Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spawanie MAG? rury fi 168- 450

mag rury przetop

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Danze

Danze

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 22 kwiecień 2017 - 11:23

Witam, jestem spawaczem, do mojej firmy wszedł temat rurociągów - ponad kilometr (rury od fi 40 - 450) głównie stal P265GH, około 1000 styków - badanie RT

Te z mniejszym fi będą spawane TIGiem, natomiast te z większą średnicą prawdopodobnie MAGiem.

 

 

Mam kilka pytań:

1. Myślałem o robieniu samych przetopów MAGiem systemem LINCOLNA STT (http://www.lincolnel.../te12013_PL.pdf) Podobno można tym spwać z góry na dół rury - próbowałem na blasze 5 z góry na doł szczelina 2mm próg +1mm i wychodzi - spwał ktoś przetopy STT pod badania? Wychodzi? Jakiś lepszy pomysł na przetopy na rurach?

 

2. Co z wypełnieniem? Myślałem o zwykły MAGU - jeśli tak - jaki prąd? Czy może lepszy będzie drut proszkowy? 

 

3. Nie wiadomo czy kierwnik zgodzi się na zakup obrotników, czy da się to pospawać odcinkami obracjąc rurę na leżni tak zeby nie było problemów na badaniu RT? 

 

4) Jeżeli spawać wypełnienie litym drutem MAG to jakim? 1.2? grubości ścianek rur 5-9mm, Jaki gatunek drutu do P265GH, z tego co wiem g3si1 jest dobry.

 

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

 



#2 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 22 kwiecień 2017 - 20:46

Ja Spawam Metodą STT Polecm banał

 

co do Spawania samych rur polecam obrotnik wydajność wzrasta o kilka set procent  wiem to ,bo spawałem takie tematy na obrotnikach  zależnie oczywiście jakie elementy będą łączone

 

Metoda STT nie jest obowiązkowa jeśli nie macie maszyn STT można to pospawać z dołu do góry  ale wiadomo STT Daje wygodę  ale jeśli macie kupić obrotniki szkoda pieniędzy na STT inwestować\

 

bo na obrotniku w pozycji prawie podolnej bardziej na PB na rurze elegancko się przetop wali pod górę 

 

Napisz dokładnie jakie to są połączenie 

 

Czy łączony jest Kołnierz z rurą czy rura z kolanem

 

 bo to duża różnica przy dużych średnicach robi się problem bo kolano musi mieć przeciw wagę

 

Jeśli Cię interesuje możesz napisać na priv mogę się podzielić wiedzą telefonicznie  bo w tej materii pracowałem 3 lata

 

Jeśli chodzi o STT to typowa metoda spawania gazociągów  pierw STT potem Automat spawalniczy  Drut proszkowy


Użytkownik Krasho edytował ten post 22 kwiecień 2017 - 20:46


#3 Danze

Danze

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 kwiecień 2017 - 13:02

Łączenia są różne bo i rura-rura, rura-kolano, rura-redukcja, rura-trójnik - poprzez przeciwwagę masz na myśli aby zrównoważyć kawałek kolana wystający poza oś rury? tak żeby nie działała siła skurczania ani rozciągania na spawie jak kolano wystaje ? 

 

Mamy dwa lincolny z STT, Takie małe pytanie co do samego STT - jaki drut polecasz? 1,2 może być? No i gatunek drutu - musi być jakiś specjalny do stali kotłowej P235GH czy może być zwykły taki jak do zwykłych konstrukcji?

 

No i kwestia wypełnienia - Można robić wypełnienie na trybie STT czy lepiej zwykłym półatomatem ? No i jaki drut lepszy do wypełnienia - lity czy proszkowy? Bo spotkałem się z opinią, że proszkowy lepszy do robienia wypełnienia i lica na rurach.


Użytkownik Danze edytował ten post 23 kwiecień 2017 - 14:34


#4 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 23 kwiecień 2017 - 14:00

tam gdzie ja robiłem to kolano do 500 rura grubościenna i długość do 1500 mm przy kącie 90 st spawało się bezproblemowo na obrotniku bez żadnych przeciwwaga 

zauważ że złapane jest prawie na końcu rury i kręciło bez problemu

taki obrotnik szczególnie używany nie powinien być finansowym wyzwaniem przy takim zamówieniu, a spawa się dużo szybciej niż w normalnej pozycji podolnej

czasem robiłem tak że faję trzymałem na pozycji 3 lub 9 w zależności z której strony siedziałem obroty na maksa, duży prąd i heja :)

przetop wychodził jak w książce

 

pozdr

 

ps

kolego Danze, co to jest fotoświeczka ? :)

 

ps 2

my niezależnie od szerokości spoiny spawaliśmy lico na raz. przetop, wypełnienie (nie zawsze) i lico

dlaczego? bo mieliśmy płacone z akordu i żeby mieć dniówkę jak pół pensji pracownika produkcji, to musieliśmy olewać wszelkie normy łącznie z bezpieczeństwiem i zdrowiem niestety

wszystko było badane dźwiękami

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.jpg   52,82 KB   3 Ilość pobrań

Użytkownik weldek edytował ten post 23 kwiecień 2017 - 14:06


#5 Sebs88

Sebs88

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 08:44

Witaj

Jeżeli chodzi o metode STT to nie ma nic lepszego do rur(przetopy) jeżeli chodzi o wypełnienie STT nie jest do tego. Jeżeli posiadasz urządzenie firmy Lincoln zadzwoń do nich w Polsce znajduje się centrum technologiczne Lincolna oraz bardzo duża fabryka napewno coś Ci pomogą.

Pozdrawiam



#6 Danze

Danze

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 kwiecień 2017 - 15:57

Dziękuję za odpowiedzi,

Mam jeszcze jeden dylemat - co polecacie na zrobienie wypełnienia i lica? jakie prący i jaka technika? Jeśli ktoś robił takie spawy pod RT to będę wdzięczny za wskazówki. 



#7 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 25 kwiecień 2017 - 05:40

kurde ja to martwie się kwestiami prawnymi

bo nie wiem jak z tym jest. Jeśli ktoś ci poda jakieś konkretne parametry, ty korzystając z tego zrobisz 300 sztuk a potem okaże się że 299 jest do poprawki to czy ty nie będziesz chciał odszkodowania za wprowadzenia w błąd. A tych poprawek tyle może być skoro  na forum drogą korespondencyjną chcesz nauczyć się spawać pod RT. 

 

nie obraź się ale takie jest moje zdanie



#8 Danze

Danze

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 kwiecień 2017 - 10:09

Spokojnie kolego :D

Spawałem rury ale nie pod RT tylko pod UT. Pod RT spawałem konstrukcje i zbiorniki fi +2m i wychodziło. Chcę się dowiedzieć jak to robicie na RT na mniejszych średnicach, może macie jakieś patenty, wskazówki którymi ktoś zechce się podzielić :)

Będziemy robić próbki pod rentgen, i Tigowcy i MAGowcy tak żeby zweryfikować komu wychodzi komu nie i dopuścić odpowiednie osoby tak żeby jak mówisz - nie wyciąć 299 na 300 styków. 

 

Ps. Próbowałem wczoraj przetop na STT z góry na dół na blaszce i wychodzi bardzo dobry. 


Użytkownik Danze edytował ten post 25 kwiecień 2017 - 10:13





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych