Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porady dla początkującego spawacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 szpon19

szpon19

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 22:50

Witam!
Pragnę się z Wami podzielić zdjęciami moich spawów, pracuję w firmie w której raz na jakiś czas muszę coś pospawać i w sumie to nie mam większego doświadczenia, ale szef twierdzi że mam dobrą rękę do spawania. Chciałbym aby doświadczeni spawacze się wypowiedzieli czy będą ze mnie ludzie :) Dodam tylko że spawać się w zasadzie sam nauczyłem podpatrując innych jak tylko miałem gdzieś okazję, ale niebawem sam wybieram się na kurs... tylko że jeszcze nie wiem jaką metodę wybrać.

Konkretnie: Miałem przyspawać wałek fi 40 z czarnej do plastra 5mm grubości nierdzewki 304. Spawałem TIGiem, drut 316 LSi jeśli dobrze pamiętam, prąd w okolicach 80 A.
Załączony plik  IMG_20170308_121039.jpg   76,35 KB   8 Ilość pobrań



#2 BadAssWelds

BadAssWelds

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 15:43

Jak Ci się podoba spawanie to idź w to, bo to świetny zawód w którym codziennie uczysz się czegoś nowego i nigdy nie dojdziesz do etapu w którym wiesz wszystko. A no i pieniądze się zgadzają, a na to wszyscy lecą. A co do kursu zrób sobie 131, 136, 138, 141, i ze wszystkim od razu do rur wyjdź + grupy 1, 8, 22 to chyba taka podstawa - przynajmniej ja tak zacząłem swoją przygodę.

 

Co do samego spawu no to ok jak na początki, ale za mało amperów, zły drut użyłeś również (309 - jest do połączeń mieszanych). Wiem, że cup walking jest fajnie wyglądającą techniką, ale na początek trochę kiepską. Ja zaczynałem od nauczenia się podawania drutu w rytm metronomu, albo wolnego pulsu.

 

Jak będziesz miał tą samą część do zrobienia to ustaw ~120A drut 2.4mm - jeśli chcesz chodzić kubek. Ale lepiej dodawać ręcznie drut, tym bardziej, że na okrągłych rzeczach uczysz się obracania nadgarstka wraz z poruszaniem się. Dodatkową zaletą jest to, że jak wykonujesz back step to masz większą kontrolę nad odkształceniami materiału.


Aktualnie jestem głównym spawaczem w firmie produkującej maszyny do produkcji jedzenia i farmaceutyków.

Zdjęcia z mojej pracy -> https://www.instagra...m/badass.welds/


#3 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 16 marzec 2017 - 15:58

Tak jak kolega wyżej  ale polecam Tig +elektroda

 

Co do spawania tak jak kolega za mały prąd  za rzadkie lico za szybkie przeskoki



#4 szpon19

szpon19

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 22:00

Spawałem takim drutem jaki mi się wydawał najbardziej odpowiedni, a zbyt dużego wyboru nie mam w pracy... 304, 308, 316 i do stali czarnej 12.64
Szefa mam takiego który twierdzi że "tym też pospawasz", więc "robiem co mogiem" najlepiej jak umiem. 
zwykle spawam rurki z 304, do króćców, małe średnice (8-12mm) i cienkie ścianki (1-2mm) więc nie mam doświadczenia w spawaniu grubszych rzeczy. 



#5 BadAssWelds

BadAssWelds

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 23:28

Niestety wykonując zawód spawacza niejednokrotnie będziesz napotykał się na ludzi, którzy będą twierdzić, że "to się da pospawać", "to nie ma znaczenia". Ale wynika to z braku wiedzy, albo po prostu ze zwykłego olewania. Nie twierdzę, że połączenie materiałów, przy użyciu niewłaściwego spoiwa nie jest możliwe, ale na pewno nie jest wskazane z powodu wielu czynników np.: utratą pierwotnych właściwości metalu, pękaniem spoin, porowatością, korozją itd.

 

Mnie osobiście strasznie irytuje takie właśnie podejście do sprawy, i jak zaczynają się takie machlojki od razu zaczynam rozglądać się za inną pracą, a na szczęście ofert pracy w tym zawodzie jest bardzo dużo, zwłaszcza dla ludzi którzy są fachowcami z dużym zapleczem wiedzy.

 

Na pewno musisz wyspawać sporo godzin, ale to co mało osób mówi to, że, żeby być dobrym spawaczem musisz wyczytać przeogromną ilość materiałów. Ja codziennie z 3h spędzam na czytaniu i oglądaniu materiałów związanych ze spawaniem, i prawdę mówiąc to nie godziny pod maską sprawiły, że jestem tu gdzie teraz, tylko czytanie. Ciekawe czy któryś spawacz powiedział coś takiego.


Aktualnie jestem głównym spawaczem w firmie produkującej maszyny do produkcji jedzenia i farmaceutyków.

Zdjęcia z mojej pracy -> https://www.instagra...m/badass.welds/





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych