Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki uchwyt TIG i czy warto się przebranżowić ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 menadzerzadan

menadzerzadan

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 16:38

Witam,

Jakiś czas temu dostałem możliwość wyposażenia się w spawarkę Bester 210 Inverter. Jest to moja spawarka, którą będę teraz miał przez jakiś czas, około 2 - 3 lata. Spawałem już nią za pomocą elektrody i jak na same początki to myślę, że sam nauczyłem się nią dość operować ( oczywiście jak na amatora). Zainteresowało mnie spawanie i od tego czasu dość poważnie myślę o przebranżowieniu się w tym kierunku. Mam możliwość aby w pracy zmienić dział i zostać spawaczem. Nie jestem z typu ludzi, który łatwo podejmują takie decyzje, ale jak już coś robić to na 100%. Od zawsze mnie to fascynowało i szybko się uczę. Chciałem spytać czy polecacie mi iść na kurs TIG czy lepiej na początek MMA. Dodam, że nauczyłem się spawać sam i nie uważam, że to robię doskonale, ale potrafię połączyć w dość przyzwioty sposób 2 elementy. Analizując dokładnie model mojej spawarki dowiedziałem się, że po dokupieniu uchwytu TIG moja spawarka może spawać tą technologią. Oczywiście butle z argonem również bym musiał dokupić. Tylko czy warto ? Waszym zdaniem powinienem próbować sam nauczyć się mety TIG ,czy jednak na początek lepiej zrobić np kurs MMA i doskonalić rękę w tym kieunku. Byłbym wdzięczny za pomoc w doborze odpowiednich komponentów do mojej spawraki. Jeżeli ktoś jest chętny pomóc to proszę o aktywny udział w tym wątku.

Pozdrawiam



#2 menadzerzadan

menadzerzadan

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 kwiecień 2017 - 08:58

Czy to forum żyje ? Czy napisałem na jakimś starym nieużywanym ? 



#3 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 13 kwiecień 2017 - 19:27

Nie rób kursu na MMA to metoda specyficzna używana wyłacznie na montażu konstrukcji  oraz prężnie w Gazownictwie (rurociągach)czyli w mojej branży oraz na kotłach

 

Dla przykładu teraz spawamy Przetop + gorąca  Tigiem a potem elektrodą Rury DN 1000 16mm i DN 300 10mm

 

Co do zmiany kierunku pracy sam sobie odpowiedziałeś na pytanie

 

Tak możesz dokupić uchwyt Tig ale pamiętaj że spawarka twojego typu spawa tylko poprzez potarcie elektrody o materiał  aktualnie nie stosuje się raczej tego typu spawarek tylko z jonizatorem co oznacza że łuk zajarza się na odległość

 

co do uchwytu chyba potrzebujesz taki z zaworkiem bo nie podłączasz  gazu do spawarki tylko do butli bezpośrednio więc nic Ci tego gazu nie uaktywnia

ale z tej tematyce musisz się dopytać w sklepie albo stacjonarnym albo na allegro u osoby sprzedającej uchwyty z zaworkiem

 

Co twoje firma spawa? jeśli to proste elementy polecam spytać sie w Firmie czy Ci nie wyszkolą jeśli rurki pod badania to inny temat w takim razie radziłbym iść na kurs spawania 

 

 

A forum myślę całkiem sobie radzi tylko wielu spawaczy pracuje w delegacjach i nie jest wstanie wchodzić sobie na forum  ja np aktualnie spawam na Hali prefabrykacje ale w przyszłym tygodniu jadę spawać układ



#4 menadzerzadan

menadzerzadan

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 18 kwiecień 2017 - 21:47

Mam pytanko, jaki kupić drut najlepiej do spawania zwykłej stali, oraz czy tą spawaką pospawam nierdzewkę ? Oraz czy do spawania TIG muszę mieć inną przyłbicę niż do zwykłych MMA ? Jeżeli tak, to czy kierować się za radami z forum i kupować koniecznie ESSAB za 300 zł ? Czy może być normalna. Czy jeżeli nigdy nie widziałem na żywo spawania TIG, mogę próbować sam w domu ? Na co zwracać uwagę ? Proszę o jakieś wskazówki. Widziałem tylko filmy na YT no i starałem się dużo czytać na ten temat, aczkolwiek liczę jeszczę na jakieś porady :) 



#5 Sebs88

Sebs88

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 19 kwiecień 2017 - 07:25

Czesc

Jeżeli chodzi o porady do spawania TIG napewno kazdy da Ci coś innego co nie znaczy że jedni bedą mieli racje a drudzy nie; kazdy spawa trochę inaczej moim zdaniem jeżeli nie masz żadnego nauczyciela ktory fizycznie Ci pokaże to najlepiej zobacz sobie filmiki takiego dziadka z USA Mr. Tig'a albo WeldsandTricks.com jeżeli dobrze pamietam.

Pozdrawiam



#6 menadzerzadan

menadzerzadan

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 kwiecień 2017 - 17:06

O dziękuję bardzo na pewno obejrzę. 



#7 menadzerzadan

menadzerzadan

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 22:13

Jaką przyłbicę polecacie mi kupić na początek zabawy z TIG ? 



#8 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 21 kwiecień 2017 - 18:00

Pasywną najprostszą Polecam Esab Eco ARC  tania fajna i po szlifujesz w niej też






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych