Skocz do zawartości


Zdjęcie

1/2 V rura "czarna" i blacha "kwas"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 magwod

magwod

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 kwiecień 2018 - 10:11

Witam,

 

zapytanie moje jest takie - jaka powinna być temperatura podgrzewania wstępnego dla połączenia na spoina doczołowa 1/2 V, złącze teowe, rury P355NH grubość ścianki 24,61 oraz płyty / blachy #50 w gat. 1.4541. Korzystając ze wzoru Seferiana dla #24,61 P355NH to temp.~103 st. C. Metoda MAG, wybrany drut - ESAB - OK Autorod 347Si, mieszanka 82% Ar + 18% O2. 

Ewentualnie proszę o jakieś sugestie z doborem parametrów.

Czy po spawaniu należy jeszcze przeprowadzić obróbkę cieplną? 

Proszę o wyrozumiałość, jestem tu nowa.

 

Pozdrawiam :)



#2 OlekWaWa

OlekWaWa

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 13 kwiecień 2018 - 11:58

Nie wiem jak wykorzystałaś wzor Seferiana, poniewaz w nim jest mowa o równowazniku węgla. W stalach nierdzewnych mówimy o rówoważniku chromu i niklu.
co do spawania i metody 135 to staraj się by ciepło wprowadzone do złącza było ponizej 1kJ/mm. Temperatura miedzysciegowa max 150stopni.
martwi mnie także mieszanka którą masz. Dla małych parametrów czyli przy łuku zwarciowym dał bym Ar+He+(2-3%)CO2- zwiekszy stabilność jarzenia się łuku, oraz poprawi zwilżalność stopiwa. Ewentualnie Ar+He+(1-2%)O2, da to wieksze utlenianie powierzchni spoiny, zwiekszy zwulzalność oraz bedzie stabilizowało jarzenie łuku. 
Jeśli masz zamiar raczej szybciej jechać i z większymi parametrami że łuk będzie natryskowy to wtedy Ar+(1-2%)O2.


#3 magwod

magwod

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 13 kwiecień 2018 - 13:34

Wzor Seferina wykorzystałam tylko w odniesieniu do blachy P355NH. Mój błąd - ta mieszanka była w odniesieniu do P355NH.

 

A co gdyby do mieszanki dodać azot?

Wtedy zamiast metodą MAG spawać to metodą MIG - wtedy z mieszanką gazu - Ar + 1,8% N2 + 30 % He + 0,03 NO lub Ar + 2%N2 + 20% He? Co byłoby lepsze?



#4 OlekWaWa

OlekWaWa

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 13 kwiecień 2018 - 14:00

nie zwróciłem uwagi ze chcesz łączyc stal czarna z nierdzewka, wiec temat bardziej złożony. by było trzeba przeanalizować WYKRES SCHAFFLERA, by dobrac pierw materiał dodatkowy, czytaj sprawdzic czy ten co podałas da radę i dopiero potem martwic się gazami. 
No chyba, ze nie interesuje Cie przyszła korozja elementów 


#5 magwod

magwod

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 13 kwiecień 2018 - 14:55

Załączam plik jpg. lepszy byłby Drut ESAB OK Autrod 385, ale nie zawiera w sobie, Niobu czy tytanu aby stabilizować strukturę austenitu. Dlatego wybór padł też na OK Autorod 347Si. <- te druty to do metody MAG.

 

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych