwytem? Dodatkowa lampa na stołem na którym spawacz, na zewnątrz ze światłem dziennym TIG bez osłon przed wiatrem jest ciężko spawać


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#7 Ptr

Ptr

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 28 październik 2019 - 02:03

Dzięki za rady. Zamówiłem żółte okulary, szybkę, i skombinuję światełko, zobaczymy co wyjdzie.

 

Co takie dodatkowe oświetlenie daje? przecież spawanie "samo świeci".



#8 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 28 październik 2019 - 08:27

Tak na logikę:

 

Aby dobrze wykonać spoinę należy obserwować zachowanie materiału spawanego, dodatkowego tak jest właściwie w każdej metodzie ręcznej..

 

Jeśli nie jesteśmy w stanie dobrze obserwować procesu spawania, oczywistym wyborem jest zmniejszenie filtra DIN o jeden czy dwa, bo poświata od łuku jest za mała dla nas. Filtr jest niższy ale przez to więcej szkodliwego promieniowania się przedostaje.

 

Jeśli masz oświetlone miejsce, masz lepszy podgląd na miejsce spawania, szczepiania, montowania i nie musisz zmniejszać filtru DIN. 


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#9 Ptr

Ptr

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 29 październik 2019 - 13:35

No tak, to było zbyt proste żebym na to wpadł :D






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych