Skocz do zawartości


Zdjęcie

butla tlenowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 19:57

Witam

Panowie mam pytanko do zorientowanych

mam pustą butlę tlenową. ostatnia legalizacja 1993

czy mogę ją bezpiecznie przeciąć diaksem?

pytam bo z gazami mam mało do czynienia

 

pozdrawiam



#2 dominik40

dominik40

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 21:40

Nie wiem w jakim celu chce pan ją przeciąć ale jest to możliwe . Ja jednak wykręcił bym najpierw zawór z butli .

W butli tlenowej niema nic w środku , jest to zbiornik z zaworem w takim kształcie . Ale robi pan to na własne ryzyko .


Użytkownik dominik40 edytował ten post 15 marzec 2017 - 21:42


#3 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 21:53

no wiem że jest pusta

ale jakoś mam cykora

jakieś dwa tygodnie temu jak ją "zdobyłem" to po odkręceniu nie leciało nic, więc nie było mowy żeby ciąć, bo mogłoby się okazać że zawór jest zapchany czy coś

ale teraz jak temperatura skoczyła to po odkręceniu bardzo delikatnie coś ulatuje. więc chyba zawór jest ok i jakaś minimalna resztka tlenu

no i się waham

 

po co przeciąć?

chcę zrobić dzwon :) 

 

wątpię żeby udało się odkręcić zawór. niedawno próbowałem odkręcić ze starej dużej gaśnicy, pomimo użycia naprawdę dużych sił (dużego przełożenia) zawór ani drgnął :(



#4 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 15 marzec 2017 - 22:48

szkoda butli   300 zł warta



#5 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 06:22

szkoda butli   300 zł warta

w pierwszym odruchu gdy ją dostałem pomyślałem że dam ją do legalizacji i w końcu zrobię sobie zestaw do grzania i cięcia. (311 mam)

ale to koszt chyba większy niż dzierżawa butli z wypożyczalni

a te 300 zł co piszesz to skąd? :) 

bo potem jak doszedłem do wniosku że chyba nie warto kombinować z legalizacją to pomyślałem że dam ją na złom z parę groszy, a na złomie koło mnie powiedzieli że taka butla to dla nich tylko kłopot i mogą ją przyjąć ale... za darmo :)

 

aha, co do legalizacji to kiedyś gdy wymieniałem argon zapytałem o legalizację i gość powiedział że on bierze (już nie pamiętam) powiedzmy 200 zł za to że zabierze ją tam gdzie odwozi puste butle, z tym że nie gwarantuje czy legalizacja zostanie zrobiona, bo jak coś tam będzie nie halo to nie zrobią, a on nie zwraca kasy.

jeszcze dodał że te co mają taki kołnierz w podstawie to prawie na bank nie zostaną zalegalizowane, nie wiem czemu

 

no a ta "moja" sądząc po dacie nie była legalizowana od 24 lat o ile dobrze liczę, ale... kołnierza nie ma :)



#6 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 16 marzec 2017 - 16:00

Podzwoń po firmach po prostu wymienią zawór na nowy kojarzę że to koszt 50 zł za zawór  

apropo tych kołnierzy to jakie bzdury normalnie legalizują  podzwoń po firmach a jak nie znajdziesz nic to dam ci namiary do mojej firmy z mojego rejonu co się tym zajmuje i odpowiedzą Ci na pytanie czy legalizują czy nie


Użytkownik Krasho edytował ten post 16 marzec 2017 - 16:01


#7 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 17:11

dzięki kolego zrobię tak jak radzisz. Jak się sytuacja wyklaruje to napiszę co wyszło



#8 dominik40

dominik40

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 23:52

Witam koszt zaworu to około 70 zł legalizacja to około 100 zł . Cena zależy od chciwości właściciela punktu wymiany ale jak napisał pan że po odkręceniu coś syczy to znak że zawór jest sprawny . Szkoda butli ale jeśli jest pan zdeterminowany aby nadal przeciąć butle a nie da się wykręcić zaworu  to może go pan rozkręcić , odkręcić pokrętło następnie wykręcić dławice z korpusu zaworu i wykręcić właściwą część z wewnątrz korpusu zaworu .

Wrzeciono z właściwą częścią zaworu jest połączone sprzęgłem w kształcie kwadratu .A co do kołnierza na dole butli jest to moim zdaniem zabezpieczenie przed uszkodzeniem butli . Z własnego doświadczenia wiem że butla z kołnierzem jest lżejsza  i na pewno cieńsza ścianka butli co za tym idzie może być narażona na uszkodzenie .   



#9 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 06:38

na złomie często można kupić taką butlę w cenie złomu i jakby dobrze się przyczaić to można i "legalną" wyczesać :)


Użytkownik weldek edytował ten post 17 marzec 2017 - 06:42


#10 lolek

lolek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 136 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 15:53

Panowie dzięki za podpowiedzi. Sprawa zakończona

znalazłem gościa niedaleko mnie. Zawiozłem mu tą butlę'

rzucił okiem i powiedział, 130 legalizacja z wymianą zaworu i 40 tlen

no i za 170 wymienił mi na "nową"

 

pozdrawiam






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych