Skocz do zawartości


Zdjęcie

Półmaska do spawania.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dawid1346

Dawid1346

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 grudzień 2018 - 22:12

Noszę okulary i kiedy zakładam zwykłą maskę przeciw pyłową to to parują mi szkła, szczególnie teraz kiedy jest zimno co oddech to nic nie widzę a zaginanie noska prawie nic nie daje.

Myślę o jakiejś półmasce z wymiennymi filtrami.

Co możecie polecić ?

Dodam że dość często spawam ocynk.



#2 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 14 grudzień 2018 - 08:08

Temat na temat masek był na forum, wystarczy poszukać, u góry masz szukajkę.

Były opisywane pół maski od 3M, ja używałem jedną z serii 7500 ale oraz droższych filtrów... to całkiem sensowne rozwiazanie ale w zimnie będzie owszem mniejszy ale nadal problem z kondensacją pary wodnej czy to na okularach czy filtrze maski... wydychane powietrze i para wodna nadal będą koło naszej głowy... dokładnie zawór jest usytuowany w dół... 


Za mała wentylacja niestety, maska mieści się w przyłbicy ale też zabiera przestrzeń... w sumie w temperaturze plusowej nie ma to większego znaczenia ale w zimnym już tak...

Inna kwestia to używanie przyłbic z nawiewem czy tymczasowy powrót do tarcz spawalniczych. Wiem, że to doraźne  i nie wygodne zastosowanie, bo musimy trzymać ją w ręce, ale zapewnia nam lepszą wentylację... 

Inna kwestia, spawanie ocynku jest bardzo szkodliwe, więc nawet używając pół masek to trzeba regularnie wymieniać filtry lub zainwestować w przyłbice z nawiewem... ale to inny koszt - przyłbica z serii 7500 to koszt ok 130-150 zł jeden zestaw filtrów P3 w moim przypadku ok 18-20 zł starczą na ok 3-4 tygodnie... Znaczy ceny orientacyjne (nie kupowałem maski ani osprzętu w PL)


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#3 frank horrigan

frank horrigan

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 08:56

Do ocynku tylko przyłbica z nadmuchem - szkoda zdrowia. 



#4 Dawid1346

Dawid1346

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 15 grudzień 2018 - 12:28

Przyłbica z nadmuchem to by się przydała, w Niemczech spawałem w Speedglasie 9100 FX ale cena ponad 100 eur.

Para na okularach pochodzi z powietrza które przedostaje się przy nosie, przydała by mi się maska która będzie szczelniejsza.



#5 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 15 grudzień 2018 - 15:51

Maska z nadmuchem to za mało, przeciwpyłowa przy intensywnym ocynku to szaleństwo.

 

polmaska-3m-6000.jpg

Do maski dobierz filtry.


Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#6 algs

algs

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 07 kwiecień 2020 - 17:17

Witam. Dołączę się do tematu a w zasadzie mam prośbę o poradę. Przepalamy plazmą karoserie od czasu do czasu. Jak wiadomo w lakierze są metale ciężkie już nie wspomnę że czasami ocynkowaną karoserie. Używamy półmaski 3m jak na zdjęciu powyżej z filtrami ABEK1 + filtr wstępny.

Czy aby to nie jest za mała ochrona, czy te filtry są wystarczające czy jednak nie ?

Z góry dziękuję za poradę.



#7 frank horrigan

frank horrigan

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 09 kwiecień 2020 - 09:17

wyższą ochronę uzyskasz doprowadzając powietrze z zewnątrz np

Air

 



#8 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 04 czerwiec 2020 - 14:49

No i przerzuciłem sie na soczewki, nic mi dzieki temu nie paruje. W okularach chodzę jedynie po domu. W pracy raczej ich nie nakladam na oczy bo faktycznie nie jest to wygodne oraz parują. Ogólnie polecam zajrzeć sobie tutaj:

Ferpol Odzież robocza - BHP
96-100 Skierniewice

Masakra, po prostu.

 

Nie dość, że to pseudoreklama, ale również wypowiedź: w której wstawia się maskę spawalniczą przy tym twierdząc, że zamiana z okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe jest ok.

 

Raczej w wątpliwym świetle stawia kompetencję pracownika wstawiającego ten post, ja bym się bał w tej firmie zakupić cokolwiek, z takim doradzaniem...

 

O ile jazda samochodem czy to w okularach, czy też w soczewkach to nie problem, tak używanie soczewek podczas spawania, może skutkować problemami. Gałki oczne są narażone na promieniowanie cieplne, świetlne, gazy, zanieczyszczenia.

 

Ale w czym rzecz: poparzenie czy też naświetlenie jest bardzo szkodliwe dla oczu, jak by doszło do poważnego to czeka nas wizyta na ostrym dyżurze, aby zdjęli taką feralną soczewkę z poparzonego oka.

 

Nawet producenci soczewek zwracają uwagę na szczególną ostrożność w przypadku szkodliwego działanie promieni UV (takie są podczas spawania, ale też w np górach w zimie, na stoku), a także zalecają przy poparzeniu zamianę z soczewek na okulary...

Oczywiście okulary nie pomogą na poparzenie, ale mają mniejsze wpływ dla gałki ocznej, dlatego okuliści podczas wydawania zgody na pracę w zawodzie spawacza, przy znacznej wadzie wzroku, dopisują formułkę o spawaniu w okularach korekcyjnych.

Czasem, nawet nie odczuwamy skutków, kilka razy mi się zdarzyło po całym dniu smarkania TIG pójść na basen, no i zapomnieć gogli do pływania, parę minut i ból... od chloru... oczy czerwone - to i tak dobrze, bo z okularami korekcyjnymi - z soczewkami już by było gorzej...

 

Okulary są, jakie są, w ciul nie wygodne, ale sami je ściągniemy z nosa a oczy sobie zakropimy jakimiś kroplami z apteki, świetlik, starazolin czy inne, doraźnie jakoś pomogą...


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych