Skocz do zawartości


Pomoc przy pione mag 135


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_sebss_*

Gość_sebss_*
  • Gość

Napisano 19 wrzesień 2017 - 21:43

Witam, przekopałem wiele filmików na yt, wiele tematów przeczytałem odnośnie spawania pionów magiem, lecz nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Niedługo do firmy ma zawitać spawalnik, który ma egzaminować kilka osób. Mi się dostało pospawanie pachwiny pionowej złożonej z dwóch blaszek 8mm (certyfikat TUV). W 2015r ukończyłem kurs organizowany niedaleko mojej miejscowości. Unia kasę wyłożyła itp itd. Od momentu ukończenia kursu, przeszło 2 lata nie spawałem pionu ani razu. Przysiadłem więc do spawania. Przeszło dzień szukałem jaki amperaż ustawić dla blach 8mm, jaki posów. Wszystko ustawione i przyklejenie. Zwiększam amperaż i przyklejenie. Po prostu nie wiem jak już ustawić spawarkę. Dzisiaj leciałem amperażem około 140 amper, ~21V. Przynajmniej tak na wyświetlaczu miałem pokazane. Czy może to moja wina wynikająca z niewłaściwego trzymania dyszy w stosunku do materiału?. Trzymam niemalże pod kątem 90 stopni. Kolejne pytanie jest takie gdzie kierować drut. Czy prosto w jeziorko i czekać aż się nadleje wyżej, czy mam kierować prosto w złącze 2 blach, tak aby wyjść nad jeziorko i wtapiać w goły materiał? Blachy w miejscu styku szlifuję aby żadna rdza nie dostała sie do spawu. Ogólnie staram się spawać trójkątami. O ile spawy mają jakiś wygląd (czego się spodziewać po 2 latach), tak nie mogę uzyskać przetopu. Byłbym wdzięczny za uzyskaną pomoc. Dodam też zdjęcia moich wypocin. 

Załączone pliki

  • Załączony plik  p1.jpg   51,08 KB   10 Ilość pobrań
  • Załączony plik  p2.jpg   50,46 KB   6 Ilość pobrań


#2 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 19 wrzesień 2017 - 22:57

http://spawalnictwo....topic/2290-wygląd-lica-w-pionie/


Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#3 Gość_sebss_*

Gość_sebss_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2017 - 05:12

Przeczytałem posty z linku, jednakze w pewnym momencie zbacza ona z głównego toru, a potem jedni piszą o 135, inni 136 :-). Nie znalazłem odpowiedzi do pytania jak prowadzić drut. Czy kierowac cały czas w jeziorko i czekać aż się nadleje wyżej, czy idąc trojakatmi do góry mam kierować prosto w materiał i czekać aż tam się wtopi?. Dysze trzymać pod kątem 90° do spawanego materialu, czy ustawić tak, by pchała jeziorko w górę?. Pozdrawiam.

#4 Gość_sebss_*

Gość_sebss_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2017 - 17:59

Witam. Dziś w pracy spawałem na parametrach, którze wrzucam w fotkach. Niestety nie wiem co źle robię, że nadal nie uzyskuję przetopów. Gdyby ktoś mógłby z Was zerknąć fachowym okiem i podpowiedzieć co mogę źle robić byłbym bardzo wdzięczny. Spawarka jakiej używam to kuhtreiber 400 z tego linku 
http://img2.hyperinz...r-kit-400-1.jpg
Spawarka ma chłodzenie wodne, drut jaki używam to 1.2, mieszanka Ar + Co2

Załączone pliki



#5 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 20 wrzesień 2017 - 18:10

Za grubo lejesz przy  spoinie jednowarstwowej należy spawać na choinkę  Tutaj dodaje filmik od znanego  WeldingTipsAndTricks  

 

 

Przy wielowarstwowej pierwsza warstwa nie musi być idealna płaska ważne aby uzyskać wtopienie ( nie przetop , przetop występuje przy złączach doczołowych)  a potem drugą warstwa szerszą możesz zrobić ładną i płaską

 

Nabierając doświadczenia nauczysz się robić spoinę na raz np. 4 5 6 nawet jeżeli na to pozwoli Wps  oczywiście na choinkę (jodełkę)



#6 Gość_Arecki_*

Gość_Arecki_*
  • Gość

Napisano 21 wrzesień 2017 - 07:35

Koledzy, którzy mają więcej praktycznego doświadczenia bardziej Cię nakierują - ja zastanawiam się, czy przy drucie 1,2 i tak grubym materiale 120 amper to nie za mało?



#7 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 21 wrzesień 2017 - 14:52

Arecki ma racje możesz podgrzać materiał przed spawaniem  na pierwszym egzaminie tak robiliśmy wszyscy



#8 Gość_M M_*

Gość_M M_*
  • Gość

Napisano 07 październik 2017 - 20:21

Na początek wyczyść materiał który spawasz w odległości 30mm po każdej stronie od miejsca łączenia blach,na zdjęciach widać że spawasz po syfie.

90 stopni to za duży kąt,materiał dodatkowy "zapycha" Ci łączenie,ja staram się nie przekraczać 45,przez miejsce łączenia jadę szybko zatrzymuję się aż zaleje brzegi spoiny na równo.

Krasho dodał ciekawy film ale w klasie konstrukcji B ten facet ma przerośnięte lico i pewnikiem podtopienia na brzegach,nie grzał też materiału więc to zwykła stal,napisz jakim drutem masz wykonać łącze,czy musisz podgrzać materiał bo to ma duże znaczenie przy doborze parametrów.



#9 barttheway

barttheway

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 19 listopad 2017 - 15:57

Wyczyścić materiał i spawać na choinkę - tylko tak są największe szanse wtopienie uzyskać dobre. 



#10 Wristtech

Wristtech

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 02 luty 2018 - 20:14

Witam,
Tak jak na pierwszym filmiku tylko na środku trzeba przytrzymać aby wtopić i żeby wypełniło.
To co na drugim filmie ja robie podobnie tylko że jade prosto do góry dużym prądem tak żeby nie skapło spoina nie wygląda ładnie ale jak się robi lico to elegancko się równa. Wtopienie w obu przypadkach zawsze wychodzi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych