Skocz do zawartości


Zdjęcie

Srednica wlektrody tig


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 swr80

swr80

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 123 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 15:05

Witam.
Mam taki dylemat odnosnie spawania cienkich elementow elektroda 2.4mm.
Otoz wszystkie tabele podaja, ze zakres tej elektrody jest od 120a, a scianke 2mm powinno sie spawac pradem 50-80a ( chyba). Co sie dzieje jak elektroda jest za gruba. Przeciez teoretycznie powinna dluzej wytrzymywac i nie nagrzewa sie tak mocno. Czy sa jakus minusy? Nigdzie nie mige nic znalezc na ten temat. Pozdrawiam.

#2 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 16 sierpień 2019 - 17:36

Coś ty nagle kolego zrobił się taki oczytany? Książki, tabelki panieee co Pan odstawiasz...

 

A wracając do twojego pytania, po co nam robią różne średnice elektrod?

 

Mniejsze średnice elektrod dobieramy kiedy mamy cieńszy materiał ze względu na kontrolę jeziorka oraz mniejsze pole magnetyczne.

 

Co robi pole magnetyczne na łuk, można przekonać się ustawiając silny magnes i próbując zajarzyć łuk w TIG.

 

A jak to się ma do życia, jeśli robisz jakąś produkcję bez szału, spokojnie dasz radę na grubszej jechać non stop, ale jak zaczyna się inna półka, np. rury z nierdzewki do rurociągów do gazów technicznych mniejszych średnic (nie ja spawałem, w TIG nie jestem aż tak doświadczony), wtedy bierzesz cienką elektrodę i jedziesz rurę na dwa ściegi, na małym prądzie.

 

To tak z grubsza. Ogólnie to raczej się patrzy pod kątem ile max elektroda może wytrzymać to jak się nie mylę jest 80A x mm2 a dolnej w sumie nie ma.


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#3 swr80

swr80

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 123 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 21:08

No a kolaga to widzę, że te wszystkie książki w głowie ma :) Pozadrościć wiedzy, swoją droga rzadko spotykana.

Ja się uczę spawać, co prawda hobbystycznie i dorobic coś po godzinach, ale chciałbym jak najlepiej.

Jak widze jak doświadczeni spawacze z papierami w każdej pozycji na jednych ustawieniach, strzela, odpryski... Wydaje mi się , że nie powinno być :) (akurat przy mig).

Dziekuje za wyjasnienie tematu i poswiecony czas.

Pozdrawiam.  



#4 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 07:30

Elektroda 2.4 jest w miarę uniwersalna, i mozna spawać od malych prądów rzedu 30-40 amper bez problemu.

#5 swr80

swr80

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 123 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 22:43

Ok, dzieki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych