Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ochrona dróg oddechowych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Omen0909

Omen0909

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 66 postów

Napisano 29 grudzień 2017 - 15:56

Witam ,mam do Was pytanie czy przy spawaniu stali czarnej uzywacie jakiś masek ,półmasek itp. do ochrony dróg oddechowym ???

Jeśli tak to jakie maski stosować i filtry  ??? Są jakieś maski które nie będą przeszkadzać w spawaniu w przyłbicy speedglas ??? 



#2 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 29 grudzień 2017 - 19:35

Co prawda ciężko mnie jednoznacznie sklasyfikować jako spawacz ponieważ czasem spawam ale również zajmuję się ślusarką, toczeniem musiałem bawić się w wytrawianie spoin na kwasiaku ANtoxem i pochodnymi, do tego miałem też wątpliwą przyjemność piaskować oraz od bidy pomalować coś spreyem ale do tego używam półmaski 3M model 7500... z filtrami P3.

 

Konrekretnie wielkość Large czyli 7503, powiem tak robi swoje... czułem różnice podczas spawania TIG nierdzewki jak również podczas wytrawiania kwasem... Koszt to ok. 100 zł za samą maskę a filtry za parę to ok. 20 zł... Ta maska jako maska bardzo ładnie się dopasuwuję do twarzy i ma wymienne części, więc to nie wydatek... Akurat kupiłem za swoje bo firma dziadowała... ale prawie nie miałem efektu pary na okularach korekcyjnych i pod przyłbice które miałem od ESABów poprzez zwykłą za 35 zł, idealnie wchodziła... filtry są wkręcane na tak zwany bagnet, no i nie mają dodatkowej konstrukcji plastikowej / nośnej więc łatwo jest je wymienić i nie przeszkadzają, dobrze się w niej oddycha.

 

Te filtry wymienia się w momencie jak czujesz że gorzej się oddycha...

 

Jeśli nie ma się porządnego wspomagania mechanicznej wentylacji, tego typu maska jest spoko... wg mnie...


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#3 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 01 styczeń 2018 - 21:20

Ja Używam masek z Filtrami węglowymi  Typu ABEK1 + filtr pyłowy  różne maski są najlepiej znaleźć taką która zmieści się pod przyłbice ja używam 3M

 

Przy spawania powstają szkodliwe gazy na które trzeba mieć już filtr węglowy



#4 staszu

staszu

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 14:07

A tak właściwie to co daje lepszą ochronę, maski o których tu piszecie czy nawiew np. adflo lub e3000 optrela lub jeszcze inne?



#5 Vagabundo

Vagabundo

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaAl mundo

Napisano 03 styczeń 2018 - 15:03

No nawiew będzie na ogół dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ masz dostarczone powietrze mechanicznie oczyszczone w jakimś stopniu, każda maska która przylega do twarzy nie ważne jaka by nie była powoduje zmęczenie... oddychając przez nią pocisz się, do tego trudniej oddychasz. W masce z nawiewem masz wentylację która może też być fajna bo ochładza twarz... w masce na twarz pocisz się... mniej lub więcej.

 

Z drugiej strony maska więcej waży i musisz być podpięty... jeśli musiałbym wybrać do spawania do właśnie nawiem, niestety miałem możliwość tylko przetestowania, nie posiadania takiej (trzeba było być pupilkiem szefa, co akurat mi się nie zdarzało ani razu w poprzedniej firmie)... więc mam tą z 3M - zawsze lepsza taka niż żadna ochrona


Mientras hay vida, hay esperanza.

Julio Verne


#6 Omen0909

Omen0909

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 66 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 20:35

A co myślicie o maskach jednorazowych 3m model 9925, firma pisze że są produkowane właśnie dla spawaczy i są mniejszych rozmiarów jak polmaski wielokrotnego użytku.

#7 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 20:59

Tak na prawdę to nie ma  czym się "przejmować". Odpowiedni czynnik ministerialny uznał że zawód spawacza nie jest szkodliwy  :). O co ten hałas jaka maska?. Tylko jak wytłumaczyć że po około dwóch godzinach wykonywania tego zawodu (Mag) maska przeciwpyłowa pokryta jest dość intensywnie brązowo-brunatnym nalotem. A spróbujcie pospawać trochę mokrymi elektrodami. Tam jest dopiero jazda. Cała tablica Mendelejewa w nozdrzach. xd

Poznałem setki ,jak nie tysiące spawaczy. Wielu już odeszło ale na moja wiedzę były tylko dwa przypadki krzemicy płucnej. Pracowałem z nimi kilka lat. To co ich łączyło to dość duża skłonność do alkoholu i b.duża ilość wyjaranych szlug. I to są czynniki "wspomagające" tą chorobę w tym zawodzie. Nie ma złotego środka ale samemu można zapobiegać i często kontrolować swoje płuca. Powiedzenie ..pij mleko będziesz zdrowy.... w tym zawodzie ma sens. xd  :ph34r:


Użytkownik Bu-cyrus edytował ten post 03 styczeń 2018 - 21:04

Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych