Skocz do zawartości


Magnum 280 puls odpryski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#21 bloblo

bloblo

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 maj 2019 - 22:37

Witam jestem nowy pozdrawiam wszystkich zainteresował mnie ostatni post kolegi Olka jak możesz to powiedz jaki uchwyt kupiłeś  i jaką masę kupić, walczę z tą spawarka spawa jak chce smoli aluminium jest problem ze bo jak spawam do siebie nie przetapia jednego elementu krece i nic nie moge ustawic co chwile wracam do  ustawień fabrycznych pomocy!!!



#22 olek12xx

olek12xx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 17 maj 2019 - 21:47

Witam.

ja mam takie uchwyty:

 

MB EVO PRO 501 D 5mb - tym spawam

 

MB EVO PRO 401 D 4mb - ten na razie leży i czeka na swoją kolej

 

i ten oryginalny MB24 - tego mam podpiętego do innego Mag'a zwykłego zwarciowego i chodzi super :) do środka włożyłem tylko wkład grafitowy ;)

 

Chciałbym napisać wam parę moich spostrzeżeń:

 

1. Aby wydostać 100% z maszyny MUSI BYĆ chłodzenie uchwytu (palnika) wodą, jak spawamy elementy o grubości ścianki do 3mm to nie potrzeba albo krótkie spoiny to też chłodzenie to zbędny wydatek (z drugiej strony po co kupować spawarkę 280A ?)

2. Masy nigdy za dużo - ja mam zacisk 600A zakręcany

3. podaję też linki do poczytania o palnikach MIG/MAG - zwróćcie uwagę na cykle pracy  MB24 cykl pracy 35% (ergo) 60% (evo-pro) i na dopisek o spawaniu pulsem że parametry 35% w dół (Binzel o tym napisał inni NIE! )

 

https://www.binzel-a...reg-mb-evo-pro/   - do wyboru chłodzenie wodne / powietrzne

https://www.binzel-a...szereg-mb-ergo/    - do wyboru chłodzenie wodne / powietrzne

 

Pozdrawiam.

 

Załączone pliki


Użytkownik olek12xx edytował ten post 17 maj 2019 - 22:09


#23 bloblo

bloblo

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 maj 2019 - 19:46

Dzieki a spawales moze aluminium bo z tymi ustawieniami mam największe problemy smoli ciężko ustawić ampery przepala



#24 olek12xx

olek12xx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 19 maj 2019 - 19:57

Tak spawałem oryginalnym palnikiem, ale nie za wiele.

Po ustawieniach udało się  świetne spoiny robić ale z uchwytu się kopciło przy spawaniu profili z ścianką 4 - 5, napisz mi proszę jakie dajesz ustawienia po kolei wszystkie (może jakieś foty), jaki masz drut jaka średnica, jaki gaz i ile go podajesz, wtedy moooże coś uda mi się pomóc. Najlepiej jakiś filmik z spawania ( zrobiony telefonem przez szkiełko z maski 11 lub 12).

 

Pozdrawiam



#25 swr80

swr80

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 123 postów

Napisano 22 maj 2019 - 21:08

Witaj Olek, Od dawna usiłuję się dowiedzieć czy ten puls jest coś wart, rzeczywiście spawa bez odprysków?

Filmy pokazowe są beznadziejne niewiele z nich wynika.

pozdrawiam



#26 OSKIM

OSKIM

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 maj 2019 - 15:28

Witam wszystkich spawaczy i nie tylko !

Olek12xx dobrze że podzieliłeś się swoją wiedzą.

Też zastanawiam się nad tą spawarką. Czy można ją uznać za spawarkę uniwersalną ?  Zamierzam spawać trochę kwasówki,   troche stali a i może jakieś amelinium się pospawa czasem.

Czy ta spawarka da rade przyzwoicie pospawać kwasówke  do 3mm, czy raczej trzeba szukać tiga ?



#27 OSKIM

OSKIM

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 27 maj 2019 - 16:28

Czy koledzy uporali się z tym  pulsem , kilka osób już na to narzekało,  czyli  jest z nim jakiś problem ,czy to jednak kwestia ustawień?

Chciałbym coś kupić  i nie wiem czy warto go kupić czy szukać jakiejś markowej używki  w podobnej cenie?

Ogólnie firma Magnum ma sporo pozytywnych opini jak na chińczyka.



#28 olek12xx

olek12xx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 24 czerwiec 2019 - 20:21

Taa puls ogarnięty :) ale wcale nie jest to tak łatwo przekazać, jaką cyferkę ustawić żeby spawało równiutko i bez odprysków ... ustawienia ustawieniami ale jeszcze trzeba obserwować co się dzieje z jeziorkiem, słuchać jaki dźwięk spawania, może kiedyś mnie najdzie to nagram filmik, ale wydaje mi się że to powinien zrobić ktoś od Magnuma... z instrukcji jaką dodają nie wiele wynika...

Ja osobiście pojechałem do Krakowa, spakowałem maszynę i nie dość że poświęciłem swój czas to 130 km w jedną stronę + bramki na A4 :(, zajechałem do nich wściekły że ta spawarka nie spawa choćby nie wiem co... jakby jej nie ustawiał tak to dziadostwo nie spawa... i 5 minut później musiałem podkulić ogon ... Pan Andrzej szef serwisu pocykał pocykał i spawarka zaczęła pięknie bzyczeć aż mi ciary po plecach poszły ;) , patrzyłem tylko którędy uciec bo mi się wstyd zrobiło że najpierw na nich naskoczyłem a okazało się że nie słusznie... Pan Andrzej pokazał jak ustawiać i trochę z tego zrozumiałem ale wstyd mi było  i uciekłem jak najszybciej.... resztę już na warsztacie parę dobrych godzin zanim udało mi się ustawiać ją poprawnie.... złomu wszelakiej maści potworów naprodukowałem że hej.

Z moich obserwacji mogę tylko powiedzieć że spawanie pulsem jest całkowicie inne niż zwykły MAG, to się trzeba przestawić o 180 st. przede wszystkim to trzeba ustawiać znacznie mniejszy prąd do spawania tych samych elementów. Ta spawarka to bardzo fajny kombajn ale ustawiać ją trzeba się nauczyć  to nie jest tak hop siup... wydaje mi się że te trudy ustawienia wynikają z sterowania silnikiem że coś nie cyfrowo sterowany czy jakoś tak...

Jak bym miał kupować jeszcze raz to bym kupił ją znowu.

Pozdrawiam i spokoju życzę ;)



#29 jack1909

jack1909

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 12:19

Cześć wszystkim!

Jestem posiadaczem tej spawarki i mam dokładnie ten sam problem :) Jak w manualu idzie praktycznie idealnie tak w pulsie chyba raz udało mi się pospawać z pięknym dźwiękiem bzyczenia i to wszystko. Tak to zawsze są strzały trzaski i odpryski. Bawiłem się różnymi konfiguracjami zmianą indukcyjności w pełnym zakresie zmianą korekcji napięcia w jedną i drugą stronę sposobami prowadzenia rękojeści itd itd i przeważnie kończy się tym samym spora ilość odprysków i dziwny dźwięk spawania. To już w MMA wychodzą czystsze materiały z mniejszą ilością odprysków na materiale spawanym.

Mam prośbę do olek12xx jeśli możesz to naprowadź trochę bardziej nawet na próbę dwa-trzy ustawienia jakimi spawasz i jest ok a potem się to jakoś wydedukuje :) Bo na prawdę chwilami tracę cierpliwość z Panem Andrzejem z serwisu rozmawiałem już telefonicznie oraz z jednym z jego pracowników trochę mnie na kierowali coś jest lepiej ale jednak nie to co powinno być.

Jeśli możesz napisz na pw nr tel to zadzwonię i dopytam jak to wygląda z pkt operatorskiego osoby która tym spawa :)



#30 frank horrigan

frank horrigan

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 13:16

Z chińszczyzną jest tak że jedna maszyna na danych ustawieniach będzie szła a inna nie. "Pare dobrych godzin by ustawić maszynę na warsztacie" ...serio,raz jeszcze bys kupil ten sprzęt?  :blink:



#31 olek12xx

olek12xx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 22 lipiec 2019 - 21:43

To jest mój pierwszy MAG z pulsem i nigdy wcześniej pulsem nie spawałem, przez to też trudności w ustawieniach bo nawyki ze zwykłego maga przeszkadzają, pulsem spawa się inaczej... 

Spawał ktoś wcześniej pulsem i teraz dostał w ręce takiego magnuma? wszystkich co znam a spawali pulsem aluminium a teraz magnumem uznają że nie warto kasy na kemppi, ale to już inna bajka nie mam zamiaru się przepychać co lepsze ... mnie nie stać na EWM, Kemppi , Miller, Migatronic czy Lorch. 

Kupiłem sobie spawarkę taką na jaką mnie było stać i wiadomo że jak najtańsza to nie najlepsza... i jak ktoś kupuje malucha a oczekuje mercedesa to troche nie tego... spawałem aluminium i spawa świetnie, spawam stal czarną i czasami sobie strzeli albo trudno było na początku ustawić  bo spawam profile o różnych ściankach i różnych pozycjach. Do każdej spawarki trzeba się dopasować i jedna spawarka będzie bardziej pasowała jednemu spawaczowi a inny tą samą spawarką spawał nie będzie... 

a odpowiadając na pytanie : tak kupiłbym, mało tego w przyszłym miesiącu kupię drugą taką samą  :D !  

spawam nią teraz drutem 1.0 blachy o ściance od 1mm (jeden) - do 35mm i profile o ściance 3 - 10 i wszelkie ich kombinacje...

Jak już się opanuje ustawiania do jakiej grubości i pozycji jakie ustawienia spawa się całkiem ok, nie mam porównania do innych magów z pulsem.

Nikogo nie namawiam do tej spawarki, ja mam i jestem zadowolony.

Pozdrawiam



#32 jack1909

jack1909

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 13:30

To jest mój pierwszy MAG z pulsem i nigdy wcześniej pulsem nie spawałem, przez to też trudności w ustawieniach bo nawyki ze zwykłego maga przeszkadzają, pulsem spawa się inaczej... 

Spawał ktoś wcześniej pulsem i teraz dostał w ręce takiego magnuma? wszystkich co znam a spawali pulsem aluminium a teraz magnumem uznają że nie warto kasy na kemppi, ale to już inna bajka nie mam zamiaru się przepychać co lepsze ... mnie nie stać na EWM, Kemppi , Miller, Migatronic czy Lorch. 

Kupiłem sobie spawarkę taką na jaką mnie było stać i wiadomo że jak najtańsza to nie najlepsza... i jak ktoś kupuje malucha a oczekuje mercedesa to troche nie tego... spawałem aluminium i spawa świetnie, spawam stal czarną i czasami sobie strzeli albo trudno było na początku ustawić  bo spawam profile o różnych ściankach i różnych pozycjach. Do każdej spawarki trzeba się dopasować i jedna spawarka będzie bardziej pasowała jednemu spawaczowi a inny tą samą spawarką spawał nie będzie... 

a odpowiadając na pytanie : tak kupiłbym, mało tego w przyszłym miesiącu kupię drugą taką samą  :D !  

spawam nią teraz drutem 1.0 blachy o ściance od 1mm (jeden) - do 35mm i profile o ściance 3 - 10 i wszelkie ich kombinacje...

Jak już się opanuje ustawiania do jakiej grubości i pozycji jakie ustawienia spawa się całkiem ok, nie mam porównania do innych magów z pulsem.

Nikogo nie namawiam do tej spawarki, ja mam i jestem zadowolony.

Pozdrawiam

Jak pisałem wyżej, jeśli możesz podaj jakieś wstępne ustawienia do spawania w pozycji poziomej blach 3mm. wprawdzie wlasnie wyslalem w piątek na gwarancję bo się zepsuła po nie całym roku, tj raz właczała raz nie jak chciał panel to startował jak nie to nie. Ale podeśłij jakies ustawienia :)



#33 olek12xx

olek12xx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 12 sierpień 2019 - 21:34

Jak spawam na blachę #12 do profilu o ściance 6 to ustawiam tak:

puls / Hot Start - indukcyjność 6-7  - start 130 / 1.6 - prąd spawania 160 / 1.3- 2.1 - krater 110/1.8 - upalanie drutu 0.25 / 1.5

i spawam albo skokami 7mm - czekam aż się doleje i znowu 7mm i czekam aż się doleje itd.  jak strzela to  za powolny przejazd jak strzela tak w środku palnika to korekcja (wyświetlacz prawy) za wysoka, jak skwierczy jak zwykły mag to korekcja za niska, jak sypie kulkami to indukcyjność w górę.

 

Najważniejsza jest masa! musi być gruba! bez dobrej masy nic nie ustawisz... najpierw coś się trochę uda, już prawie prawie, a za 3 min to możesz sobie regulować kręcić i bez efektu ... jak byś nie regulował tak będzie nie tak..

zacisk masowy 250 A to za mało...

 

Taka esencja ;)



#34 swr80

swr80

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 123 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 22:47

olek, wrzuc jakis filmik jak to "bzyczy" i jakie spoiny kladzie jezeli to możliwe. Pozdrawiam



#35 olek12xx

olek12xx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 18 sierpień 2019 - 08:35

Filmik probowałem zrobić telefonem ale nic nie widać, tylko że coś błyska...

Załączone pliki



#36 SBR79

SBR79

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:49

Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowicjuszem w tym miejscu ale posiadaczem sprzętu jak w tytule.
Mam pytanie do osób obcującym z nim. Zacząłem bawić się w spawanie aluminium (wiem nie ten wątek ale problem jest w ustawieniach), na początek poszedł płaskownik 5mm grubości. Przy pierwszej spoinie na podwójnym pulsie (ustawienia fabryczne) było w miarę, łuska widoczna, puls było słychać, drut ładnie szedł (pomijam okopcenia bo mogło być za mało argonu lub średniej jakości, jakości jeszcze nie przetestowałem na innej butli). Zacząłem zmieniać parametry na mniejsze gdyż topiło materiał. Sedno problemu jest takie gdyż w miarę zmniejszania się amperażu zmniejsza się posuw drutu co skutkuje stapianiem się spoiwa przy dyszy. W instrukcji jest opisane, że posuw drutu jest dostosowany do natężenia i właśnie tą prędkość chciałbym zmienić bo robi się kropla przy samej dyszy co skutkuje zalaniem a mam zamiar spawać elementy grubości 1,5-2 mm a nie ma podanego jak zwiększyć. W ustawieniu 2 Puls MIG przy pierwszej kontrolce z rolkami i butlą jest możliwość ustawienia wypływu gazu przed spawaniem ale posuwu już nie mogę zmienić. Ma ktoś może na to lekarstwo?
Dziś wymienię zacisk na mocniejszy jak to kolega we wcześniejszym poście zasugerował ale nie sądzę by miało to jakieś powiązanie.

 

P.S. Może ktoś jest w posiadaniu ustawień parametrów spawania aluminium od producenta co by też było pomocne obecnie i dla potomnych.


Użytkownik SBR79 edytował ten post 29 sierpień 2019 - 11:00


#37 olek12xx

olek12xx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 29 sierpień 2019 - 20:52

zmniejsz korektę - na prawym wyświetlaczu, tak jak pisałem wcześniej .... im wyższa korekta tym łuk dalej od spoiny a bliżej palnika, korekta w dół to łuk bliżej spoiny. za niska korekta dźwięk jak w zwykłym magu i chlapie, za wysoka to strzela w środku w łusce i bardzo nie równa praca... w podwójnym pulsie musisz regulować prąd górny i jego korektę , prąd  dolny i jego korektę. pozdrawiam



#38 SBR79

SBR79

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 09:00

Ok, dzięki za sugestię nie omieszkam pogrzebać. Natknąłem się jeszcze na taki filmik, w którym spawają na podwójnym pulsie. Natomiast Pan. Edmund z serwisu poprzez kontakt przez sklep powiedział, że aluminium się spawa na pojedynczym pulsie. I bądź tu mądrym.



#39 SBR79

SBR79

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 31 sierpień 2019 - 00:28

Ok, dziękuję za sugestię, nie wiem dlaczego post się nie utrwalił, który napisałem wcześniej. Pogrzebię w ustawieniach ale dopiero po wekeend'zie. Od sprzedawcy dostałem info bym się skontaktował z P. Edwardem z serwisu, który przekazał info, że alu... powinno się spawać na pojedynczym pulsie. I bądź tu mądrym gdyż znalazłem film, od dystrybutora, że spawa alu na podwójnym pulsie.
Od 8.16 minuty by nie tracić czasu.


P.S.. Przepraszam za duplikat ale najwyraźniej odświeżanie zaszwankowało.

 

Witam ponownie.
Po przejściach z parametrami (pomijam okopcenia, są nieistotne) wyszło to co na załączonych zdjęciach. Zdjęcia również przedstawiają ustawione parametry. W myśl sugestii kolegi
@olek12xx korekcja została zmniejszona do stopnia, w którym nie „strzelało” problem nadal pozostał klejenia, którego efekt również załączam. Na moje jest zbyt mały posuw drutu. Testy przeprowadzane są na płaskowniku 5mm grubości i 10 cm długości, spoiwo drut AlMg5 1.2mm. Wymieniony uchwyt masowy na 600A. Nie zauważyłem aby rolki się ślizgały i ani razu drut się nie pogiął. Z chwilą rozpoczęcia na początku spawania jest w miarę przyzwoicie z czasem sytuacja wygląda jakby łuk się przemieszczał/cofał do palnika w efekcie dysza do wyrzucenia. Grzebałem w ustawieniach fabrycznych (SF – wolny wysuw drutu przed spawaniem) ale i to nie pomogło.
Parametry:
Załączony plik  IMG_20190902_202338.jpg   82,89 KB   11 Ilość pobrań
Załączony plik  IMG_20190902_202259.jpg   83,88 KB   9 Ilość pobrań

Spoina:
Załączony plik  IMG_20190902_202126.jpg   77,19 KB   11 Ilość pobrań

Palnik:
Załączony plik  IMG_20190902_202148.jpg   21,94 KB   9 Ilość pobrań

Posuw drutu:
tego filmiku nie mogę zamieśćic z powodu ograniczeń załączników.

@olek12xx, dzięki Ci za tą korekcję. Powyższy filmik ma się nijak do ustawień w moim kombajnie (pokazuje jedynie, że można spawać alu). Nie sądziłem, że muszę zejść do poziomu ponad -4. Po tym zaczęła się zabawa, super puls, czterotakt, hot start piękna sprawa. Spoina porównywalna jak na sprzęcie Kempii za około 35tyś, z którym miałem do czynienia jakiś czas temu ale z ustawień niewiele się zapamiętało.

Tu mam do Was jeszcze pytanie odnośnie ustawień w czterotakcie. Dotyczy hot startu, A max, A, A-krater jak dobieracie parametry? Dajecie to procentowo np.
hot start 20% prądu A max
A max 20% prądu bazowego
A-krater minus 20% prądu bazowego?


Użytkownik SBR79 edytował ten post 05 wrzesień 2019 - 10:51


#40 swr80

swr80

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 123 postów

Napisano 22 wrzesień 2019 - 16:21

Jaką spawarke renomowanej firmy w dobrej cenie polecacie 300-350A?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych