Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spawalnik i kontroler jakości w jednym


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 OlekWaWa

OlekWaWa

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 23 styczeń 2018 - 12:13

Dzień dobry
Jestem zatrudniony w firmię X jako spawalnik. Całkowicie nowe stanowisko w tej firmie (wcześniej go nie było). Firma ma zamiar wdrożyć 1090, 3834. Wedle tych norm w firmie powinien być zatrudniony główny spawalnik, dział kontroli jakości.
Na potrzeby audytu i wdrożenia powyższych norm w firmie był by zatrudniony zewnętrzny (główny spawalnik), którego zadanieim było by poprowadzenie wdrażania tego wszystkiego.
Moim zadaniem było oczywiście późniejsze kwalifikowanie technologii, przedłużanie uprawnień spawaczom itp rzeczy plus z racji tego że firma jest mała bym jednocześnie był kontrolerem jakości. Wiem że w wiele małych firmach takie coś funkcjonuje, że jedna osoba jest jak gdyby na dwóch stanowiskach, ale nie wiem jak jest to rozpisane potem w strukturze firmy by było dobrze.
Proszę o pomoc i wszelkie sugestie. Pozdrawiam!#2 sdb

sdb

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 84 postów

Napisano 23 styczeń 2018 - 20:24

Miałem jakiś czas temu podobną sytuację. Spawalnik nie może być kontrolerem jakości w firmie której pracuje. Osobiście nie wierzę, że gdzieś coś takiego funkcjonuje, bo to przeczy wszystkiemu bez względu na wielkość firmy. Natomiast słyszałem o innych ciekawych rozwiązaniach. Mianowicie inżynier spawalnik posiadający kwalifikacje kontrolera złączy spawanych pracuje jako główny spawalnik w firmie X, a w firmie y zatrudniony jest jako kontroler jakości, jego kolega posiadający identyczne kompetencje dla odmiany w firmie Y jest spawalnikiem, a w firmie X robi w kontroli. U nas w firmie jest jeszcze inaczej. Podpisaliśmy umowę z firmą zewnętrzną. Spawacze wiedzą na co zwracać uwagę. Natomiast jak klient życzy sobie protokoły, to przyjeżdża kontroler, wystawia co trzeba, mailem przychodzi faktura i po sprawie. Rzecz jasna w strukturze firmy jest wszystko opisane i co ważniejsze przejrzyste.

Może trochę pomogłem.

Pozdrawiam

sdb#3 Bu-cyrus

Bu-cyrus

  Weteran

 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 695 postów

Napisano 23 styczeń 2018 - 20:37

 Osobiście nie wierzę, że gdzieś coś takiego funkcjonuje, bo to przeczy wszystkiemu bez względu na wielkość firmy.

Pozdrawiam

sdb

Anomalia się zdarzają. U mnie w firmie w kabinie spawalniczej pracował na etacie spawacza IWE. Natomiast inny spawalnik IWE na polecenie szefa firmy dokonywał odbioru VT jako kontroler jakości. 


Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#4 OlekWaWa

OlekWaWa

  Nowicjusz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 24 styczeń 2018 - 11:42

Jesteście tego pewni?

Kontaktowałem się w tej sprawię także z jednym doktorem z politechniki. powiedział mi że:

"normy 1090 i 3834 dopuszczają przypadek kiedy Główny Spawalnik jest jednocześnie Kierownikiem Zakładowej Kontroli Jakości. Nie ma tutaj konfliktu interesów.

Konflikt interesów byłby gdyby jednocześnie taki Spawalnik i Kierownik Kontroli byłby Szefem Produkcji."

Tylko nie wiem jak to wtedy wygląda w opisie struktury firmy.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych