Skocz do zawartości


Zdjęcie

pierwsze kroki w spawaniu i oznaczeń w rysunkach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Marcin2018

Marcin2018

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 24 czerwiec 2018 - 15:59

Witam  

Proszę o pomoc zaczynam pierwsze kroki ze spawaniem i już trafiłem na problem mianowicie rysunek techniczny znam na poziomie podstawowym ale nie znam nowych oznaczeń których wcześniej nie widziałem czyli oznaczenia spoin, google troszkę podpowiedziało tylko nie wiem czy to dobrze interpretuję 

trafiłem na takie oznaczenia ( w załączniku foto)

rys1 przedstawia spoinę pachwinową ( trójkąt) wykonana na całym obwodzie złącza spawanego ( kółko) w czasie montażu konstrukcji (podobne do flagi) a cyfra 3 oznacza grubość spoiny??

rys2 przedstawia spoinę typu V wykonana na całym obwodzie złącza spawanego ( kółko) a cyfra 3 oznacza grubość spoiny??

rys2 przedstawia spoinę pachwinową ( trójkąt) wykonana na całym obwodzie złącza spawanego ( kółko)a cyfra 3 oznacza grubość spoiny??

 

Panowie i czy jest gdzieś zaznaczone ta tych rysunkach jaką metodą ma być wykonane spawanie ?

a jeśli już jest zaznaczone to na przykład jak?

czy w tych 3 przypadkach spaw ma być ciągły czy w odcinkach np 10 odcinków po 30 mm

 

 w załączniku załączyłem jeszcze jeden rysunek tych strzałek ona jest ciągła i pod nią jest jeszcze przerywana linia i właśnie tego nie wiem co ona oznacza? czy to właśnie chodzi o spaw ciągły?

ja na przykładowych rysunkach mam wszędzie jedną ciągłą strzałkę bez tej przerywanej.

 

z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam  

 

 

Załączone pliki



#2 tommygsx

tommygsx

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 27 czerwiec 2018 - 23:28

Witaj.
cyfra 3 przy spoinie pachwinowej oznacza wielkość spoiny.
cyfra 2 przy spoinie doczołowej oznacza grubość spawanego materiału,a co za tym idzie wielkość spoiny ale w głąb nie wielkość spoiny jak niektórzy myślą szerokość lica, bo to reguluje norma i klasa w jakiej ma być wykonane złącze
tak jak w pierwszym cyfra 3 przy spoinie pachwinowej oznacza wielkość spoiny (najlepiej spoinomierzem sprawdzić)

Na rysunku nie ma metody, to ustala się się z klientem jaką metodą ma być spawane, możesz otrzymać instrukcję technologiczną spawania WPS i w niej są zawarte wszystkie szczegóły jeżeli chodzi o metodę spawania jak i parametry (nastawy) spawarki, w jakiej osłonie i jaki topnik, czy podgrzewać materiał itd...

rysunek tych strzałek to nie oznacza spoin przerywanych tylko od której strony jest wykonana spoina, czy z widocznej, czy przeciwnej, w europejskich oznaczeniach stosuje się oznaczenia a) chyba, że dokumentację sporządza "świeżak" i się nie zmieścił to może użyć oznaczeń b )
spoiny przerywane są oznakowane np: a2 (trójkąt) 6x 30(50) - co oznacza 6 spoin 30mm długości przerwa pomiędzy nimi 50mm

Użytkownik tommygsx edytował ten post 28 czerwiec 2018 - 00:24





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych