Skocz do zawartości


Zdjęcie

uprawnienia TIG

TIG

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 shin

shin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 maj 2015 - 09:52

witam jestem tutaj nowy więc chciałem się na początku przywitać.

 

Mam następujące zapytanie, posiadam uprawnienia 135 i 111, i teraz moje zapytanie jest następujące. Od niedawna mam możliwość spawania w metodzie 141, jak wygląda sytuacja z uprawnieniami, jadę do Gliwic zdaje egzamin i mam dane uprawnienia czy muszę przejść kurs i dopiero póżniej zdać egzamin.

 

 

z góry dziękuje za odpowiedź



#2 Epsztyfikator

Epsztyfikator

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 297 postów

Napisano 28 maj 2015 - 11:54

te papier z gliwic sa gówno warte ,rób udt albo tiv


Użytkownik Epsztyfikator edytował ten post 28 maj 2015 - 11:54


#3 jakubt

jakubt

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 28 maj 2015 - 14:48

J



#4 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 29 maj 2015 - 05:09

Jeżeli nie miałeś kursu na 141 to musisz go przejść a następnie egzamin



#5 shin

shin

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 29 maj 2015 - 07:33

własnie na taką odpowiedź liczyłem, magius czy aby napewno tak jest ? bo jednak zdecydowanie upraszcza to drogę zrobienia mi uprawnień



#6 PanJacek

PanJacek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 865 postów

Napisano 29 maj 2015 - 07:51

Magius - podstawa prawna?



#7 Spawacz01

Spawacz01

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 29 maj 2015 - 12:40

Od osoby która zajmuje się organizowaniem kursów i egzaminów dowiedziałem się że IS to "instytucja która żyje m. in. z kursów" i takowego wymagają przed egzaminem. Natomiast UDT sparawdza "czy umiesz spawać" -  sprawdzian weryfikacyjny test+próbka i następnie egzamin ( w moim przypadku po trzech dniach)

 

pozdr



#8 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 03 czerwiec 2015 - 05:20

Magius - podstawa prawna?

Rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych - rozdział 4: "kwalifikacje spawalnicze".

"Prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo "świadectwa egzamnu spawacza" lub "Książkę spawacza", wystawiane w odrębnych przepisach i Polskich normach (...)"

No moje to jednoznacznie mówi o tym, że trzeba przejść kurs, który kończy sie egzaminem.



#9 PanJacek

PanJacek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 865 postów

Napisano 03 czerwiec 2015 - 05:31

Magius - w rozporządzeniu chodzi wyłącznie o kwalifikacje bhp, nie o kwalifikacje wykonania spoin.

Twoja interpretacja jest rozszerzona ponad literę rozporządzenia.

Pozostałe elementy tam wymienione nie są regulowane wymienionymi normami, gdyż wydolność decyzyjna i wykonawcza aparatu biurokratycznego nie jest aż tak duża.

 

dygresja - Ukończenie kursu nie wiąże się z egzaminem, wszak studia można mieć bez tytułu magistra - taki mamy klimat ^^

 

Rozporządzenie na które się powołujesz jest kalką z przepisów unijnych, w jednych krajach to "zaświadczenie" nazywa się safety pass, w innych heta arbete kort i dotyczy zabezpieczenia stanowiska pracy. To "zaświadczenie" zdobywa się w ciągu jednodniowej pogadanki i użyciu gaśnicy.

 

Nic tu nie ma o konieczności zdobycia kwalifikacji do wykonywania spoin.

Bilety na spoiny wynikają z innego łańcucha odpowiedzialności. Niektóre są regulowane przy specyficznych konstrukcjach.


Użytkownik PanJacek edytował ten post 03 czerwiec 2015 - 05:33


#10 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 20 czerwiec 2015 - 20:59

jezeli bedziesz umial spawac dobrze to nikt ci nie zrobi z tym na pewno problemow zeby zrobic to bez szkolenia....tym bardziej ze juz masz inne uprawnienia....przechodzilem juz kilka razy szkolenia i nigdy nie bylo problemow...raz mialem tylko szkolenie w ktorym podczas robienia probek zadano mi kilka pytan...a gosc pisal dokladna specyfikacje co i jak robilem....ale to i tak trwalo jeden dzien....ale jesli masz mozliwosc to naprawde odradzam IS lepiej zrob sobie powazniejsza certyfikacje ja bym sie sklanial przy DNV lub TUV ostatecznie UDT







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: TIG

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych