Skocz do zawartości

Zdjęcie

Palnik acetylenowy do grzania, strzela przy gaszeniu.

panik acetylen grzanie gasić

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 supchem

supchem

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 04 styczeń 2017 - 02:20

Witam
Mam palnik do podgrzewania Perun PG 217 A taki jak w linku: http://www.arweld.ne...un-pg-217a.html . Jest to palnik acetylenowy z dyszą wielootworową. Problem jest taki że zawsze przy gaszeniu palnik strzela. Nie ważne czy jest zimny czy gorący zawsze musi strzelić. Jako że jest to duży palnik to i huk jest jak z małej petardy. Trochę to zjawisko jest denerwujące, co zrobić by tak nie było?
Palnik zapalam w taki sposób że najpierw odkręcam trochę tlenu (ok 1/4 obrotu kurka), następnie trochę acetylenu (około 1/2 obrotu kurka), zapalam płomień, następnie tlen odkręcam do końca i doregulowuję płomień kurkiem acetylenu tak by poszczególne płomyczki wydobywające się z dyszy przypominały taki płomień jak do spawania. Gaszenie wykonuję w taki sposób że najpierw zakręcam acetylen, a później tlen i właśnie tu zawsze jest huk. Ciśnienie acetylenu do tego palnika to 0,4-0,5 bar, tlenu to 2,5 bar i to mam ustawione poprawnie. Jak myślicie w czym leży problem?
Jeszcze mam jedno pytanie, ten palnik zużywa 2600 l acetylenu na godzinę, z jednej butli teoretycznie wolno pobierać do 1000 l/h. Czy to że używam go na jednej butli może stwarzać jakieś zagrożenie czy ten maksymalny pobór gazu 1000 l/h wynika tylko z tego że firmy nie chcą by im nadmiernie się aceton z butli wyczerpywał. Butla u mnie zawsze stoi pionowo.

Użytkownik supchem edytował ten post 04 styczeń 2017 - 02:21

#2 lukkie002

lukkie002

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 05 styczeń 2017 - 18:56

zawsze najpierw odkrecasz i zapalasz actylen a potem dodajesz tlen ! Przy gaszeniu najpierw acetylen gasisz a strzelanie to może być wina zanieczyszczonej dyszy,sproboj delikatnie pilnikiem go potraktowac a jak nie to trzeba rozkrecic i dac do czyszczenia dokladniejszego.Moze to tez byc wina przepuszczajacych zaworow.

#3 supchem

supchem

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 07 styczeń 2017 - 00:32

zawsze najpierw odkrecasz i zapalasz actylen a potem dodajesz tlen ! Przy gaszeniu najpierw acetylen gasisz a strzelanie to może być wina zanieczyszczonej dyszy,sproboj delikatnie pilnikiem go potraktowac a jak nie to trzeba rozkrecic i dac do czyszczenia dokladniejszego.Moze to tez byc wina przepuszczajacych zaworow.

Niestety nie masz racji. Po 1 w oryginalnej instrukcji palnika pisze że należy najpierw puścić tlen, później acetylen i dopiero zapalić. Mało tego tak pisze również w instrukcji od palnika do cięcia i spawania (też firmy Perun). Po 2 wynika to z zasady działania palnika inżektorowego (smoczkowego) - przepływający tlen sam zasysa sobie acetylen.

Palnik jest nowy, zawory nie przepuszczają bo sprawdzałem. Palnik miał tak od samego początku, od pierwszego użycia, dysza jest czysta.

Są 2 opcje, albo te palniki tak mają, albo ja coś robię źle.

#4 supchem

supchem

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 07 styczeń 2017 - 00:36

To jest link do filmiku przedstawiającego żłobienie elektro-powietrzne. Całkiem przydatna rzecz i ułatwiająca pracę (wiem bo stosuję) ale niestety nie związana z tematem.

#5 sdb

sdb

Zaawansowany

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 77 postów

Napisano 07 styczeń 2017 - 19:40

Chciało by się rzec za klasykiem: Matko Boska z którego bądź kościoła ratuj! Kto przy spawaniu acetylenowo tlenowym lub cięciu najpierw odkręca acetylen? Tragedia. Mam nadzieję, że autor tego stwierdzenia się pomylił, albo w życiu nie spawał gazowo. Kolego supchem skoo palnik jest nowy, to zadzwoń do Peruna. Przy poborze powyżej 1m3 na godzinę acetylen należy pobierać z kilku butli jednocześnie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych