Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka jednostka certyfikujaca?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 20 grudzień 2014 - 17:20

[color=rgb(102,102,102);font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;]Witam,[/color]

[color=rgb(102,102,102);font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;]Pracuję w zakładzie, który wykonuje konstrukcje metalowe - zbiorniki niskociśnieniowe, maszyny dla przemysłu spozywczego i wiele innych zleceń, gdzie wykonuje się złącza spawane. Są to klienci z Danii, Finlandii, Holandii, Niemiec. Mamy 8 stałych klientów od których mamy stałe zlecenia. Nie wymagają oni od nas zadnych certyfikatów także nie było potrzeby wdrażać takich norm. Nie mamy nawet uznananiej technologii spawania. Firma zatrudnia 100 osób w tym 50ciu spawaczy.[/color]

[color=rgb(102,102,102);font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;]Jednak firma caly czas sie rozwija. Szefowie chcą kupić roboty spawalnicze i dobudować halę. Zdałem niedawno egzamin w Gliwicach na Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika IWE. Dlatego wyszedłem z propozycją, aby wdrożyć w firmie normę PN-EN ISO 3834-2 i następnie 15085 dzięki którym byćmoże pozyskamy nowych klientów. [/color]

[color=rgb(102,102,102);font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;]Szef powiedział żebym zrobił mu wycenę całego wdrożenia na które się składa: wykonanie uznania technologii wg. 15614-1 i 15614-2, wyslanie kontroli jakosci na VT2 oraz CERTYFIKACJE. [/color]

[color=rgb(102,102,102);font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;]Stąd moje pytanie. Do jakich jednostek certyfikujących wysłać zapytanie o wycenę? Które jednostki są najbardziej prestiżowe na rynku w takiej branży? Akredytację mają między innymi: TUV NORD, TUV SUD, TUV Rheinland oraz UDT, PRS, DNV-GL. Czy taki polski UDT albo PRS będzie tolerowany np. przez firmę ze Szwajcarii? Oto jest pytanie za 100 punktów.[/color]

[color=rgb(102,102,102);font-family:Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;]Normę będę prawdopodobnie wdrażał sam. Także niezłe wyzwanie tymbardziej, że nie miałem z nią nigdy wcześniej do czynienia. [/color]


Użytkownik michal89 edytował ten post 20 grudzień 2014 - 17:21


#2 Robert

Robert

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 200 postów

Napisano 20 grudzień 2014 - 18:18

UDT współpracuje z rynkiem szwajcarskim.



#3 waco

waco

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 424 postów

Napisano 20 grudzień 2014 - 20:34

Tuv lub DNV . Choć stawiałbym na ASTME i DNV free World jeśli chodzi o te dwa

Tak poza tym to jak ty za to odpowiadasz to do łapy proszę z 100 tys zł bez jaj

Moja poprzednia firma zapłaciła mi za wdrozenie nowej tcnologii i uruchomienie nowej spawalni zgodnej z DNV 30 tyaiaków bo głupi nie byłem i postawiłem konkretne warunki przedwsiebniecia a to ze teraz 200 tys ł miesiecznie zarabiaja to co na bank nie dzieki prezesowi czy kierasowi


Użytkownik waco edytował ten post 20 grudzień 2014 - 21:27


#4 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 20 grudzień 2014 - 23:35

TUV lub DNV? Siedziba DNV-GL o tyle spoko, że jest blisko, bo jakies 20km od mojego zakładu. Zrobię wycenę i zobaczę, które z tych dwóch będzie korzystniejsze finansowo :) Chociaz wydaje mi sie ze taki TUV-NORD czy TUV-SUD wzieliby połowę kasy mniej i audyty bylyby przyjemniejsze i mniej szczegolowe. Slyszalem, ze i za flaszke idzie sie dogadac czasami :) Czym byscie sie kierowali drodzy koledzy? BTW. przegladalem strony www i dużo firm ma uznania UDT.  A tak na marginesie - jaka jest roznica między TUV Rheihalnd, TUV SUD, TUV NORD. Czy są one wszystkie równo traktowane? Jak w spawalnictwie mowi sie "Mam uprawnienia TUV" , które ma na myśli? Obojetnie które z tych 3?


Użytkownik michal89 edytował ten post 21 grudzień 2014 - 10:36


#5 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 21 grudzień 2014 - 20:19

TUV - który to sobie wybierz cenowo...na "ASTME" bym nie stawiał - ASME jednak to koszt około 250 tys zł.. to sie robi "pod zlecenia"...



#6 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 23 grudzień 2014 - 18:28

Dla przykładu - po rozeznaniu : cena certyfikacji 3834.

 

TUV Rheihland - 6000zł brutto

TUV Nord - 13400zł brutto

 

Spory rozrzut cen :-)


Użytkownik michal89 edytował ten post 23 grudzień 2014 - 18:31


#7 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 23 grudzień 2014 - 18:51

Zapytaj jeszcze w SUD. Cena zależna jest mocno od ilości WPQR w firmie, wielkości firmy itp.. NIE JEST STAŁA więc nie możemy tak porównwać - do tego dochodzi jeszcze z PCA lub bez....



#8 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 23 grudzień 2014 - 19:12

Pytalem o cene certyfikacji konkretnie pod zakład. Wypełniałem ankiete i przesłali mi oferty. Obie jednostki maja akredytacje. Co do WPQR, nie mamy zadnych w zakladzie. Robilem rozeznanie i nie jest to tanie. Potrzebowałbym 18 WPQRów żeby mieć uznanie na wszystkie spoiny wykonywane w firmie. 

 

1. Inspektor DNV bierze 400zł za godzine dojazdu + 1.50zl za kilometr i 800zł/h za prace. 18 próbek to spawanie na 8h jak wystawimy kilku spawaczy na raz. Dodatkowo trzeba doliczyc mu prace za sprawdzenie i podbicie WPQR i WPS. 

2. Laboratorium, które wykonuje komplet badań NDT+DT wyceniło badania na 27 000zł :-) 

 

Także troche to kosztuje. Tymbardziej, że na pewno nie wyjdzie 18 próbek z wynikiem pozytywnym za pierwszym razem.

 

Nie wiem czy szefowi będzie sie widziało wdrażanie tego systemu jak przedstawie wycene, bo teraz ma zysk i klienci od niego nie wymagają papierków :-) Jak go przekonać? O to jest pytanie... :-) 


Użytkownik michal89 edytował ten post 23 grudzień 2014 - 19:27


#9 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 23 grudzień 2014 - 19:28

To dużo 18 WPQR - bardzo dużo.

Opcja "tańsza":

- robisz 1-2 WPQR na metodę / grupę materiałową wedle uznania  (średnia cena WPQR na rurę wychodzi z badaniami do 5 tys w tym TUV),

- wdrażasz 3834

Cenę w TUV negocjuj sobie 6kpln juz bardziej jest "przystępne".



#10 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 23 grudzień 2014 - 19:36

Nie da się mniej WPQR. Spawamy 235-235, 355-355, 304-304, 316-316, 304-235, Al-Al . Spawamy wszystkie grubosci 1-10mm pachwiny i czoła.  Także dla każdej kombinacji 2 próbki (1-3mm i 3-12mm) + 1 próka dla pachwin, bo spawamy raczej tak 3-6mm. Raczej o tyle dobrze, że nie ma pozycji przymusowych. Także próbka w PC nam wystarczy - DNV kwalifikuje wtedy PA,PC,PE. Z tego co wiem - audytorzy czepiaja sie bardzo WPQR i przegladaja wraz z dokumentacja techniczna wytwarzanych maszyn czy wszystko jest. 

 

Pewnie i ze 25  próbek z poprawkami trzeba zrobić żeby wszystko wyszlo pozytywnie


Użytkownik michal89 edytował ten post 23 grudzień 2014 - 19:58


#11 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 23 grudzień 2014 - 19:57

a czemu musisz w DNV?



#12 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 23 grudzień 2014 - 20:08

Nie muszę w DNV, ale wydaje się tańszą opcją niż TUV. DNV rozlicza sie godzinowo dzięki czemu można ograniczyć koszt - wystawiajac kilku spawaczy na raz. Inspektor mowi, że może spawać na raz nawet i 5-ciu spawaczy jezeli znajdzie sie tyle osob do zliczania czasów. Laboratorium badań może być dowolne - jeżeli jest uznanie DNV. Mam narazie wycene badań z 1 laboratorium, a wyslalem zapytania ofertowe do 3ech. Także można zminimalizować koszty i sie potargować :-)

 

 

TUV Rheihland  Kasuje odgórnie - 800zł za zatwierdzenie i audyt jednego WPQR + dodatkowo 1600zł za badanie doczołowego złącza i 1200zł za pachwine. Wykonują badania tylko w swoim laboratorium. 


Użytkownik michal89 edytował ten post 23 grudzień 2014 - 21:52


#13 jezyk0707

jezyk0707

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 08 styczeń 2015 - 09:18

Nie da się mniej WPQR. Spawamy 235-235, 355-355, 304-304, 316-316, 304-235, Al-Al . Spawamy wszystkie grubosci 1-10mm pachwiny i czoła.  Także dla każdej kombinacji 2 próbki (1-3mm i 3-12mm) + 1 próka dla pachwin, bo spawamy raczej tak 3-6mm. Raczej o tyle dobrze, że nie ma pozycji przymusowych. Także próbka w PC nam wystarczy - DNV kwalifikuje wtedy PA,PC,PE. Z tego co wiem - audytorzy czepiaja sie bardzo WPQR i przegladaja wraz z dokumentacja techniczna wytwarzanych maszyn czy wszystko jest. 

 

Pewnie i ze 25  próbek z poprawkami trzeba zrobić żeby wszystko wyszlo pozytywnie

 

Według mnie to że spawacie tyle różnych kombinacji nie znaczy, że żeby wprowadzić 3834 musisz mieć na wszystko uznanie. Robisz jedno uznanie technologi wg 15614-1 np. pod DNV jak piszesz a potem audytor przychodzi na certyfikacje zakładu na 3834-2 i po sprawie. Resztę uznań robisz na bieżąco, po co Ci uznania na wszystko skoro nikt tego od Ciebie nie wymaga?



#14 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 15 styczeń 2015 - 23:27

w szwajcarii wszystkie prace nadzoruje SUVA  czy jakos nie pamietam teraz musialbys sobie o tym poczytac i ewentualnie do nich wyjsc z zapytaniem...z drugiej strony jak wiele krajow nordyckich to najbardziej rpestizowy na pewno bedzie DNV na ktorego niemcy tez nie powinni narzekac...mozesz jeszcze sprawdzic jesli chodzi o szwajcarie Swiss technical service wiem ze wydaja rozne certyfikacje i sa tam bardzo honorowane

 

http://www.swissts.ch/    w pierwszej zakladce masz czym sie zajmuja


Użytkownik Schweisser edytował ten post 15 styczeń 2015 - 23:30





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych