Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem ze spoiną


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 02 maj 2018 - 17:40

Jest to mój pierwszy post więc na wstępie się przywitam: Dzień dobry :)

Sprawa wygląda tak: spawam... to może za duże słowo... usiłuję spawać Welder Fantasy Jet III. Do niedawna całkiem nieźle mi się spawało ale od pewnego czasu dzieje się to: (patrz załącznik).

Jako że nie posiadam doświadczenia w spawaniu (ukończyłem kurs spawania TIG więc wiem jak to powinno wyglądać i znam podstawy). Na wypróbowanie samej spawarki jeździłem do kolegi. Spawał nią aluminium, czarną, nierdzewkę i nie było problemu. Na początku mnie też nawet nieźle szło ale zaczęły się schody.

Nie wiem w czym może tkwić problem, jak widać na załączonych zdjęciach w spoinie pojawiają się pory a przy spawaniu pryska jak z migomatu. Objawy podobne do braku gazu osłonowego.

Będę wdzięczny za sugestię. Dziękuję i pozdrawiam

 

Załączone pliki



#2 sdb

sdb

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 113 postów

Napisano 02 maj 2018 - 18:50

Faktycznie wygląda jak brak gazu. Jaką wydajność gazu masz ustawioną?



#3 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 02 maj 2018 - 19:04

Próby były robione od 6-15 a nawet trochę więcej. Bez zmian. Ponadto zawór wydaje dziwne odgłosy. 

P.S. Argon to 4.6 ale takim spawałem wcześniej i nie robił problemów.


Użytkownik Beryl edytował ten post 02 maj 2018 - 19:06


#4 rafalito

rafalito

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 02 maj 2018 - 19:24

a to jaka stal? czarna? wyglada jakby bylo wypiaskowane (lub zeliwne)...przy czarnej tez mi sie tak dzialo, jakis syf wychodzil z metalu i upalalo elektrode pomimo zabielenia brzegow. 

Sprawdz podpiecie weza od gazu czy nie przygiety gdzies   



#5 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 02 maj 2018 - 19:31

To jest czarna stal. Wyczyściłem ją jak mogłem. Papier, lamelka, szczotka druciana a nawet odtłuszczanie i opalanie. Zero reakcji.


Myślicie, że to może być problem z zaworem?

a i jeszcze jedno, nie działa 2T przy 4T łuk się zajarza i spawa,z parchami ale spawa. Przy 2T "iskra" skacze po materiale i nic więcej.


Użytkownik Beryl edytował ten post 02 maj 2018 - 20:59


#6 rafalito

rafalito

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 02 maj 2018 - 20:58

jakbys mial nakladke (szklana rurka z kulka) na dysze to bys wiedzial dokladnie ile gazu daje na wylocie, jednak z tego co piszesz wydaje sie ze to wina spawarki 


Użytkownik rafalito edytował ten post 02 maj 2018 - 20:58


#7 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 03 maj 2018 - 11:24

Wszystkie takie głupoty jak połączenia, szczelności, dokręcenie itp sprawdzone wielokrotnie. Nie zawracałbym przecież ludziom głowy durnotami bez sprawdzenia podstaw.



#8 guri

guri

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 05 maj 2018 - 07:07

to kolego podepnij inną butlę, może mieszanką spawasz



#9 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 05 maj 2018 - 14:02

to kolego podepnij inną butlę, może mieszanką spawasz

To już musiałaby być kombinacja dostawcy a tego nie jestem w stanie sprawdzić. Na butli jak byk stoi że to Argon.



#10 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 05 maj 2018 - 17:32

To już musiałaby być kombinacja dostawcy a tego nie jestem w stanie sprawdzić. Na butli jak byk stoi że to Argon.

prawdopodobnie po prostu argon jest zanieczyszczony, co czasem się zdarza. Musisz wymienić butlę u dostawcy, lub dla sprawdzenia podpiąć inną.



#11 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 05 maj 2018 - 19:04

Jaką porcelankę masz ? 4-6-8 ? Schowaj elektrodę wystaw ją z 5mm i ciągnij po materialne nie w powietrzu i zobaczysz, że nie za pieni się ;) 

Materiał zabielony, elektroda ostra gazu 10-12 zależy od porcelanki. 



#12 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 05 maj 2018 - 22:41

Jaką porcelankę masz ? 4-6-8 ? Schowaj elektrodę wystaw ją z 5mm i ciągnij po materialne nie w powietrzu i zobaczysz, że nie za pieni się ;)

Materiał zabielony, elektroda ostra gazu 10-12 zależy od porcelanki.

Używam porcelanki 8 (najczęściej).  Jeśli możesz to napisz mi tutorial postępowania (ale tak krok po kroku) i jakiego efektu mam się spodziewać? Bo rozumiem, że chodzi o diagnostykę.



#13 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 05 maj 2018 - 23:45

Poradnik? 

Przeszperaj całe forum znajdziesz odpowiedz na swój problem. Lub udaj się na jakiś kurs lub coś. 

Tak samo może Ci walić pory po drucie, może masz do tlenówki nie topik do tiga. 

Napisałem Ci blacha wydarta do białego, bo na zdjęciach widać nic zasyfiała rdzą korozją, elektroda wyciągnięta z 5mm ostra bo po zdjęciach widać kołkiem spawane... I ciągniesz porcelanką po materiale czarna stal musi mieć bardzo dobra osłonę jak jej brak masz pory gotuje sie. 



#14 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 06 maj 2018 - 08:11

Poradnik? 

Przeszperaj całe forum znajdziesz odpowiedz na swój problem. Lub udaj się na jakiś kurs lub coś. 

Tak samo może Ci walić pory po drucie, może masz do tlenówki nie topik do tiga. 

Napisałem Ci blacha wydarta do białego, bo na zdjęciach widać nic zasyfiała rdzą korozją, elektroda wyciągnięta z 5mm ostra bo po zdjęciach widać kołkiem spawane... I ciągniesz porcelanką po materiale czarna stal musi mieć bardzo dobra osłonę jak jej brak masz pory gotuje sie. 

Mam uprawnienia na TIGa i wiem jak powinna wyglądać spoina, wiem jak przygotować materiał i jak zaostrzyć elektrodę. Nie spawam zawodowo jednak podstawowe informacje mam. Stal ze zdjęć jest oczyszczona (To co widać na drugim zdjęciu to góra, której nie czyściłem ponieważ w tym miejscu nie spawałem a spoina tam widoczna to próba po migomacie) a efekt wizualny wynika z pracy urządzenia. Drut jest dobrany prawidłowo. Liczyłem, że gdzieś popełniam jakiś błąd  i to on jest winieni a nie uszkodzenie samej spawarki  a wychwycę go mając opis. Niestety...



#15 rafalito

rafalito

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 06 maj 2018 - 17:35

wez po prostu kawalek blachy czarnej cokolwiek i zacznij od zwyklego napawania (wiadomo blacha oczyszczona do bialego, elektroda ostra itp. jak developers napisal)

przyloz palni maks. blisko i jak dalej bedzie sie "gotowac" to problem ze spawarka jest...a tak wogule jakiej elektrody uzywasz? czerwonej? zielonej? (bo zielona do alu)



#16 Beryl

Beryl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 06 maj 2018 - 17:58

wez po prostu kawalek blachy czarnej cokolwiek i zacznij od zwyklego napawania (wiadomo blacha oczyszczona do bialego, elektroda ostra itp. jak developers napisal)

przyloz palni maks. blisko i jak dalej bedzie sie "gotowac" to problem ze spawarka jest...a tak wogule jakiej elektrody uzywasz? czerwonej? zielonej? (bo zielona do alu)

Elektroda czerwona (wcześniej używałem złotej ale kumpel spawacz mnie wyśmiał). "Na sucho" słychać jak gaz wypływa. Dziś robiłem testy i zawór obecnie nie piszczy. Wykluczyłbym jeszcze ten Argon bo i tak jest na granicy (4,6) ale nie mam gdzie kupić 5.

Mały update na płaskim wychodzi całkiem nieźle, tworzy się ładny łuskowaty garb bez porów ale pachwiny nadal z kraterami a rura to już kaplica po całości.


Użytkownik Beryl edytował ten post 06 maj 2018 - 18:39


#17 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 06 maj 2018 - 20:34

Na pachwinie nie powinno Ci porować bo osłona odbija się od ścian po czym tworzy osłonę, na złączach doczołowych prędzej wywali pory niż na pachwinie. Złota elektroda, łuk jest bardziej stabilny niż na czerwonej a na czerwonej eletrodzie jest dużo toru i pod czas ostrzenia elektrody jest większe promieniowanie niż przy złotej, było to na forum bardziej promieniotwórcze. Co jeszcze do pachwin twoich po patrz jak na youtube spawają, bo tez może być ze nie tak trzymasz uchwyt. Zmień stal na inną czarną bo może mieć za dużo węgla. 


Użytkownik Developers edytował ten post 06 maj 2018 - 20:35


#18 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 06 maj 2018 - 20:36

wez po prostu kawalek blachy czarnej cokolwiek i zacznij od zwyklego napawania (wiadomo blacha oczyszczona do bialego, elektroda ostra itp. jak developers napisal)

przyloz palni maks. blisko i jak dalej bedzie sie "gotowac" to problem ze spawarka jest...a tak wogule jakiej elektrody uzywasz? czerwonej? zielonej? (bo zielona do alu)

Jaki problem ze spawarką? Chłopie, nie masz pojęcia to nie gadaj... Nie ma możliwości, żeby problem ze spawarką mógł powodować pory...

 

Po co wprowadzasz ludzi w błąd?


Użytkownik maniek669 edytował ten post 06 maj 2018 - 20:44


#19 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 06 maj 2018 - 20:38

Mam uprawnienia na TIGa i wiem jak powinna wyglądać spoina, wiem jak przygotować materiał i jak zaostrzyć elektrodę. Nie spawam zawodowo jednak podstawowe informacje mam. Stal ze zdjęć jest oczyszczona (To co widać na drugim zdjęciu to góra, której nie czyściłem ponieważ w tym miejscu nie spawałem a spoina tam widoczna to próba po migomacie) a efekt wizualny wynika z pracy urządzenia. Drut jest dobrany prawidłowo. Liczyłem, że gdzieś popełniam jakiś błąd  i to on jest winieni a nie uszkodzenie samej spawarki  a wychwycę go mając opis. Niestety...

 

Albo argon zanieczyszczony, albo nieszczelność, albo zajebane sitko - trzeba je wymienić. Spawarka jest na bank ok. Jedynym możliwym problemem powodującym pory jest niepełna osłona argonowa.

 

Wymień dla sprawdzenia tuleję prądową i sitko, bo to też może być powód i nie jarzenia, i porów, jeśli jest to zużyte i zanieczyszczone.


Użytkownik maniek669 edytował ten post 06 maj 2018 - 20:56


#20 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 06 maj 2018 - 20:41

Aaa przypomniało mi się, jak pory będzie CI dalej walić kup se druta do kwasówki i nie wywali :D 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych