Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tig hl045 lewa i prawa ręka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zizu

Zizu

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 08 październik 2017 - 11:55

Mam pytanie do kolegów spawaczy którzy na codzień spawają rury metodą 141.
Czy powinienem uczyć się spawać rurę lewą i prawą ręką?

Mam uprawnienia na rurę ale kurs robiłem 1,5 roku temu. Zdałem bez problemu spawając tylko prawą, próbka była pod badanie a spawalnik stał za plecami. Myślałem już wtedy uczyć się lewą ale stwierdziłem że zabraknie mi czasu na kursie.
Po zdaniu egzaminu trafiłem do firmy gdzie spawam 90% tigiem ale żadnych rur , raczej prosta robota ale za dobrą kasę do tego w ciepełku na hali. Niestety co dobre szybko się kończy i muszę myśleć o czymś innym.

Ostatnio poznałem tigowca z dużym doświadczeniem i wiedzą, który sprowadził mnie na ziemię.
Tzn. powiedział że jak lewą nie umiem to lepiej nie brać się z rury do tego powiedział żebym nauczył się podawać drut przez rurę a tego w ogóle nie trenowałem.

Zabieram się za trening na czarnej mam swój sprzęt więc nie będzie problemu. Zastanawiam się tylko na jakim materiale się uczyć

#2 Garmaż

Garmaż

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 65 postów
  • LokalizacjaGD

Napisano 08 październik 2017 - 15:17

Dobrze Ci kolega powiedział. Możesz ładnie spawać tą prawą ręką i to na hali wystarczy.

Ale jeśli chcesz być dobry w tym fachu, ruszyć na konkretne budowy i zarabiać dobrą kase, no to musisz potrenować.

Ćwicz narazie tylko na czarnej. Najpierw łatwiejsze pozycje, poćwicz lewą, drut od środka. Potem inne materiały, pozycje, utrudnienia, przetop przez szczeline, lusterko... To wymaga duuużo godzin praktyki, ale warto!



#3 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 08 październik 2017 - 15:29

Potrafię spawać lewą ręką , ale wcale mi się to praktycznie nie przydaje  nie musisz tego umieć chyba że będzie spawać na kotłach więc 100 % ludzi którzy spawali na kotłach odpowiedzą Ci że musisz umieć a moje zdanie jest inne bardziej wartościową umiejętnością jest Kręcenie po rurce na łusce wtedy od czoła wszystko pospawasz oczywiście nie totalnie wszystko ale idąc ideologią że idziesz na kotły do wypadało by także umieć na lusterko spawać bo to też przydatna  umiejętność 

 

Więc podsumowując zależnie gdzie chcesz pracować musisz mieć wszelakie umiejętności ale czy warto na próżno katować spawanie lewą ręką ,gdy w pracy będzie Ci to nie potrzebne  więc określ się gdzie chcesz iść czy na gazociągi czy na rafinerie czy może kotły 



#4 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 08 październik 2017 - 19:56

powiem tak też spawam już kilka ładnych lat tylko tigiem i lewa ręka czasami się przydaje np tamdem czy coś. Nikt nie wie co czeka nas w robocie. Na pewno nie spawam lewą ręką tak spawanie jak prawą, ale czasami w przymusach jest mus to mus czy lusterko czy szpara ma być po spawane szczelnie i tyle. 



#5 Zizu

Zizu

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 09 październik 2017 - 10:58

Spawacz z którym gadałem robił głównie na kotłach wiec dlatego mówił o lewej ręce.

Tak samo gadał o kręceniu na rurze, że dobrze jest umieć ale nie zawsze będziesz miał możliwość.

Napiszcie Panowie jak Wy robicie próbkę w hl045 np na rurze 3 cale ścianka 5mm. Ja spawałem na 3 razy wszystkie warstwy po palcu opartym na rurze. Myślałem żeby kręcić bo tak się składa że w robocie codziennie kręce spoine na blasze doczołowo, podolnie jakieś kilka metrów dziennie więc praktyka jest.
Przetop próbowałem kręcić i nawet fajnie mi to szło ale wiem ze jeszcze bardzo długa droga przede mną.

Myślałem żeby nie kombinować za dużo tylko na razie nauczyć się perfekcyjnie spawać jedną ręką bez opierania palnika o rurę tak żeby dostać sie do jakiejś roboty na rury tylko że caly czas myślę o tym co powiedział mi ten kolega że jak umiesz lewą i prawą do tego drut przez rurę podajesz to inaczej na Ciebie patrzą i robotę wszędzie dostaniesz no może prawie wszędzie.

Użytkownik Zizu edytował ten post 09 październik 2017 - 11:05


#6 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 09 październik 2017 - 18:06

Naucz się chłopie wpierw jedną ręką w miarę dobrze, potem będziesz kombinował z lewą, z drutem przez szczelinę i bóg wie co jeszcze. Czego się srasz, myślisz, że co, my ci powiemy a ty się nauczysz. Wszystko wymaga czasu. A i spawanie to nie tylko lewa, prawa, środkowa... To jeszcze wiedza jak przygotować, jak złożyć, jak podejść itd.itp. Nie sraj żarem, bo to grozi pożarem. 



#7 pszemq

pszemq

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 77 postów
  • Lokalizacjaświętokrzyskie

Napisano 10 październik 2017 - 19:43

Na początku staraj się słabszą ręką spawać mniej odpowiedzialne spoiny typu: szczepianie, pachwinowe lub doczołowe spoiny na blachach, tam gdzie nie potrzeba precyzji i "pięknego" lica i po pewnym czasie zauważysz, że podchodząc do rury zaczynasz spawać "słabszą"  ręką nie odczuwając różnicy.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych