Skocz do zawartości


Zdjęcie

czarny nalot wokół spoiny i smugi na materiale 316

nalot spoiny 316

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 kerry2

kerry2

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 20 lipiec 2018 - 22:16

Na załączonych zdjęciach są elementy spawane TIG ze stali nierdzewnej 316.Jaka może być przyczyna że po elektropolerowaniu w mieszaninie  kwasu siarkowego i fosforowego,brzegi spoin są czarne a wokół biały nalot...?Dodam że drut do TIGa jest identycznie dobrany do materiału,gaz osłonowy Argon i te elementy nie pierwszy raz elektropoleruje.Nie ja je spawam dlatego nie wiem jaki błąd kolega popełnia że takie wychodzą po kąpieli w kwasach,Dodam że nie wszystkie wychodzą tak z jednego spawania....,więc to nie wina gazu,drutu czy spawarki.Może czasem elektrodę za daleko trzyma i przegrzewa materiał..?Załączony plik  DSC_0333.JPG   42,18 KB   7 Ilość pobrańZałączony plik  DSC_0334.JPG   44,72 KB   4 Ilość pobrańZałączony plik  DSC_0335.JPG   39,33 KB   6 Ilość pobrań



#2 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 21 lipiec 2018 - 08:28

To jest przegrzany materiał, brak dobrej osłony 



#3 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 21 lipiec 2018 - 10:52

Zgadzam się z Developers'em.

 

Chciałbym zauważyć dodatkowo że te spoiny wyglądają jakby ktoś dał dużego hefta migomatem a nie TIG'iem!!!. 

 

Tutaj mamy jakiegoś gluta wstawionego, jest zdecydowanie za dużo drutu, to też ma znaczenie ponieważ aby roztopić go musimy dłużej grzać przez co wprowadzamy zbyt wiele ciepła wypalając zbyt mocno składniki stopowe.

 

Tak gruba spoina nie ma uzasadnienia technicznego, ma złe właściwości mechaniczne, idealna to trójkątna lub lekko wklęsła...

 

Problemu z czyszczeniem by nie było, jeślibyśmy użyli mniej drutu, przez co mniej grzejemy materiał: w mniejszym stopniu wypalają się nam składniki stopowe oraz spoina ma ładniejszy kształt. W TIG uzyskuje się na ogół bardzo dobre wtopienie (przetop) nawet bez materiału dodatkowego (czyli drutu), szczególnie w 304 / 316 które często się spawa bez drutu (małe grubości) lub z minimalną ilością drutu 

 

W przypadku stali białej czyli tej 316 czy 304 po kolorze spoiny widzimy czy jest to właściwie pospawane, srebrna oznacza że jest ok ale jeśli zbliża się do szarej lub też czarnej oznacza że została przegrzana... po srebnej wystarczy szczotka ale po mocno szarej to kupa...


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#4 kerry2

kerry2

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 21 lipiec 2018 - 12:24

Tylko jeszcze chciałbym dodać,że poprzeczka nie przylega na styk do tulejki bo musi być mały odstęp (wymagania środka elementu który pracuje wewnątrz),może dlatego tyle drutu....Choć muszę przyznać że też mam przekonanie o przegrzaniu materiału,gdyż nie wszystkie takie są....






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych