Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak najlepiej połączyć stal z miedzianą wężownicą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 lunakk

lunakk

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 październik 2017 - 14:17

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Na co dzień zajmuję się chłodnictwem, budową i serwisem maszyn, ostatnio pracuje nad nietypowym zamówieniem od klienta.

 

Zwracam się do was z prośbą o udzielenie fachowej porady w temacie połączenia blachy stalowej z miedzianą wężownicą.

 

W projektowanym parowniku (zdjęcie poglądowe w załączniku) muszę połączyć trwale wężownice (rurka miedź 1/2") i płaszcz parownika ( blacha stalowa 2mm).

Wytrzymałość mechaniczna jest bez większego znaczenia, w tym przypadku kryterium to jak najlepsza przewodność cieplna.

Po skutecznym połączeniu całość będzie ocynkowana lub kadmowana w celu zabezpieczenia stali przed korozją. (jeszcze nie wybrałem metody, wasze uwagi tej materii również będą bardzo cenne)

 

Myślałem o lutowaniu miękkim ponieważ nie będę musiał wypełniać rurek gazem obojętnym podczas tego procesu co ułatwi trochę całą sprawę.

I tu pojawia się moje pytanie, czy lut miękki będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli tak to bardzo proszę o poradę jakiego spoiwa i topnika użyć aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

Jeżeli macie pomysł jak zrobić to w inny sposób będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

 

Nie wybrałem jeszcze rodzaju stali, ponieważ moja wiedza w tej materii jest nikła, czy ktoś może mi również doradzić w tej kwestii.

 

 

Z góry dziękuje i  Pozdrawiam

 

Hubert.

 

 

Załączone pliki



#2 BadAssWelds

BadAssWelds

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 25 październik 2017 - 19:35

Cześć, jakiś czas temu miałem sporo spawania miedzi do nierdzewki 316 i zrobiłem to na dwa sposoby oba w metodzie TIG. Pierwszy z nich to pręt CuSi3 na DC, a drugi to CuAl8 na AC. Ze względu, że miedź jest dosyć zanieczyszczona uważam, że druga z tych metod była lepsza ponieważ bonus z AC w postaci czyszczenia sprawił, że spoina była bardzo czysta i wręcz błyszcząca. Generalnie obie metody są ok i zapewniają więcej wytrzymałości niż było to wymagane.


Aktualnie jestem głównym spawaczem w firmie produkującej maszyny do produkcji jedzenia i farmaceutyków.

Zdjęcia z mojej pracy -> https://www.instagra...m/badass.welds/


#3 Gość_Arecki_*

Gość_Arecki_*
  • Gość

Napisano 26 październik 2017 - 05:43

Ja bym wybrał inną opcję - lutowanie twarde lutem ze stosunkowo dużą zawartością srebra (przynajmniej 45%).



#4 Maciej Kubacki

Maciej Kubacki

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:57

witam. Ostatnio robiłem coś takiego. Lit srebrny 45% srebra. Bardzo ładnie się łączy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych