Skocz do zawartości


Zdjęcie

przetrzymywanie uprawnień TUV przez pracodawcę


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 starwar89

starwar89

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 03 marzec 2019 - 14:19

Witam jak w temacie moje pytanie dotyczy przetrzymywania uprawnień przez pracodawcę. Pracuje w amerykańskiej firmie z oddziałem w Polsce. Firma nie wymaga  żadnych ksiązeczek i certyfikatów, po przyjeciu należy wykonać próbkę która jest gdzieś wysyłana i na tej podstawie firma zezwala na pracę wg amerykańskich norm. Pracodawca nie podbija książeczek  twierdząc że nie musi bo pracujemy wg tych amerykańskich norm . Zostałem wyróżniony wykonaniem dodatkowych  uprawnień tym razem TUV dzięki którym mogę spawać złożenia, które mają wytrzymać określone ciśnienie (rury). W firmie był egzaminator ,próbki zaliczone i nigdy nie zobaczyłem żadnego dokumentu potwierdzającego taki egzamin. W stukturach wewnetrzych jestem oznaczony jako osoba która może wykonywać tego typu złożenia jednak nie otrzymałem żadnych dokumentów  potwierdzających .

Czy pracodawca nie musi wbijać pieczatek do książeczki spawacza?

Czy te dodatkowe uprawnienie TUV  muszą mieć wpis w książeczce spawacza?

Czy mogę sie upominać o wydanie orginałów takich  uprawnień?

 

Proszę odpowiedz na postawiene pytania i podstawę prawną żeby mieć konkretne argumenty podczas rozmowy z pracodawca

 #2 sdb

sdb

  Weteran

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 113 postów

Napisano 07 marzec 2019 - 20:14

Wszystkie uprawnienia wykonywane w związku z wykonywaną pracą, a robione na koszt pracodawcy stanowią jego własność.

Pracodawca nie ma obowiązku wbijać pieczątek do książeczki spawacza.

To pracodawca musi w razie potrzeby okazać zamawiającemu niezbędne dokumenty. Jeżeli ktoś Ciebie oznaczył w strukturach wewnętrznych jako osobę uprawnioną, to znaczy tyle samo, że jesteś kompetentny. Nikt niczego nie musi potwierdzać. TUV to nie uprawnienia, to jednostka notyfikowana. Zdawałeś egzamin. Prawdopodobnie próbki zostały wysłane do akredytowanego laboratorium i przeszły pozytywnie niezbędne badania. Uprawnienia mogą mieć zdaniem pracodawcy charakter wewnątrzzakładowy.#3 Konstruktor spawalnik

Konstruktor spawalnik

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 13 postów

Napisano 07 marzec 2019 - 23:21

Generalnie temat jest bardzo złożony, ale po kolei:

 

Czy pracodawca nie musi wbijać pieczatek do książeczki spawacza?

 

Książeczki spawacza obecnie są elementem drugorzędnym. Aby wykonywać połączenia nierozłączne (spawane) po pierwsze musisz posiadać certyfikat wydany przez jednostkę 3 (IS Gliwice, UDT, TUV, PRS) czy cokolwiek innego.

 

Czy te dodatkowe uprawnienie TUV  muszą mieć wpis w książeczce spawacza?

Jeżeli już posiadasz książęczkę spawacza według mnie muszą się tam znaleźć. Jest to potwierdzenie twoich spawalniczych umiejętności.

 

 

Czy mogę sie upominać o wydanie orginałów takich  uprawnień?

 

I tu się kłania 90% szeroko pojętego "cfaniactwa" polskich zakładów / nadzorujących etc - certyfikat jest imienny! To znaczy, że firma jako takiej podstawy prawnej nie ma do jego przetrzymywania... Niestety jeżeli jesteś na ścieżce wojennej z pracodawcą może CI nie wydać oryginału Pan Inż. Spawalnik ponieważ taki będzie miał kaprys. Jako powód poda Twoją wadliwość, że firma w Ciebie zainwestowała a Ty chcesz odejść i cała sterta dyrdymałów... To są Twoje umiejętność i choć brutalne, ale o duplikat zawsze do jednostki możesz się zgłosić a szef niech se wsadzi cert, skoro tak bardzo mu zależy.

 

Do sdb: Nie pisz takich bzdur jak powyższe.

To pracodawca musi w razie potrzeby okazać zamawiającemu niezbędne dokumenty.

Zas*anym obowiązkiem każdego spawalnika na zakładzie jest pilnowaniem WPS/WPQR uprawnień i wielu wielu innych rzeczy, i nie tylko jak się klient o to pyta. Nie szerz proszę dezinformację wśród ludzi. Są od tego odpowiednie standardy i ich się trzeba trzymać, a nie jak dopiero klient zapyta. Jak klient pyta drogi kolego to często gęsto jest już za późno...

 

Poza tym, być może że standardy ASME są łągodniejsze. Natomiast jeżeli spawałbyś coś na poczet UE (ciśnieniowego) musiałbyś mieć certyfikat właśnie z TUV, UDT, IS. I w takim wyadku nie ma czegoś takiego jak wewnątrz zakładowe certyfikaty. Kwestia tego dla kogo jest spawany element.

Pozdrawiam.
 #4 sdb

sdb

  Weteran

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 113 postów

Napisano 08 marzec 2019 - 20:53

Konstruktor spawalnik, brzmi dumnie :) a gdyby tak czytać ze zrozumieniem?#5 starwar89

starwar89

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 11:29

Dziękuje bardzo za odpowiedź, zobaczę jakie argumenty będzie miał  inż Spawalnik. Pytam o to bo za jakiś czas firma przestanie produkować takie złożenia, na tą chwile już widać że częstotliwość takich złożeń spada. Nie wiem czy pracodawca będzie odnawiał moje uprawnienia w następnym roku. Ścieżki wojennej obecnie nie prowadzę ale szkoda stracić wpis  do książeczki.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych