Skocz do zawartości


Zdjęcie

Butla tlen, acetylen legalizacja

butla legalizacja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piotruch

Piotruch

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaInowrocław

Napisano 07 kwiecień 2015 - 14:12

Witam serdecznie.

 

Posiadam butle tlenową oraz acetylenową niestety już kilka lat temu skończyła się im legalizacja. Butle są jeszcze w starych barwach (cała niebieska i cała żółta), w tlenowej znajduje się jeszcze coś  a acy do dna spuszczona. Czy istnieje możliwość zalegalizować je (oczywiście odpłatnie) czy może warte są ile ważą :/

 

Pytałem się u lokalnych dystrybutorów gazów technicznych Messer i Lindle. W messeże powiedzieli że nic z tym nie da się zrobić a w lindle że kosztować to będzie 140 od sztuki. Może koledzy orientujecie się czy gdzieś w okolicach Inowrocławia można rozwiązać sprawę.

 

Niestety pytając wujka google znalazłem tylko posty z przed 4 i więcej lat :/

 

Pozdrawiam Piotr.

 

 



#2 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 07 kwiecień 2015 - 16:30

Tylko że z takimi butlami może być później duży problem... nawet jeśli je zalegalizujesz... wiesz cena 140 zł nie jest w sumie zła, ja za normalną butlę we właściwym oznakowaniu barwnym muszę płacić 80 zł we Wrocławiu...

 

Tylko problem zaczyna się przy wymianie, ponieważ nawet mając nabitą nową cechę na butlach to nie którzy dostawcy nie zechcą ją nabić, kolejny problem - nikt ci ją nie wymieni, będziesz musiał czekać jakiś czas na napełnienie... fakt taka butla nie schodzi tak szybko jak argon czy mix ale czasem potrzeba na już coś zrobić i jest problem...

 

Wiesz zawsze jest alternatywne rozwiązanie, zawsze można spróbować używać propan butan zamiast drogiego acetylenu, jeśli musisz grzać czy ciąć... no fakt płomień ma mniejszą temperaturę oraz palnik musi być uniwersalny oraz trzeba mieć inne bezpieczniki do propanu i reduktor, czyli koszt początkowy ale z butlami nie powinno być problemu, za 70 zł używkę propanową wyhaczysz... do tego gaz... jeśli tobie zależy na ekonomi pracy...



#3 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 07 kwiecień 2015 - 22:22

jak odkręcisz zawór i ma w sobie jeszcze jakiś gaz i wogóle to nie ma problemu zalegalizować. A flaszka przeważnie idzie na wymianę chyba, że bezpośrednio nabijasz. Ja ostatnio po Co2 wymieniałem legalizowałem na argon za flaszke 8l zapłaciłem 65 zł razem pełna i legalna. 



#4 Piotruch

Piotruch

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaInowrocław

Napisano 07 kwiecień 2015 - 22:46

Rzeczywiście nie potrzebuje acetylenu i propan-butan jest bardzo korzystnym finansowo rozwiązaniem, wykorzystywane raczej to będzie w przy garażowych pracach (więcej cięcia i podgrzewania niż spawania). Wraz z butlami dostałem też kilka palników Peruna chyba 7 końcówek z dyszami oraz 4 rękojeści w tym jedna przystosowana do palnika do cięcia (dodatkowy dopływ tlenu) oraz 3 reduktory miło było by to wykorzystać skoro już mam (nienawidzę wyrzucać dobrych narzędzi jeżeli można je zregenerować i mogą służyć długo dłużej i dużo  lepiej niż nowe "azjatyckie" produkty (choć o tym w innym poście będzie :) )

 

Z tym bezpośrednim nabijaniem to mam złe doświadczenia z Co2, gdzie przetoczona butla wytrzymała wstawienie nadkola (10 minut haftowania) :D  Od tego czasu kupiłem 18 kg butlę i wymieniam pustą na pełną (18 kg Co2 za 60 zł).

 

Jeżeli nie znajdę jakiegoś sensownego rozwiązania w okolicy to myślę że postąpię za radą prezesAdammm i zainwestuję w palniki propan-butan.

 

 

Dziękuje serdecznie koledzy, choć liczę na inne sugestie.



#5 Piotruch

Piotruch

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaInowrocław

Napisano 07 kwiecień 2015 - 22:51

ps. 140 zł + wymiana + przywiązanie do jednego dystrybutora



#6 PanJacek

PanJacek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 865 postów

Napisano 08 kwiecień 2015 - 07:57

Gazy techniczne to nie są hipermarketowe zabawki dla hobbystów.

Magazynują i przenoszą olbrzymie ilości energii.

 

Ten co wydaje butle odpowiada za to że jest dobra. Jak wymienia z gazem, odpowiada za ilość i jakość gazu. Za pieniądze ksiądz się modli.

 

Jak komuś wychodzi że to za drogo - zmienić hobby na tańsze, albo znaleźć zajęcie, z którego hobby można finansować.

 

Jak ktoś ma wątpliwości co do cen to proszę zakupić wytwornicę, sprężarkę i policzyć czy to taki super biznes.



#7 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 08 kwiecień 2015 - 15:00

@Developers piszesz o butli które po prostu straciły legalizację a tu masz butlę stare ponieważ oznakowanie standaryzowane butli wprowadzili już jakiś czas temu...

 

Te butle stały kilka lat czyli pewnie trzeba włożyć nowy zawór, no dobra pomalujesz lub firma na odpowiedni kolor, no ale co z środkiem butli takiej tlenowej, jak pewnie wiesz brud w tym tłuszcz w kontakcie z tlenem powoduje zapłon... przez instalacje techniczne w których znajduje się tlen w celu pozbycia się brudu, odtłuszczenia przepuszcza się azot... taka nieszczelność przy kiepskim zaworze to nie przelewki, stoisz koło butli, twoje ubranie nasiąka tlenem, nawet 2% jest niebezpieczne... idziesz sobie faję zapalić i od razu może się zająć twoje ubranie i tego nie idzie tak łatwo zgasić, a temperatura jest większa niż normalnie...

 

Dlatego w zakładach gdzie produkuje się gazy techniczne stosuje się detektory tlenu oraz na każdym rogu są prysznice, wbiegając do niego automatycznie uruchamiasz wodę...

 

Z gazem nie są przelewki, CO2 to możesz się poparzyć chemicznie a argonem podtruć, taki azot jest bezwonny i po napełnieniu pomieszczenia, powoduje że powoli zasypiasz i już się nie budzisz, no chyba że masz szczęście...

 

Wiesz to nie jest takie proste, parę złotych oszczędności a konksekwencje mogą być na całe życie ewentualnie see yaa... po drugiej stronie no jeśli w coś wierzysz...

 

@Piotruch ale ja wcale nie napisałem że musisz od razu palnik kupować... pisałem o bezpieczniku oraz reduktorze... a to nie to samo co palnik...

 

Palniki mogą być uniwersalne sprawdź oznaczenia na rękojeści i poszukaj na necie, może masz uniwersalny, a nawet jak masz na acetylen taki inżetorowy to może nie idealnie ale da się tym grzać!!!, no z cięciem jakościowym pewnie może być problem dysze się jednak różnią - no ale co do cięcia no to ja aż takiego doświadczenia nie mam... więcj to nie pewnik ale podgrzać coś podgrzejesz nawet takim palnikiem na acetylen używając propan butanu...



#8 Piotruch

Piotruch

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaInowrocław

Napisano 08 kwiecień 2015 - 17:31

Miałem propozycję przetaczania tlenu do tej starej butli ale od razu ją odrzuciłem. Myślę że skuszę się opcją tlen (legalizacja w lindle) + propan-butan, rzeczywiście nie jest mi potrzebne to do jakościowego cięcia czy spawania ale chyba każdy zdaje sobie sprawę jak użyteczne są gazy na warsztacie.

 

Choć w piekło czy niebo nie wierzę to zainwestuje w nowe bezpieczniki, przewody, reduktory itd  :)

 

Panie PanJacek nigdzie nie napisałem że gazy to marketowa zabawka z plastiku i doskonale zdaję sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie transport, przechowywanie, obsługa. Nigdzie nie napisałem że szukam najtańszej opcji a najbardziej ekonomicznej. Zapytałem się tylko czy któryś  z kolegów na forum może pomóc, doradzić. W pana poście nie widzę żadnych merytorycznie istotnych informacji.

 

Dziękuje  prezesAdammm, Developers za pomoc, sugestię. Temat uważam za zamknięty

 

Pozdrawiam Piotr.



#9 PanJacek

PanJacek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 865 postów

Napisano 08 kwiecień 2015 - 18:21

Wyobraża sobie ktokolwiek, aby w normalnym kraju ktoś kombinował ze starymi butlami tlenu i acetylenu?

Czy w ogóle byłoby to przedmiotem dyskusji?

Gdzie tu jeszcze oszczędzić?



#10 Piotruch

Piotruch

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaInowrocław

Napisano 08 kwiecień 2015 - 19:04

Niech mi Pan powie jaka kombinacja? Zapytałem się czy da się je zalegalizować czy może warte są tyle ile ważą. Dowiedziałem się że da więc zgłoszę się do lokalnego dystrybutora gazów technicznych z butlą tlenową i zapłacę za proces legalizacji a za sugestią  prezesAdammm zamiast acetylenu zainwestuje w propan-butan! Więc proszę powiedzieć mi w którym miejscu kombinuje?



#11 PanJacek

PanJacek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 865 postów

Napisano 08 kwiecień 2015 - 19:28

W tym kombinujesz, że w ogóle przyszło Ci do głowy cokolwiek innego niż te butle opróżnić i zezłomować.

 

Chodzi o kwestie tego, że nie jesteś hobbystą, który po prostu dorwał dwie butle w jakiś tam kolorach i nie bardzo wie z czym się to je.

Masz pełną świadomość ich stanu technicznego, wiesz jak działają i jak degenerują się zawory, wiesz jak daleko pofrunie dach od stodoły jeśli taka "zalegalizowana" butla okaże się nie całkiem szczelna wkoło zaworu.

I Tobie przyszło do głowy ich dalsze użytkowanie jako zbiorników gazu.

 

"Znalazłem niewypał co da się z nim zrobić, mam palnik i szlifierkę". No to jest w takim kontekście.

 

Mnie przestaje dziwić, dlaczego w niektórych krajach nie można od tak sobie gazów kupić, tylko trzeba się wylegitymować kto i po co oraz gdzie to trzyma i czy ma pozwolenie.

 

 

 

Od razu koledze merytorycznie podpowiem.

Jeśli umiesz te butle bezpiecznie opróżnić i usunąć z nich zawory czyniąc je niezdatnymi jako pojemniki na gaz sprężony to z całą pewnością na forach hobbystów zajmujących się komorami spalania (thermo jet, pulse jet) znajdziesz osoby zainteresowane tymi butlami. Ponieważ są to tłoczone rury bezszwowe. Oni z nich pożyteczne rzeczy robią.



#12 Piotruch

Piotruch

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaInowrocław

Napisano 08 kwiecień 2015 - 21:29

Nigdzie nie napisałem że będę je samemu opróżniał, wymieniał zawory, malował. 

 

Możliwe że się mylę ale przez zalegalizowanie rozumiem że wyspecjalizowana firma sprawdza ich stan techniczny i nadaje cechę użyteczności na dany okres w razie konieczności wymienia zawory ewentualnie stwierdza że butla jest całkowicie nie zdatna do magazynowania gazów technicznych i warta jest tyle ile waży.

 

Założyłem ten wątek ponieważ w jednej firmie dowiedziałem się że się nie da, w drugiej że się da za 140 a znajomy mi powiedział że wymieniają bez problemu bez pytania. Jak wcześniej napisałem, miałem też ofertę przetaczania tlenu ale od razu ją odrzuciłem.

 

A teraz pytanie, opróżnić czyli po prostu w tlenowej (acy pusta) odkręcić zawór zamknąć drzwi i z daleka przy piwie (to moje hobby, dziś wieczór APA) obserwować czy huknie, czy może młotkiem w zawór i paczeć gdzie poleci :D Wiem że to są małe bomby więc spokojnie stoją sobie pod dachem  w dość przewiewnym miejscu przytwierdzone pasami do ściany czekając na swoje lepsze dni.

 

Naprawdę wole powierzyć to firmie i pytałem się gdzie w okolicach Inowrocławia taką znajdę czy może któryś z kolegów mógłby mi coś doradzić. Potrzebne odpowiedzi uzyskałem. I dziękuje serdecznie za informację o hobbystach którzy mogli by je powtórnie wykorzystać gdyby dla mnie okazały się nie zdolne do magazynowania gazów technicznych.

 

Wiem że jeszcze niedawno były używane choć legalizacja na tlenowej wyszła w 04 więc (może mylnie) założyłem że można je przetestować, wymienić co trzeba (oczywiście nie we własnym zakresie) i bezpiecznie użytkować. Wraz z butlami dostałem również przewody tlenowy i acetylenowy ale nie pytam się czy można je użytkować chociaż są sparciałe tylko od razu wyrzuciłem (do śmietnika)

 

Dziękuje za wszystkie komentarze Panie Jacku, rozumiem że nie były pisane złośliwie a jedynie w trosce o moje zdrowie i mienie. Po prostu musieliśmy źle się zrozumieć. Pozdrawiam, Cheers  :)



#13 Spaw86

Spaw86

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 listopad 2015 - 22:15

Witam  ma jeszcze Pan te butle



#14 luuki

luuki

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 lipiec 2016 - 07:53

Witam, posiadam 2 stare butle tlen i acetylen. Moja wiedza z zakresu spawania jest żadna, dlatego chciałem się zapytać jak łatwo sprawdzić czy są one puste, gdyż chce się ich pozbyć?

#15 Klubek

Klubek

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 lipiec 2016 - 21:33

Witam,

Podłączę się do tematu. Jakby ktoś był zainteresowany to posiadam 2 stare butle tlenowe (puste) i chętnie się ich pozbędę,

bo mi trochę zawalają. Gratis dorzucę wytwornicę. Mam też jakieś palniki.

Zainteresowanych proszę o kontakt na kluba1980@o2.pl.

Jestem z kuj-pom.

Pozdrawiam

Krzysiek

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych