Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porady pion


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 kratek210

kratek210

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 16:50

Witam wszystkich. Jestem ok miesiąc po kursie mag. Pracuje jako zlepiacz bo spawaniem tego nie można nazwać ale mam dostęp do spawarki esab z jednym pokrętłem do napięcia. Chyba 10 stopni. W wolnych chwilach trenuje pion jodelka żeby startować do jakiejś lepszej firmy na próbki. Na kursie pion szedł mi ładnie na maszynie bestera jakiejś natomiast na tym esabie nie mogę dobrać parametrów. Najlepszy spaw uzyskałem na,, stopniu"" 6 i posowie 3,5. Parametry ładnie grały bo drut nie skraplal się, maszyna ładnie bzyczala. Natomiast efekt jest mizerny. Co robię źle? Z góry dzięki i wiem że temat był już walkowany ale nie znalazłem odpowiedzi.

Załączone pliki


Użytkownik kratek210 edytował ten post 27 kwiecień 2016 - 17:25


#2 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 20:17

za mało trenujesz 



#3 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 27 kwiecień 2016 - 21:59

Wywalisz kilka set ton materiału i drutu i się nauczysz :) 

Nikt się nie nauczył w dzień tydz, rok to jest taki zawód, że człowiek się uczy całe życie, niestety. Trenuj i jeszcze raz trenuj 



#4 gros_duzy

gros_duzy

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 28 kwiecień 2016 - 11:01

fachowiec się odezwał :lol:



#5 miroslawzmudzki

miroslawzmudzki

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaWierzbanowa Kraków

Napisano 28 kwiecień 2016 - 17:28

Za dużo drutu za szybko skaczesz do góry .



#6 miroslawzmudzki

miroslawzmudzki

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaWierzbanowa Kraków

Napisano 28 kwiecień 2016 - 17:34

I nie przeskakuj od razu z lewej na prawą tylko płynnie przejedź , zaczynasz to musisz wtopić i nadlać spoinę i płynnie przejechać na prawą czy tam lewą -przytrzymać- i płynnie przejechać na lewą czy tam prawą  :P przytrzymać i płynnie przejechać na prawą czy tam lewą i tak do us.anej końcówki spoiny  :lol:



#7 amator

amator

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 69 postów

Napisano 29 kwiecień 2016 - 10:19

Moim skromnym zdaniem ewidentnie tajemnica leży w nie odpowiednich parametrach spawania i może to z maszyny więcej już nie da się wycisnąć.



#8 kratek210

kratek210

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 29 kwiecień 2016 - 20:10

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Problem leżał zwłaszcza po stronie maszyny. Po zmianie końcówki i dyszy oraz ujęciu ciut drutu spoiny wyglądają lepiej. Swoją drogą nie miałem pojęcia że tak drastyczne są różnice przy spawarkach różnych producentów. Książkowe parametry trzeba wsadzić se głęboko a ustawiać na słuch i oko. I oczywiście praktyka praktyka i jeszcze raz praktyka. Mam czas żeby trenować hehe

Załączone pliki


Użytkownik kratek210 edytował ten post 29 kwiecień 2016 - 20:15


#9 miroslawzmudzki

miroslawzmudzki

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaWierzbanowa Kraków

Napisano 29 kwiecień 2016 - 20:20

kurtwa pisałem że za szybko zmieniasz stronę spawania !!!



#10 avewel

avewel

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 30 kwiecień 2016 - 04:57

Najpierw poloz na srodku z dolu do gory mala spoine, a pozniej po niej jedz tak jak mowi mirek.

Plynnie - nie skacz, bo chujowizny tylko narobisz i cie nigdzie nie przyjmna.

Zaczynasz na dole powiedzmy z prawej i szybko, ale plynnie przechodzisz na lewo tak zeby drut non stop sie wtapial nawet na srodku. Nie skacz z jednego boku na drugi, bo tak sie nie spawa. Tak samo za bardzo lecisz do gory. Musisz po prostu wolniej sie wspinac do gory, ale tez nie za wolno, bo zrobisz bagietke.

I wydaje mi sie, ze za duzy prad masz.


Użytkownik avewel edytował ten post 30 kwiecień 2016 - 04:58


#11 kratek210

kratek210

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 04 maj 2016 - 19:07

Stosowalem się Panowie do waszych rad i dalej kaszana. Trzymałem dłużej na bokach. Zmniejszalem prąd i posow. Wolniej się wspinalem do góry. Próbowałem jodelka trójkąta i zakosowo. Jedynie zakos wyszedł w miarę ładnie. Reszta kaszana a bardzo chcę nauczyć się pionu jednym śniegiem. Zaczynam myśleć że powodem że nie wychodzi jest grubość blachy 4mm i 5mm. I to że spawarka to ten esab co mi od początku nie podchodzi. Konkretnie c250. Na kursach uczyłem się pionu na blachach 8 mm i może to miało wpływ że lepiej wychodziło. Postaram się natrzepac grubsza blachę albo zlaczyc 4KE i 5tke żeby ją pogrubic i zobaczę jakie będą efekty. Dzięki wszystkim za rady

#12 avewel

avewel

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 05 maj 2016 - 03:30

Blacha nie ma znowu takiego znaczenia... Moze i sie szybciej grzac, ale prad ktory powinienes miec raczej by niczego tak szybko nie zagrzal.

Moze powinienes w praktyce zobaczyc jak to robia inni i sie ich podpytac. 



#13 Masterweld

Masterweld

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 07 maj 2016 - 21:35

Witam.
Sugeruję Zanim zaczniesz to Swoje spawanie, Zrobić sobie fazy ( na ostro lub z lekkim progiem około 1-2 mm) na tych blachach 4-5mm i lekki odstęp Między Nimi. Nikt i Nigdzie Nie spawa Pionu na takich blachach na zero złączonych drutem pełnym. Szczepiaj na wybiegi to takie kawałki blach na końcach spoiny. Jeśli ich długość (blach) przekracza 150mm Zrób Sobie dodatkową , wzmacniającą ułożenie blach spoinę od strony grani,przetopu. Wytnij w prostym kawałku blachy V koło 10-20mm szerokości i na połowie długości blach Ją tam przyspawaj . Unikniesz odkształcenia blach i Będziesz Mógł Zobaczyć przetop. Jak taką próbkę spawać, po prostu Skup Się na wypełnieniu powstałych faz. Spawaj ściegiem prostym lub lekko zakosowym z częstotliwością min 4 ruchy na sekundę zatapiając górne fazy na szerokości do 2 mm. Jeśli za duży prąd Będziesz Miał przy pierwszej próbce Rozszerz układaną spoinę o kolejny 1-2 mm. Dojdź do wartości i prądu i posuwu Kiedy Uzyskasz i przetop i zatopienie górnych faz na szerokości do 1 mm.
Powodzenia i Pozdrawiam
Spawacz w MAG-u 135 od 1988r.

#14 kratek210

kratek210

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 14 maj 2016 - 15:31

Niestety nie mogę poradzic sobie tą maszyna i nic lepszego nie uda mi się zrobić. Może kiedyś bd miał okazję pobawić się innym sprzętem albo współpracować z doświadczonymi spawaczami od których się coś nauczę. Pozdrawiam i dzięki wszystkim za rady.

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych