Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uprawnienia osób pracujących na stanowisku spawalniczym

Uprawnienia podstawowe dozorowe ustawy normy

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Daniell

Daniell

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 17 listopad 2015 - 13:40

Witam.

 

Panowie czy jesteście w stanie wskazać mi jakiś przepis, ustawę bądź normę traktuje o tym że pracownik oddelegowany do prac spawalniczych (nawet tych "mało wymagających" spawanie balustrad, sczepianie blach itp) musi posiadać uprawnienia, chociażby książeczkę spawacza? Pytam ze względu na to że mój pracodawca upiera się że wysłanie owych pracowników na kurs jest bezpodstawne ponieważ takie uprawnienia nie są potrzebne, wystarczy zapis w karcie obowiązków pracownika o tym że jest on spawaczem. Próbowałem się wesprzeć normą 287-1 oraz ustawą z dnia 27 kwietnia 2000 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych - paragraf 27 - Prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książeczkę spawacza", wystawione w określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach, z uwzględnieniem przepisu "paragraf 28". Niestety odpowiedź była na zasadzie "napisane jest że powinni bez jasnego wskazania że muszą posiadać takie uprawnienia". Upieram się przy tym żeby przeszli taki kurs ze względu na własne bezpieczeństwo w przypadku jakiejkolwiek zwrotki gwarancyjnej, wypadku pracownika na stanowisku spawalniczym lub kontroli ze strony PIP. Może jesteście w stanie podpowiedzieć mi jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?

 

 

Pozdrawiam



#2 Sebs88

Sebs88

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 18 listopad 2015 - 07:39

Witaj

Niestety takich pracodawców cwaniaków jest bardzo dużo i nie ma co się z nimi boksować tylko odrazu do PIP'u zgłosić.

Pozdrawiam



#3 wpqr

wpqr

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 18 listopad 2015 - 08:07

Witam, może to Ci troche pomoże:

W normach serii ISO 9000 szczególną uwagę zwrócono na procesy specjalne, sterowanie którymi ma istotny wpływ na jakość wyrobu. Jest to wymagane w przypadku tych parametrów wyrobu, których pomiary są kosztowne lub trudne do wykonania, a także w przypadku wyrobu lub wyników procesu, które nie mogą być w pełni sprawdzone przez późniejsze kontrole i badania. Spawanie zostało uznane jako proces specjalny i Europejski Komitet Normalizacyjny opublikował normę EN 729 (obecnie ISO 3834) dotyczącą systemów jakości w przedsiębiorstwach stosujących procesy spawalnicze. \

 

W serii norm ISO 3834 w punkcie 7.2 ''Spawacze i operatorzy spawania'' podano, że:

 

Spawacze i operatorzy spawania powinni być kwalifikowani na podstawie odpowiedniego badania.

Dokumenty ISO w stosunku do których jest wymagana pełna zgodność z wymaganiami jakości określono w ISO 3834-5 Tablica 1 dla spawania łukowego............

 

czyli dla spawania łukowego spawacze powinni być kwalifikowani na podstawie np: obecnej normy PN-EN ISO 9606-1 lub dawnej PN-EN 287.



#4 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 18 listopad 2015 - 18:31

U mnie np jak była inspekcja to tylko kilka osób mogło pracować bo mieli kwity, ale co do kwitów tylko 2 miało skórę haha tak czy wsiak by dostali po pupie więc herbatka, kawka była cały czas :D 



#5 Law

Law

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 27 listopad 2015 - 19:22

Nie chcę robić oddzielnego tematu skoro moje skromne pytanie można podpiąć. Jak to jest z uprawnieniami do spawania konstrukcji które poruszają się po drogach publicznych ? Kto może takowe konstrukcje spawać, jakie wymagane są uprawnienia, jakaś norma etc? 



#6 s3k

s3k

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów

Napisano 06 grudzień 2015 - 21:42

Po pierwsze: norma 287-1 już nie obowiązuje. Po drugie : konstrukcje budowlane podlegają normie PN-EN ISO 1090 (nawet ogrodzenia czy balustrady). Po 3 : spawanie to proces specjalny musi podlegać normie ISO 3834 jak już wspomniane było. Każdy spawacz musi posiadać uprawnienia czy też potwierdzone kwalifikacje. Po to jest papier żeby chronić sobie 4 litery. Po 4 : na egazminach widzę osoby które 15 lat "spawają" (z ich relacji) a w rzeczywistości daleko odbiega to od spawania. 

Spotkałem się już z takimi firmami , że nawet nie wiedzą że jakiekolwiek normy istnieją, albo że papiery są potrzebne. Zaczynają latać jak inspektor gdzieś na budowie się przyczepi, że tego nie ma i tego i robi się gorąco w majtach :) 







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Uprawnienia, podstawowe, dozorowe, ustawy, normy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych