Skocz do zawartości


Zdjęcie

TIG - jak zacząć spawać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 27 listopad 2016 - 22:19

Witam. 

Chciałbym zacząć spawać TIGiem tylko nie wiem co zrobić i od czego zacząć.. mam uprawnienia na MAGa, elektrodę i acetylenowo-tlenowe. W pracy od trzech lat spawam magiem i gazowo, z elektrody korzystam raczej w domu do drobnych napraw itp.  W pracy raczej nie będzie możliwości spawać TIGiem ale chciałbym się nauczyć dla siebie samego, by iść do przodu i się rozwijać. 

 

Jako że w pracy raczej tigiem spawać nie będę, to zastanawiam się czy warto pójść na kursy czy może lepiej kupić sobie tiga i uczyć się samemu w domu. 

Sam tig jak wiadomo jest bardzo podobny jednak do spawania gazowego - chyba nie muszę opisywać na czym polegają podobieństwa (tworzenie i utrzymywanie jeziorka, "ręczne" dodawanie drutu) - więc no mniej więcej wiem o co chodzi, dodatkowo w internecie jest pełno poradników co i jak spawać więc myślę, że nie miałbym z tym większych problemów. 

 

Więc w sumie mój dylemat polega na tym czy wydać te 6-7tyś. na pełnego tiga, czy może lepiej kupić jakiś sprzęt do 3tyś i samemu się uczyć. 

Jak wy zaczynaliście swoją przygodę z tigiem?

 



#2 Gość_Arecki_*

Gość_Arecki_*
  • Gość

Napisano 28 listopad 2016 - 08:21

Cześć.

Skoro spawasz gazowo to o tyle masz łatwiejszy start od kogoś kompletnie bez doświadczenia ;).

 

Technika ogólnie rzecz biorąc podobna choć - według mnie - w tigu trzeba znacznie więcej precyzji. Natomiast sam powinieneś dać radę korzystając z własnego doświadczenia i licznych filmików na necie.

Ja byłem na kursie i miała dobrego instruktora więc wpoił mi do głowy jak prowadzić rękę i jak podawać drut (bo to jest wyzwanie dla początkującego) lecz sam też dasz sobie radę.

 

Jeśli chodzi o tiga to nie sądzę, żebyś musiał wydawać aż taką kasę. Do Twoich potrzeb kupisz dużo tańszą maszynę i będzie git.



#3 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 09:17

No nie wiem co tańszego.
Ideal Tecnotig 220 z prądem AC/DC i z możliwością spawania mixem kosztuje 3200.
Jakby odpuścić mixa to mamy Ideala Max-TIGa z prądem AC/DC kosztuje 2300zl i to tyle.
No chyba, że całkowicie zrezygnować ze spawania alu to wtedy Ideal Tecnotig 220 z prądem DC tylko za 1700.

Użytkownik Harry edytował ten post 28 listopad 2016 - 09:19


#4 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 28 listopad 2016 - 09:53

Kup sobie magnuma AC/DC i jeszcze fuchy będziesz walił :) 

Najpierw uczysz się od doświadczonych jak podawać druta itp, aby elektrody nie za walić i coraz krótsze łuki jak to opanujesz to już uczysz się dla siebie :) 

Na stole czy coś fajnie się spawa, ale dla mnie np na dzień dzisiejszy największą frajdę sprawia gdzieś w dziurze, czy na wysokościach :D 



#5 Gość_Arecki_*

Gość_Arecki_*
  • Gość

Napisano 28 listopad 2016 - 10:23

No chodziło mi o fragment "czy wydać te 6-7tyś. na pełnego tiga" :)

 

Za 2500 - 3000zł spokojnie kupisz tiga z alu, bez alu zaczynają się od 1000zł.

Osprzęt typu butla+reduktor+przyłbica to jakieś 600 - 700 zł.

 

Mnóstwo tego na internetach więc spokojnie znajdziesz coś dla siebie ;)



#6 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 11:26

Ale fragment 6-7tyś za pełnego tiga oznacza zrobienie kursów, 6-7 tts za 3 moduły.

Nie wiem jak mogłeś tego nie zrozumieć.. napisałem to bardzo jasno xd
Nie wiem czy robić kursy o wartości 6-7tys za całego tiga czy nie warto i lepiej kupić spawarkę za 3tys i samemu się uczyć.

Musisz dokładniej czytać co jest napisane.. przyłbice również mam bo jak pisałem spawam magiem ; p

Użytkownik Harry edytował ten post 28 listopad 2016 - 11:56


#7 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 28 listopad 2016 - 13:44

Kurs na Tig-a 4 tysiące + 1000 zł Certyfikat TUV / UDT



#8 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 13:48

TIG pachwiny - 1800zl
TIG doczołowo -1900zl
TiG rury - 2100zl

#9 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 28 listopad 2016 - 14:59

Gdzie mieszkasz?



#10 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 15:06

Tarnowskie Góry (woj. Śląskie)

Podałem ceny z Chorzowa i z Gliwic


Użytkownik Harry edytował ten post 28 listopad 2016 - 15:07


#11 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 28 listopad 2016 - 15:43

to Ciekawe bo ja jestem z śląska i na pewno nie ma takich cen polecam spytać się w Zabrzu i Ryczki np a jeśli chodzi o Gliwice WELDERA to odradzam trzeba se przygotowywać materiał samemu od ciecia blach 



#12 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 15:53

to Ciekawe bo ja jestem z śląska i na pewno nie ma takich cen polecam spytać się w Zabrzu i Ryczki np a jeśli chodzi o Gliwice WELDERA to odradzam trzeba se przygotowywać materiał samemu od ciecia blach 

No wmawiaj mi dalej jakie są ceny jak robiłem już całe gazowe, pierwszy moduł maga i elektrody.

W piątek nawet byłem w ZDZ Chorzów zapytać i nawet na ich stronie takie są ceny.

Robiłem też uprawnienia w Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach i tam nawet jest troszkę drożej niż te które podałem (łącznie wychodzi 300zł drożej jeszcze).

 

U Ryczki jest 4500 za wszystkie 3 moduły, w Chorzowie w ZDZ mam rabat 1000zł, więc zamiast 6 dałbym 5tyś. Ale nie wiem czy jest sens robić kurs, czy nie lepiej za tą kasę kupić porządną spawarkę i uczyć się samemu w garażu.


Użytkownik Harry edytował ten post 28 listopad 2016 - 17:09


#13 qnox

qnox

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 211 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 19:54

jak masz CHECI to lepiej kup sobie ta spawarke,dorwij na zlomie rury i spawaj.Masz miejsce gdzie mialbys to robic? to rob to  i tyle .Powodzenia



#14 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 29 listopad 2016 - 13:05

Jak jest z zużyciem prądu takich spawarek AC/DC? Da się to porównać do jakiegoś innego urządzenia elektrycznego jakie mamy w domu? Nie chce zbankrutować przy płaceniu za prąd :D :D

#15 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 29 listopad 2016 - 19:35

A ja bym Ci radził na początek iść na kurs pierwszy moduł - 1,5tys zł. Będziesz wiedział co i jak. I dalej kupić sobie spawarkę tylko DC, za następne 1,5tys. Dopiero wtedy potrenować i zobaczyć jak idzie, i czy się podoba. 

A tig ac/dc za 3 tysiaki nowy, to sobie można paprać, a nie spawać...



#16 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 29 listopad 2016 - 20:42

czyli mówisz że to nic nie warty sprzęt?



#17 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 30 listopad 2016 - 06:16

Na kursie dostajesz potoczone rurki z frezowane blachy  a tak to musisz to zrobić samemu w domu więc jest to dość kosztowne jeśli masz ciąć rurki tarczami do Ciecia to  jest to bardzo kosztowne chyba że w robocie masz dostep to taśmówki to zmienia postać rzeczy i może nawet do tokarki 

 

wszystko zależy jakie masz układy może pracodawca pójdzie Ci na rękę i pomoże z realizacji Celu



#18 Harry

Harry

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 12:08

Hmm a jak jest z poborem prądu takiej spawarki?
Bo czytam opisy w sklepach internetowych to widzę że zabezpieczenia 25A najczęściej, pobór mocy 7 kW ?
To chyba coś za dużo? Ale do spawarek to sie jakoś inaczej oblicza chyba czy nie?
Bo coś mam wrażenie że sieć mi tego w domu nie uciągnie.

#19 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 30 listopad 2016 - 15:15

Musisz mieć w miarę dobrą instalacje bo inaczej będzie Ci korki wybijać   najlepiej jak masz siłę to nie ma problemu  kupujesz sobie wtedy starego kempiaka i jedziesz z tematem



#20 maniek669

maniek669

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 300 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 18:38

Jak kupisz sobie porządną spawarkę, to będzie miała zabezpieczenie 16A. I pobór prądu max 5 kVa, przy 200A tiga (choć z reguły takimi prądami spawa się naprawdę rzadko).






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych