Skocz do zawartości


Zdjęcie

TIG oraz MMA (spawarka do domu oraz modelarstwa)

MMA TIG modelarstwo

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 piroman

piroman

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 maj 2017 - 14:45

Witam

 

Na początek chciałbym się przywitać, bo to pierwszy post z mojej strony.

 

Proszę o poradę w doborze spawarki, w sumie to już coś wybrałem tylko potrzebuję sprawdzenia czy moje rozważania są poprawne.

Od dłuższego czasu przymierzam się do kupna spawarki pod kontem modelarskim, artystycznym plus proste naprawy, prace przydomowe. Już wiem, że na pewno potrzebuję spawarki TIG + MMA. Problem w tym że nie mam doświadczenia w spawalnictwie w ogóle. O ile metoda MMA nie jest problemem, bo znam spawaczy, którzy tą metodą spawają od lat i służą poradą o tyle z TIGiem już jest problem, nie znam nikogo. Czyli spawarkę, którą kupię chcę użyć, w pierwszej kolejności, do nauki spawania metodami MMA oraz TIG. Nie będzie to przemysłowo wykorzystywana spawarka zatem nie musi mieć 100% cykl pracy. Zleży mi na czymś co będzie rozsądnym kompromisem między ceną a jakością. Mówiąc jakość mam na myśli możliwość ustawienia parametrów ułatwiających spawanie tak żeby osoba nie kończąca profesjonalnych kursów mogła nauczyć się spawać w przyzwoity sposób metodami MMA oraz TIG. Zależy mi też na tym żeby firma była pewna, czyli żeby nie zniknęła z rynku za kilka miesięcy pozbawiając mnie możliwości dostępu do serwisu.

 

Jeśli idzie o MMA to potrzebowałbym spawać stal czarną o grubości 2-4mm. Czyli spawarka 200A powinna być w zupełności wystarczająca.

 

Co do TIGa mam zamiar spawać nim głównie stal nierdzewną i w przyszłości aluminium nie wykluczone że inne metale też. W tej metodzie pokładam nadzieję spawania drobnych elementów. Dodatkowo upatruję też możliwość spawania w sposób w miarę czysty. Tak żebym mógł spawać w pracowni nie rzucając roztopionym metalem na lewo i prawo.

 

Bardzo ważnym wymaganiem do spawarki jest też zabezpieczenie nad prądowe. Dysponuję zabezpieczeniem 25 Amper.

 

Po dłuższych poszukiwaniach wybrałem następujące modele jednej firmy, które wydaje mi się, że spełniają powyższe warunki:

  1. https://fachowiec.is...c-200-igbt.html
  2. https://fachowiec.is...0-igbt-pfc.html
  3. https://fachowiec.is...C-SPOT/23076159

W tym momencie jestem nastawiony na opcję nr 2 z racji dostępnych mniejszych prądów ale zastanawiam się jak bardzo przydatna jest opcja spawania punktowego SPOT dostępna w modelu trzecim.

Co myślicie o tym?

 

Pozdrawiam,

Roman






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych