Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dach domu - konstrukcja ramy stalowej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 tajson

tajson

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 czerwiec 2017 - 20:00

Cześć!

 

W projekcie budynku jednorodzinnego projektant przewidział w konstrukcji dachu kopertowego elementy konstrukcyjne ramy stalowej (ceowniki zespawane w puszkę)- takie jak:

 

1. rygiel (ceownik h = 160mm) 2 x ceownik długość 1000 cm zespawany w puszkę - sa 2 takie rygle

2. rygiel (ceownik h = 160mm) 2 x ceownik długość 350 cm zespawany w puszkę - sa 4 takie rygle

3. rygiel (ceownik h = 160mm) 2 x ceownik długość 100cm zespawany w puszkę - sa 4 takie rygle

 

Te 2 10 metrowe rygle są połączone 3 ryglami poprzecznymi (ceownik h = 140mm zespawany w puszke) 

 

Konstrukcja opiera się na 4 słupach (ceownik h = 120mm zespawany w puszke) o długości 3,1 metra

 

Fachowiec z firmy budowlanej zaproponował rozwiązanie polegające na zastąpieniu ceowników zespawanych w puszkę  profilami zamkniętymi prostokątnymi 160x120x8mm . 

 

Kolejne pytanie to ceowniki sa 12m i pytanie czy można je zespawywac w tych ryglach lub słupach?

 

Co  o tym sądzicie ?

Pozdrawiam!!

 


#2 sdb

sdb

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 113 postów

Napisano 13 czerwiec 2017 - 19:21

Widzę że nikt nie chce się na kolegą zlitować i odpowiedzieć na pytania. Nie jestem budowlańcem. Nie wiem skąd u projektantów takie uwielbienie dla ceowników spawanych w puszkę, może z czasów kiedy kształtowniki w postaci rur o przekroju kwadratowym lub prostokątnym były mniej rozpowszechnione. Oczywiście, że można zastąpić pospawane ceowniki profilem zamkniętym. Najlepiej niech to zrobi projektant. Sprawa doboru jest bardzo prosta i zajmuje chwilkę. Trzeba sprawdzić w tablicach wytrzymałościowych wskaźnik Ixi Iy dla pospawanych ceowników 160 i dobrać taką puszkę o wysokości 160 i szerokości oraz grubości ścianki  mającą te same lub wyższe wskaźniki. Zamiast ceowników 120 na słupki można wziąć profil 120x120x8. Chociaż lepiej ujednolicić materiał i wszystko zrobić z tego samego - sprawa do dyskusji.

Nie wiem o co Ci chodzi w ostatnim pytaniu. Jeżeli chodzi o rodzaj połączenia, to projektant określa w dokumentacji. Spawanie ceowników wiąże się z dużymi odkształceniami. Oprócz tego, że się skręcą, to się powykrzywiają i od cholery roboty. Może choć trochę pomogłem

Pozdrawiam

sdb






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych