Skocz do zawartości


Zdjęcie

lincoln speedtec 200c vs esab rebel emp 215ic vs oerlikon citomig 200mp


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 24 czerwiec 2018 - 17:16

Witam. Czy może Ktoś z was posiada którąś z wymienionych spawarek albo spawał którąś z nich, potrzebuje opinii na ich temat. Chce kupić jakiś fajny migomat z mma i tig. Prosił bym Was o jakieś porady bo w temacie spawarek jestem raczej zielony.

 



#2 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 20:05

Spawarka ktora robi wszystkie 3 opcje, to nie bedzie we wszystkich najlepsza.

Wedlug mnie, jezeli spawarka moze spawac metodami :

- MMA + TIG jest OK

- MMA, MIG/MAG jest OK

- MMA, MIG/MAG i TIG, bedzie bardziej do spawania metodami MMA i MIG, a co do TIG-u, to nie bedzie raczki z zaworem, i roznych TIG-owych opcji.

 

Wedlug wielu uzytkownikow, te 3 modele, ktore wymieniles, sa ponoc dobre.

A z Lincoln-a, to jest tez Lincoln Speedtec 180C (MMA i MIG/MAG), nie ma wyswietlacza, to moze ma mniej szansy sie psuc (ponoc sie troche psul, wedlug kilku osob, ktorych znam za granica).

 

A ten Oerlikon Citomig 200mp, wydaje sie dobry (jest kilka filmikow o nim na YouTub-ie).



#3 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 20:16

Oerlikon ma wysokie napiecie biegu jalowego (ponad 60V), takze w metodzie MMA, zajarzysz wszystkie elektrody, w tym celulozowe. Esab tez. ALe ten Lincoln Speedtec ma 51V.

I jeszcze jedno, Esab ma gwarancje 3 lata, a Oerlikon i Lincoln tylko 2 lata.



#4 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 22:39

Dzięki za odpowiedź. Esab raczej odpada za drogi, 7 tys za spawarkę jak dla mnie to przerost formy nad treścią choć z tego co czytałem to zarąbiście spawa. Planuje też kupić przecinarkę do metalu evolution raptor 355 więc lepiej kupić lincolna lub oerlikona za 4,5 tys i za 2,5 tys przecinarkę.

Co do Tiga to nie zależy mi zbytnio na nim choć nie ukrywam chciałbym spróbować tej metody ale najbardziej zależy mi na Mig/Mag i MMA.

Piszesz że lincoln ma napięcie biegu jałowego 51V to źle (mało)?



#5 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 26 czerwiec 2018 - 13:07

Jezeli bys chcial spawac niektorymi elektrodami, trudnymi do zajarzenia luku, to mozes miec klopoty, bo im wieksze napiecie biegu jalowego, tym lepiej. Mam na mysli np. elektrody celulozowe (trzeba przynajmniej 60V). Ale moze nie bedziesz je nigdy uzywac, skoro one sluza szczegolnie, do spawania rurociagow, bo spoiny, sa bardzo szczelne.

 

A czy koniecznie chcesz taki przenosny MIG/MAG z MMA ? Bo Lincoln-a MIG/MAG-i warsztatowe tez sa na 230V i sa bardzo wytrzymale (np. Lincoln Powertec 271C za okolo 4800zl, albo Lincoln Powertec 191C za 4400 zl, a te sa nie do zajechania, bo to jest system transformatorowy, bez elektroniki, ale spawa pradem stalym, takze spoko. Pewnie ma tylko wbudowany jakis prostownik, albo cos takiego, skoro spawa pradem stalym).

 

Ale z tych modeli, ktore podales, to Oerlikon Citomig 200 MP, ma najlepsze parametry. :)



#6 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 26 czerwiec 2018 - 22:38

Raczej elektrodami celulozowymi nigdy nie będę spawał. Chcę taką przenośną spawarkę, po spawaniu zwijam i okładam na regał nie zastępuje mi miejsca, jakbym spawał często to nawet bym się nie zastanawiał tylko brałbym dużego miga na kółkach.

Ten oerlikon ciekawy tylko nigdzie go nie spotkałem zawsze albo esab, kemppi, lincoln lub stare bestery i ozasy. Ciekawe jak z częściami i serwisem jest, a tak w ogóle to z jakiego kraju pochodzi ta firma.

Co do parametrów to cykl pracy trochę lepszy ma lincoln, napisz może coś więcej o parametrach które przemawiają na korzyść oerlikona.

Zauważyłem porównując dane techniczne że np w MIG/MAG napięcie biegu jałowego w oerlikonie jest 35V a w lincolnie 51V, robi to jakąś różnicę?

Też prąd spawania w MIG/MAG lincoln ma 20-200A a oerlikon 30-200A ma to jakieś większe znaczenie czy nie bardzo?

Pozdrawiam.



#7 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 27 czerwiec 2018 - 08:41

Co do tego napiecia, to w Lincoln-ie jest wyzszy w MIG/MAG-u, bedzie Ci sie lepiej spawac niz Oerlikon-em mysle.

 

Lincoln posiada w Polsce najwiecej punktow serwisowych. Oerlikon ma bardzo malo.

Oerlikon jest firma grupy francuskiej Air Liquide. Ostatnio (nie pamietam kiedy dokladnie) Lincoln Bester wykupil Air Liquide.

 

Ale tak se mysle :), ze moze zamiast modelu Lincoln Speedtec 200C, byloby jescze lepiej i taniej kupic model : Lincoln Speedtec 180C.

Speedtec 180C nie ma wyswietlacza (ktory, wedlug kilka osob z zagranicy sie psul czesto) i ma tylko metody MMA i MIG/MAG. Im wmniej ma spawarka metod, tym mniej bedzie miala szanse sie zepsuc. 

 

Ja bym kupil Lincoln-a Speedtec 180C (a moc spawania ma praktycznie taka sama jak Speedtec 200C).



#8 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 27 czerwiec 2018 - 22:22

Dzisiaj dzwoniłem do sklepu https://www.sklep.ass.info.pl i pytałem się o lincolna i oerlikona, którą by polecił, nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Jedynie co powiedział to że oerlikon ma masywniejszy podajnik (cały metalowy), i że jest mocniejszy na elektrodzie, co do napięcia biegu jałowego w MIG/MAG 35V oerlikona (51V lincolna) odpowiedział że jest bardziej bezpieczna.

Co do serwisu oerlikona nie ma żadnych problemów u nich, oerlikon został przejęty przez lincolna.

Sam już nie wiem co wybrać mam mętlik w głowie, w internecie nie ma prawie nic o oerlikonie tak samo na youtube jedynie jakieś krótkie prezentacje.

Tutaj gościu pokazuje spawanie tym oerlikonem

Jeśli chodzi o speedteca 180 to wole kupić coś ze synergią, nigdy nie spawałem mig/mag i raczej trudno na początku mi by było ją ustawić.



#9 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 28 czerwiec 2018 - 08:14

Aha. Ale jezeli, chodzi o ustawianie parametrow spawania MIG/MAG, to sa rozne tabele w internecie, co do mocy/predkosci drutu ... I chyba na Speedtec-u 180 C, gdy otwierasz, to jest taka tabela na tych dzwiczkach.



#10 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 28 czerwiec 2018 - 08:52

@Sonthin Dokładnie, jak już kupować sprzęt za taką kasę, to tylko synergia. Mam takiego Oerlikona i daje radę. Wyświetlacz bardzo ułatwia i uprzyjemnia pracę, nie wróciłbym już do półautomatu z gałkami. A co do serwisu, to obecnie jest coś takiego jak 'door to door' - zamawiasz kuriera, i nie interesuje Cię, czy jest 10km od Ciebie czy 500.

Branie pod uwagę ilości punktów serwisowych w przypadku zakupu nowej, markowej spawarki, to chyba jakiś relikt przeszłości...

 

ps. i nie przejmuj się jakimiś wyimaginowanymi parametrami, jak napięcie biegu jałowego, czy minimalnymi różnicami w prądzie spawania, bo to tak naprawdę w 99,9% przypadków nie ma kompletnie żadnego znaczenia.

 

I ostatnie, jaką byś nie kupił maszynę 3w1, to musisz zdawać sobie sprawę, że główną i dobrze wykonywaną pracą, będzie spawanie półautomatem. Tig będzie okrojony, na 'zadraskę', do jakichś pierdółek,  elektroda też będzie nadawała się głównie do jakichś małych prac, heftowania, ewentualnie spawania elektrodami rutylowymi.


Użytkownik maniek669 edytował ten post 28 czerwiec 2018 - 09:03


#11 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 28 czerwiec 2018 - 13:10

Dokladnie. Jak 3 w 1. To polautomat bedzie najlepszy, MMA to jeszcze du rutylowych OK, a TIG to juz w ogole :(.

Trzeba wiedziec, jaka metoda chce sie spawac.



#12 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 28 czerwiec 2018 - 23:13

Maniek669 możesz napisać coś więcej o tym oerlikonie jakieś wady, zalety, jak idzie spawanie elektrodą, spawałem raz kemppi minarc 180 i elektrodą spawało się super czy na oerlikonie będzie podobnie.



#13 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 07:01

Nie wiem czy będzie podobnie, bo do spawania elektrodą mam spawarkę EWM PICO 160 CEL PULS, i nie bawię się w spawanie elektrodą półautomatem. Zależy do czego chcesz - jak krótki przedłużacz, krótkie spoiny na niedużym prądzie w pozycji PB, elektroda rutylowa, to pewnie będzie ok i jako amator nie zauważysz nawet różnicy. Jak coś poważniejszego, to nie będzie żadnego porównania do elektrodówki kemppi.

 

A jakie wady i zalety byś chciał? Oerlikon jako półautomat spawa poprawnie, synergia działa, no i co tu jeszcze filozofować?

Amatorowi wystarczy w 100% jako dobry półautomat, i średnia elektroda. O tigu zapomnij - tig lift jest praktycznie nieużywalny.



#14 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 10:14

I jak ten EWM PICO 160 CELS PULS ? Fajnie sie nim spawa elektroda ? Uzywales juz funkcje Puls ?



#15 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 01 lipiec 2018 - 10:53

Chyba kupię tego oerlikona i mam jeszcze kilka pytań co do osprzętu:

 

1. Jaki uchwyt kupić:

    a) https://www.sklep.as...o-3m-p-204.html

    B) https://www.sklep.as...o-3m-p-211.html

    c) https://www.sklep.as...o-3m-p-210.html

 

2. Jaki gaz CO2 czy AR/CO2

 

3. Jaką butlę, dużo jest 8 litrowych ale to chyba za mała i czy lepiej kupić nową czy używaną i jak to jest przy wymianie tzn. czy wymieniają butle czy nabijają, myślę o takiej:

    a) https://allegro.pl/b...a6ab870#thumb/4

 

4. Jaki reduktor z rotametrem czy bez, czy jednostopniowy czy dwu

    a) https://www.spaw.skl...224,sp,333,1671

    B) https://www.spaw.skl...222,sp,333,1645

 

5. Jaki kabel do uchwytu elektrodowego i do masowego, chce 5m

    a) 16mm2

    B) 25mm2

    c) 35mm2

 

6. Przyłbice kupię Speedglas 100 chyba że macie inne propozycje

 

Chce wszystko kupić do soboty. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i proszę o następne, dla nie których moje pytania mogą wydawać się głupie ale tak jak pisałem na początku dopiero zaczynam przygodą z migomatem.

Pozdrawiam.


Użytkownik Sonthin edytował ten post 01 lipiec 2018 - 10:55


#16 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 07 lipiec 2018 - 13:40

1) A nie lepiej kupic jakis uchwyt oryginalny do Oerlikon ?

Ale jak chcesz, te Binzel-a tez sa OK.

 

2) Co do gazu, to zalezy co chcesz spawac, jezeli aluminium, to Argon 100%

Jezeli stal nierdzewna, to CO2/Argon

Jezeli stal klasyczna, to nawet MAG-em mozna spawac, czyli samym CO2 (a sa tez druty samooslonowe do klasycznej stali, gdzie w ogole nie musisz uzywac gazu oslonnego).

 

 

3) Jezeli czesto spawasz, to wez najwieksza butle jaka produkuja :) , bo ci wyjdzie taniej.

 

4) Reduktor mozesz wziasc ten Perun tanszy. Ma dwa zegary, jeden do cisnienia, drugi do ilosci gazu, co zostalo w butli.

 

5) Kabel jak biezesz po 5m dlugosci, to wes przekroj 25 mm2, i bedzie dobrze. ;)

 

6) Przylbice firmy Speedglas i Oerlikon, sa najlepsze na swiecie, takze ta co proponujesz jest OK. Co prawda, jezeli duzo spawasz, to kup jakas przylbice z nawiewem, to sie nie bedziesz trul, bo opary spawalnicze sa bd niezdrowe. 


Użytkownik Mikolaj1992 edytował ten post 07 lipiec 2018 - 13:46


#17 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 08 lipiec 2018 - 19:42

Już wszystko kupiłem, dzięki za odpowiedź.



#18 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 09 lipiec 2018 - 10:06

Jak pospawasz, to napisz jak sie sprawuje ten sprzet.  :)



#19 Sonthin

Sonthin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 09 lipiec 2018 - 23:01

Witam. Pospawałem trochę w sobotę i powiem że jestem zadowolony. Oerlikon spawa zarąbiście jak dla mnie który nigdy nie miał kontaktu z migomatem. W trybie MMA zajarzenie elektrody to bajka i ogólnie fajnie się spawa nawet zasadowymi oczywiście bez żadnego suszenia ale w porównaniu do miga to jednak nie ta klasa spawania, przede wszystkim czystość spawania, szybkość, wygląd spoiny, wygoda i wiele innych czynników przemawiają za metodą MIG/MAG.

Co do samego spawania MIG/MAG to lepiej mi się spawa może inaczej lepiej mi się odnaleźć w trybie synergicznym niż manualnym, ustawiam sobie grubość materiału a jak potrzeba to koryguje sobie jeszcze szybkością podawania drutu, można ustawić 0-40% wolniej lub 0-40% szybciej, nawet po odgłosie spawania słychać że parametry są dobrze ustawione bo fajnie syczy, muszę jeszcze pobawić się ustawieniem indukcyjności, są jeszcze inne ustawienie ale na razie nic nie ruszam przynajmniej nie na tym etapie mojego spawania.

Co do trybu manualnego to wziąłem ustawienia z jakiejś tabelki z internetu, ustawienia napięcia i podawanie drutu dla danej grubości materiału i nawet po odgłosie spawania było słychać że to nie to i spawało się też trochę gorzej jak bym trochę pokręcił, popróbował to na pewno było dobrze ale widząc jak spawało mi się w trybie synergicznym przełączyłem z powrotem na ten tryb. TIGa na razie nie próbowałem ale w sobotę coś tam spróbuje.

Super się spawa w tej przyłbicy speedglasa.

 

Kilka moich spawów

Załączony plik  20180709_193623.jpg   115,45 KB   5 Ilość pobrań

 

Spawanie z dołu do góry

Załączony plik  20180709_195541.jpg   59,21 KB   5 Ilość pobrań

 

Blacha 1 mm

Załączony plik  20180709_202854.jpg   110,39 KB   5 Ilość pobrań

Załączony plik  20180709_202910.jpg   63,77 KB   5 Ilość pobrań

 

Tak jak mówiłem jest to moje pierwsze spawanie migomatem, ale i tak ważniejszy jest spawacz niż spawarka, duży wpływ na spoinę ma trzymanie uchwytu, ruchy ręką itp. niż te całe ustawienia i funkcję (gadżety).

Pozdrawiam.



#20 Mikolaj1992

Mikolaj1992

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 10 lipiec 2018 - 07:50

Dziekuje Ci bardzo za fajny opis spawania tym sprzetem. To sie bd ciesze, ze pasuje  :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych