Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka spawarka TIG do max 7 tys ? EWM, Esab czy inna ?

EWM Esab Magnum

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 geoon

geoon

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 25 marzec 2019 - 11:33

Witam.
Stoję przed wyborem zakupu spawarki do domowego warsztatu i prosiłbym o poradę jaki model tiga do max 7 tys warto kupić.
Najczęściej będę spawać nierdzewkę ale zdarzy się również spawanie na wyjazdach małych średnic rurek ze stali czarnej.
Co waszym zdaniem warto kupić porównując cenę do jakości ?
Wstępnie na oku mam upatrzone 4 modele ale może jest jakiś inny wart uwagi ?

1. EWM PICOTIG 200
2. Esab Caddy Tig 1500i DC + Panel TA34
3. Magnum THF 238 PRO
4. Magnum THF 235P S

Niestety nie spawałem żadnym z tych modeli i w mojej okolicy nie mam takiej możliwości żeby je przetestować bo gdybym miał taką możliwość to nie byłoby problemu z podjęciem decyzji.
Zastanawiam się czy te modele Magnuma które wymieniłem pozwalają na w miarę podobne spawanie co EWM czy Esab bo nie ukrywam że zaoszczędzone pieniądze wolałbym kupić jakieś elektronarzędzia.
Ostatnio miałem możliwość spawać Magnumem THF 237P i muszę powiedzieć że praca na tym modelu do przyjemnych nie należała i ciekawi mnie jak się ma ten model do thf 238 lub 238 PRO, czy one maję trochę lepsze bebechy czy to jedna świnia ?
 

 

Co prawda nikt nie odpisał ale prawdopodobnie kupię EWM bo jakoś nie przekonuje mnie firma magnum a o esabie nikt się nie wypowiedział.
W grę wchodzi też używany sprzęt ale co warto kupić waszym zdaniem ?


Użytkownik geoon edytował ten post 25 marzec 2019 - 18:03


#2 Ponury

Ponury

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaLubin

Napisano 25 marzec 2019 - 18:10

Spawalem 3esabami, migiem , tigiem i MMA i uważam że ciężko o lepsze spawarki aczkolwiek nie jestem zawodowcem z 10letnim stażem. Ostatnio miałem okazję przez miesiąc spawać właśnie nierdzewke kemppi minarc 180a i powiem Ci że nie wiem co musiał by mieć inny tig żebym powiedział że lepiej mi się nim spawalo, ale tak jak mówiłem moja opinia nie powinna być wyznacznikiem jakości.
Znalazłem takiego minarc'a w dobrej cenie (podsyłam link) ten model chyba nie ma pulsu ale to już się zorientujesz jak będziesz chciał wydać pieniążki.
https://www.icd.pl/i...4RoCzqoQAvD_BwE

Użytkownik sebek edytował ten post 25 marzec 2019 - 18:11


#3 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 25 marzec 2019 - 18:28

tylko wtrące swoje trzy grosze :)

 

ta spawarka, którą polecasz, nie tylko nie ma pulsu, ale nie ma też ważniejszej rzeczy - prądu bazy (minilog chyba w kemppi się to nazywa) wywoływanego krótkim naciśnięciem podczas spawania. A jest to baaaaaardzo przydatna rzecz, i jej brak w spawarce za tą cenę, jak dla mnie ją dyskfalifikuje. 

 

Jeżeli już kemppi, to droższy model  - evo 200 mlp - z pulsem, ale co ważniejsze z minilogiem.

 

Sam miałem kiedyś w firmie kemppi minarki, teraz tylko ewm-y pikotigi. Bezkonkurencyjne.

 

ps. a esab to daleko z tyłu. taki lepszy chinol.


Użytkownik maniek669 edytował ten post 25 marzec 2019 - 18:29


#4 Ponury

Ponury

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaLubin

Napisano 26 marzec 2019 - 06:51

Ten konkretny który wysłałem faktycznie tego pulsu nie ma ale parę złoty droższy model już tak.
O ten o ma !:

https://www.icd.pl/i...vo-200-mlp.html

#5 geoon

geoon

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 26 marzec 2019 - 15:55

Dzieki za odzew ale temat można uznać za nieaktualny ponieważ zakupiłem EWM PICOTIG 200. Teraz pozostaje czekać aż przyjdzie i od razu przetestuje go na spawaniu kolektorów z nierdzewki :)

#6 frank horrigan

frank horrigan

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 27 marzec 2019 - 09:46

Minilog w tigu KEMPPI to funkcja umożliwiającą sterowanie prądem pomiędzy dwiema ustalonymi wartościami. Funkcja ta działa na zasadzie pętli tzn. że "przeskakujemy" pomiędzy ustawionymi prądami tak długo jak chcemy, dopiero dłuższe przytrzymanie przycisku spowoduje wygaszenie łuku. Urządzenie z tą funkcją ma oznaczenie MLP (ML=MiniLog, P=Puls). Bardzo przydatna funkcja.



#7 Epsztyfikator

Epsztyfikator

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 297 postów

Napisano 27 marzec 2019 - 20:45

ewm dobry wybór mercedes .



#8 Ponury

Ponury

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaLubin

Napisano 29 marzec 2019 - 09:42

Frank w jakich sytuacjach używasz miniloga?

#9 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 29 marzec 2019 - 19:42

spawałem szajsem i maszynami jak dla mnie to top

EWM

Fronius 

rehm 

esab 

kemppi 

i tak dalej 

każdy ma inne zdanie. Dla mnie już wystarczy złom aby mial start i wygaszanie ;) 

Ja bym brał EWM albo Esab dobry pakiet i jedziesz ;) 



#10 frank horrigan

frank horrigan

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 01 kwiecień 2019 - 09:30

Minilog sprawdza się wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba zmiany parametrów w trakcie spawania tj. przy:

- spawaniu rur

- zmianie pozycji spawania (np. PB ->PF)
- nierównych szczelinach

Z tą funkcją wystarczy dobrze zaplanować parametry (1 prąd / 2 prąd) i można spawać nie przerywając pracy na zmianę parametrów.

 

Frank w jakich sytuacjach używasz miniloga?


Użytkownik frank horrigan edytował ten post 01 kwiecień 2019 - 09:30


#11 andrzej321

andrzej321

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 kwiecień 2019 - 20:23

spawałem szajsem i maszynami jak dla mnie to top

EWM

Fronius 

rehm 

esab 

kemppi 

i tak dalej 

każdy ma inne zdanie. Dla mnie już wystarczy złom aby mial start i wygaszanie ;)

Ja bym brał EWM albo Esab dobry pakiet i jedziesz ;)

 

popieram ewm potem fronius bezdyskusyjnie spawałem na obu producentach zarówno mag i tig

natomiast reszta dla mnie to już jedno bagno ;)

 

na potwierdzenie moich słow polecam obejrzec :

 


Użytkownik andrzej321 edytował ten post 02 kwiecień 2019 - 20:42


#12 andrzej321

andrzej321

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 02 kwiecień 2019 - 20:38

Jeśli chodzi o temat to wnioskuje że chciałeś tego TIGA żeby sobie dorabiać a więc według mnie lepiej troche niższą wartość samej spawarki ale uważam że chłodzenie cieczą to podstawa jeśli chciałbyś spawać bardziej intensywnie niż jakieś domowe robótki.  Jestem spawaczem tig od kilku lat i pomimo że spawam przeważnie spawarkami z chłodzeniem to miałem raz sytuacje kiedy miałem tig bez chłodzenia i po godzinie na 150amper plastikowe elementy w pistolecie rozpłyneły sie ;C

 

a spawałem froniusem z oryginalnym pistoletem ;)

 

zastanawiam się nad kupnem :

SPAWARKA MAGNUM TIG AC/DC THF336 + WÓZEK + COOLER

zobaczcie:

 


Użytkownik andrzej321 edytował ten post 02 kwiecień 2019 - 20:41


#13 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 03 kwiecień 2019 - 05:27

To gratuluję. Profesjonalny spawacz, zastanawiający się nad magnumem. Nie wiem jak to nazwać...

Może tak: 100 razy lepiej używany markowy, niż nowy magnum :)

 

W 99% wystarczy porządna spawarka DC, z porządnym uchwytem sr26 (obciążalność 200A). Ja spawam całymi dniami picotigiem 180-200A, nawet DN500 grubościenne, i jakoś mi uchwyt się jeszcze nie rozpuszcza. Chyba, że piszesz o spawaniu alu, to inna sprawa.

 

Chłodzenie wymagane tylko do spawarek AC, do większych prądów, albo jak spawasz grubą czarną i jedziesz cały dzień 250A na dwa druty 3,2. . A poza tym targać ze sobą chłodnicę, do standardowych robót, to trzeba mieć niepokolei w głowie.

 

Zawsze śmieszą mnie takie 'spece', targające po budowie lincolna z chłodnicą, przedłużacz siłowy na plecach, i spawają prądem 150-max 200Amper. Beka niezła. Ja wolę porządny sprzęt DC o wadze 6kg, i możliwości podłączenia pod 220 :) Ich miny, jak mnie widzą, bezcenne :) :) :)

 

Ps. Czemu, w każdym poście wstawiasz ten filmik z youtube? Sam go nagrałeś? Jak tak, to po pierwsze kup sobie maskę z nawiewem, bo ci niedługo uzębienie wypadnie w najlepszym wypadku (alu jest zajebiście szkodliwe), a po drugie to czy kończyłeś jakiś kurs, czy jesteś samoukiem? Może warto samemu najpierw się porządnie nauczyć, a potem dopiero robić filmiki dla innych?


Użytkownik maniek669 edytował ten post 03 kwiecień 2019 - 05:40


#14 geoon

geoon

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 07 kwiecień 2019 - 06:27

Co do filmu wstawionegi przez kolege to rowniez rece mi opadly jak zobaczylem efekt spawania. Alyminium spawalem raptem 2 razy w zyciu (i mialo to 100 razy lepszy wyglad) ale to co pokazal kolega na filmie to mysle ze kursant lepiej wykona.
Co do zakupu spawarki to tez rozwazalem zakup magnuma poniewaz nie spawalem nowszymi modelami magnuma i kto wie co producent wsadzi za elektronike za pare lat i moze sie okazac ze bedzie sie nimi dobrze spawac ale puki co to te spawarki tylko doprowadzaja do rozstroju nerwowego.
W poniedzialek do pracy zanosze mojego malego EWMa i pokaze szefowi jaka jest roznica pomiedzy tania spawarka marketowa typu magnum a tania spawarka nie marketowa jak np. EWM picotig :) co prawda w mojej spawarce jest strasznie szajsowaty (sztywny) uchwyt ale za jakis miesiac kupie nowy a i tak tym uchwytem lepiej sie pracuje niz dobrym uchwytem i kiepska spawarka.

Aha zeby bylo jasne nie spuszczajcie sie ludzie nad spawami na grubych blachach tylko porownajcie sobie prace spawarek np. na 1 mm albo 1,5mm blachach zlozonych doczolowo i tutaj taki magnum pokazuje swoje straszne braki.
Szkoda ze u nas w kraju jest taki problem z testowaniem spawarek przed zakypem. Dzwonilem do roznych salonow ktore sa w mojej okolicy i zawsze slyszalem to samo czyli nie ma mozliwosci sprawdzic sprzetu przed zakupem jedynie kupno spawarki i w razie czego wymianna na inny model.

Użytkownik geoon edytował ten post 07 kwiecień 2019 - 06:28






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: EWM, Esab, Magnum

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych