Skocz do zawartości


Zdjęcie

5817 po kursie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 pat

pat

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 sierpień 2017 - 21:02

Witajcie,

Przeszedłem niedawno kurs Vt oba stopnie i rozpocząłem pracę w tym zakresie.
Po jakimś czasie pojawiły się pewne pytania, na które nie znalazłem w literaturze odpowiedzi.
Proszę w takim razie o pomoc w rozwianiu tych wątpliwości:

1) w normie 5817 kilka niezgodności jest podzielona w zależności od grubości materiału od 0.5 do 3 , potem od 3 w zwyż. Pytanie co jeśli odbieram produkt spawany materiał 2 mm z 4 mm. Jaki zakres wybrać?

2) w normie 5817 są wyliczone metody, do których mogę z niej korzystać podczas odbioru (np. 14, 21 itd.).
Ostatnio poproszono mnie o odbiór produktu spawanego metodą 23 (zgrzewanie garbowe), tymczasem ta metoda nie jest wyliczona w normie 5817. Czyli teoretycznie nie powinienem jest stosować do metody 23. Szukając informacji w internecie na ten temat jedynie co znalazłem to zdanie:
"Możliwe jest wykorzystanie normy EN ISO 5817 dla oceny jakości złączy wykonanych innymi
metodami spawania." w publikacji Bolesława Kurpisza "Określanie poziomów jakości złączy spawanych według znowelizowanej normy EN 25 817".
Czyli jakąkolwiek metodą mogę odbierać 5817?

Dzięki za pomoc!

#2 Majkel

Majkel

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 57 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 07:07

Cześć,

 

Ad. 1 W takim przypadku oględziny VT dokonujemy od grubszej ( 4mm ) jak i cieńszej ( 2mm ) strony. Ocena może dopuszczać pewne nieciągłości od strony grubszej ale cieńszej "nie przejdzie" jednak należy pamiętać że badamy złącze spawane czyli spoina+swc. Z biegiem czasu dojdziejsz jednak do wniosku, że wystarczy badać tylko od strony "słabszej" czyli bardziej podatnej na naprężenia. Zobrazowane masz to w 5817 między innymi przy wadzie 2025.

 

Ad. 2 Metoda spajania nie jest aż tak istotna. Jedna jest bardziej "podatna" na wady inna mniej jednak nie zmienia to warunków badań jak i oceny złącza. Zerknij do uzgodnień odbiorczych - mogą być odstępstwa od norm itp. W praktyce nigdy nie analizowałem czym zostało to spawane, czy w odpowiednim kierunku itp. od tego jest spawalnik ;-) 



#3 d.m.techno.spaw

d.m.techno.spaw

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 28 styczeń 2018 - 11:48

Witam

1. proponuję jak wcześniej zbadać według wartości dla 2mm bo tam jest słabszy punkt

2. do zgrzewania trzeba podejść inaczej nie zależnie z jakim mamy do czynienia, przy zgrzewaniu mamy do czynienia z inną fizyką procesu i innymi zjawiskami

samo zgrzewanie garbowe możesz tylko stwierdzić jeśli oczywiście materiał nie jest za gruby czy według założeń odbiorowych nie został przegrzany, zmiana barwy nadmierny zgniot czy nie powstały pory.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych