Skocz do zawartości


Zdjęcie

TIG upala elektrodę w AC przy zajarzaniu + podłączenie Pedału


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Piston_Head

Piston_Head

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 styczeń 2017 - 12:43

Witam,

 

To mój pierwszy post dlatego witam wszystkich użytkowników.

 

Mam Tiga Sherman TIG DIGITIG AC/DC. Spawarka ma regulacje balansu w AC, ma regulację częstotliwości AC i puls. Wszystkie regulacje zdawają się działać bo widać różnicę w spawaniu.

 

Problemy ujawniły sie gdy wziąłem się za spawanie aluminium. TIG przy zajarzaniu łuku upala zaostrzoną złotą elektrodę ale nie w kulkę tylko w takiego "nieregularnego" kartofla przez to łuk robi co chce i w żaden sposób nie jest skupiony. Próbowałem przy różnych częstotliwościach AC i ustawieniach balansu ale zawsze jest to samo. Na DC  nie ma tego problemu.

 

Która z poniżej wymienionych możliwości może mieć wpływ na ten efekt?

 

- spawam w przyłbicy pasywnej, moja samościemniajaca jest kiepska i szkoda mi oczu dlatego czasem zdarzało się że HF strzelał z dość dużej wysokości (10-12mm), czy mogło to spowodować uszkodzenie układu HF ?

- Elektrody ostrzę na tarczy na której ostrze też wiertła i noże tokarskie czy zanieczyszczenie elektrody może mieć wpływ na taką sytuacje? Dodam że w DC w trakcie spawania nawet gdy nie zahaczę materiałem dodatkowym o elektrodę elektroda stopniowo gromadzi na sobie spawany metal (cieniutka warstwa).

 

Kolejna sprawa to podłączenie Pedału, pierwsze próby spawania aluminium robiłem na elektrodzie 1.6 mm która szybko formowała kulkę ale mimo to dało się układać "jakoś" spaw. To co zauważyłem (ćwiczę na nowych blaszkach które pociąłem na kawałki 5x8 cm) to to że Alu się nagrzewa szybko i w trakcie spawania trzeba albo mocno przyspieszać albo zdejmować prąd. Nie jestem mistrzem w dokladaniu drutu więc jak się śpieszę zdarzają się błędy dlatego chciałem doposażyć się w sterowanie prądem przez pedał. Z tego co zauważyłem to pedał to po prostu potencjometr + krańcówka. Krańcówka przy naciśnięciu zajarza łuk a potencjometr reguluje jaka część z ustawionego prądu spawania jest wykorzystywana. Czy się mylę ? Mój tig w złączu sterującym ma zgrupowane 4 piny i jeden od nich odsunięty. Dwa z tych zgrupowanych podpięte są do włącznika na palniku a pozostałe nie podłączone. Może ktoś ma opis podłączenia Pedału do mojej spawarki ? Ja zakładam że pozostałe dwa piny z tych zgrupowanych to masa i zasilanie a na ten oddalony PIN trzeba podać napięcie z potencjometru. Czy działanie pedału trzeba jakoś aktywować? W instrukcji napisane jest tylko że spawarkę można doposażyć w pedał ale nie ma żadnych konkretów.

 

Pozdrawiam

 

Do postu załączam zdjęcia panelu mojej spawarki, złącza sterującego i paczki z elektrodami.

 

[EDIT]

Dodam że próbowałem spawać zajarzając przez potarcie i wtedy elektroda się nie upala.

Załączone pliki


Użytkownik Piston_Head edytował ten post 23 styczeń 2017 - 12:48


#2 piotras24

piotras24

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 19:14

witam

Dodaj zdjęcia elektrody przed i po zajarzeniu na HF

1.) HF RACZEJ się nie uszkodzi ale może elektroda już tak skoro przy "potarciu" nie ma tego problemu.

2.) Nie jest to idealna sytuacja ale ale raczej nie powinno upalać elektrody (zdjęcia)

3.) nie mam schematu

 

pozdro ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych